Parent: Układ krwionośny i chłonny

Aids

0
Napisane przez , dnia

 

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome), jest zespołem nabytego spadku odporności, za który odpowiada wirus HIV. Przez długi czas (kilka lat), degraduje on system obronny organizmu, do tego stopnia, że w końcowej fazie jest on całkowicie zniszczony.

AIDS jest czwartą fazą zakażenia organizmu wirusem HIV. Poprzedzające go trzy to faza inkubacji, faza utajenia i faza objawów klinicznych. W fazie inkubacji, która zwykle trwa ok. 3-6 tygodni (może jednak być to okres, od kilku dni, do kilku miesięcy), pojawiają się symptomy podobne do przeziębienia takie jak bóle mięśni i stawów, infekcje górnych dróg oddechowych, osłabienie, bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych. Pojawia się też wysypka szczególnie na twarzy i tułowiu, w jamie ustnej i przełyku rozwijają się infekcje wrzodowe. Przewlekłe biegunki, oraz znaczny spadek masy ciała to również obraz pierwszej fazy.

W drugiej fazie – utajenia, chory nie odczuwa żadnych dolegliwości, jednak wirus HIV nadal się namnaża, przez kilka miesięcy do kilku lat doprowadza do nieodwracalnych zmian w układzie obronnym.

Faza objawów klinicznych trwa ok. 10 lat, to stan ciągłego osłabienia, nocnych potów i powiększonych węzłów chłonnych, swą objętość może zwiększyć również śledziona i wątroba.

AIDS czyli faza czwarta (końcowe stadium HIV), to stan w którym głównie szwankuje układ oddechowy, pojawiają się duszności, kaszel, poty nocne. Czasem dochodzą bóle głowy, dezorientacja, przedwczesna demencja. W przewodzie pokarmowym pojawia się grzybica, przewlekłe, ostre biegunki, kolki jelitowe. Skóra pokrywa się wysypkami, bardzo częstym objawem jest łysienie. Obwodowe węzły chłonne ulegają powiększeniu. Zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, nowotwory, różnego rodzaju infekcje, bez przeszkód mogą się rozwijać, w konsekwencji doprowadzając do śmierci. Faza czwarta to całkowity zanik funkcji obronnych organizmu

Pierwsze trzy fazy charakteryzuje, to że mimo zmniejszającej się liczby limfocytów, nadal spełniają one swoje funkcje i choć słabo to jednak w jakiś sposób próbują się bronić.

Objawy AIDS to długotrwałe zmęczenie i osłabienie, zakażenia grzybicze, poty nocne, powiększone węzły chłonne, kaszel i ból gardła pojawiający się bez przyczyny, biegunki, przeciągające się przeziębienia, duszności, spadek wagi, podwyższona temperatura ciała, krwawienia bez przyczyny , łatwo tworzące się wybroczyny.

Wirus HIV znajduje się we krwi, preejakulancie, w spermie, śluzie szyjkowym. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych, podczas zabiegów chirurgicznych, gdzie użyto zakażonych narzędzi (igieł, nożyczek, itp.), podczas tatuowania czy innych zabiegów gdzie ingeruje się w ciało (np. kolczykowanie, zabiegi dentystyczne). Przeniesienie wirusa z matki na dziecko (wewnątrzmacicznie, okołoporodowo, przez karmienie piersią). Transfuzja krwi, dializy, przeszczepy, wszelkiego tego typu sytuacje, gdzie zakażony materiał ma styczność z błonami śluzowymi bądź krwią osoby zdrowej.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.