Tags: zabiegi chirurgiczne przy miażdżycy

Parent: Miażdżyca

Napisane przez () , dnia

 

Angioplastyka jest nieoperacyjnym zabiegiem mającym na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dokonuje się tego poprzez kompresję znajdujących się w nich złogów miażdżycowych. Jest to jeden z najczęściej stosowanych – obok by-passów – zabiegów udrożniania tętnic wieńcowych. Należy pamiętać, że angioplastyka naprawia jedynie zmiany, które zachodzą w wyniku miażdżycy. Nie leczy natomiast samej choroby.

Zabieg angioplastyki trwa od półtora do dwóch i pół godziny, choć w niektórych wypadkach wymaga także od pacjenta by pozostał w łóżku przez kilka następnych godzin. Zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym, poprzez nakłucie ciała. Do dotkniętego zmianami miażdżycowymi naczynia krwionośnego wprowadzany jest cewnik z balonikiem, który rozszerzając się pod wysokim ciśnieniem przyciska złogi miażdżycowe do ściany naczynia, rozszerzając je i pozwalając na swobodniejszy przepływ krwi.

Jednym z głównych przeciwwskazań do wykonania angioplastyki jest ponowne zwężenie naczyń u pacjenta, który przechodził już ten zabieg. Szacuje się, że do powtórnego zwężenia dochodzi w wypadku ok. 40% pacjentów. Dlatego też podczas 50-80% zabiegów angioplastyki stosuje się także dodatkowo protezy naczyniowe zwane stentami, mające na celu uchronienie naczyń przed ponownym zwężeniem. Redukują one ryzyko powtórnego zwężenia naczynia do 25%. Angioplastyki zazwyczaj nie wykonuje się także u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia czy przy przewlekłej niedrożności naczyń.

Zabieg angioplastyki łączy się z ryzykiem powikłań, jednak najczęściej nie stanowią one poważnego zagrożenia dla życia pacjenta. Na zwiększenie ryzyka powikłań wpływa m.in. ogólny stan zdrowia pacjenta i wydolność serca. W czasie zabiegu możliwe jest powstanie krwiaków, przetoki tętniczo-żylnej, tętniaka rzekomego czy pęknięcia tętnicy. Powikłania te nie są jednak groźne, choć w niektórych wypadkach wymagają dodatkowej interwencji chirurgicznej. Istnieje także ryzyko uszkodzenia nerwów, co może powodować upośledzenie mięśni i zaburzenia czucia. Najgroźniejsze powikłania mogące wystąpić w wyniku angioplastyki to zawał serca, wstrząs anafilaktyczny, udar mózgu czy nagły zgon sercowy, są one jednak bardzo rzadkie – dotykają ok. 0,05% pacjentów.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę