Aromaterapia to leczenie przy pomocy olejków eterycznych. Metoda ta została stworzona przez francuskiego chemika Rene-Maurice’a Gatefosse’a, badacza tychże olejków. Jej historia sięga czasów sumeryjskich, aż do 3000 roku p.n.e. Olejki eteryczne to silne koncentraty uzyskiwane z pachnących części roślin. Są zaliczane do grupy leków ziołowych. Występują we wszystkich częściach roślin, np.: kwiaty, łodygi, zalążki.

Olejki są wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe – wąchanie, inhalacje, wdychanie, jak również poprzez skórę – przy pomocy kompresów, masaży (okolice klatki piersiowej), czy po prostu kąpieli. Aromaterapia polega na zanurzaniu się w wonnej kąpieli lub przebywaniu w pomieszczeniach pachnących olejkami.

Aromaterapia pozytywnie oddziałuje na zdrowie, również leczenie astmy. Wykorzystywane w terapii olejki eteryczne mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz rozgrzewające. Właściwie dobrana terapia – odpowiedni olejek i odpowiednia jego dawka – wspierają jej leczenie. Właśnie w tym celu wykorzystuje się olejek eukaliptusowy, cedrowy, cyprysowy, rozmarynowy oraz ten – uzyskany z melisy. Jeśli chodzi o terapię przeznaczoną dla dzieci, zaleca się im szczególnie stosowanie olejku mandarynkowego, pomarańczowego, cynamonowego i waniliowego.

Olejek rozmarynowy przyniesie ulgę nie tylko osobom chorym na astmę, ale także zmagającym się z żółtaczką, depresją, zapaleniem oskrzeli, czy wrzodami. Najlepiej stosować inhalacje parowe z tym rodzajem olejku. Poleca się też aromatyzację powietrza poprzez umieszczenie kilku kropel olejku w kominku aromatycznym, nawilżaczu powietrza, czy lampce. Olejek rozmarynowy jest najczęściej stosowany w astmie oskrzelowej. Nie może być używany przez osoby z padaczką, a także jest przeznaczony tylko do stosowania zewnętrznego. Po terapii takim olejkiem poczujemy się z pewnością lepiej, ułatwi on oddychanie i wpłynie pozytywnie na nasze sampoczucie.

Olejek eukaliptusowy ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe. Bardzo często stosowany w chorobach układu oddechowego- także astmie. Z jego użyciem wykonuje się inhalacje- wystarczy łyżeczka olejku eukaliptusowego i wykonywanie inhalacji dwa razy w ciągu dnia. Pacjentom zaleca się także nacieranie klatki piersiowej ilością około 10- 15 kropel preparatu. Powtarzać czynność dwa razy na dzień. Przeciwwskazaniem do terapii olejkiem eukaliptusowym jest ciąża i uczulenie na jego składniki.

Olejek cedrowy pomocny w walce z łupieżem, astmą, czy trądzikiem. Olejek ten znany już w medycynie ludowej, wielokrotnie używany do zapalenia płuc i innych chorób układu oddechowego. Wyróżnia się kilka rodzajów tego olejku: z igieł cedru, z szyszek cedru i najmocniejszy z żywicy cedru. Ulgę w zmaganiach z astmą może przynieść aromatyzacja olejkiem pomieszczenia w którym się znajdujemy. Najlepiej 6- 8 kropli specyfiku namoczyć płatkiem kosmetycznym lub kawałkiem waty i położyć w ciepłym miejscu- kaloryfer, grzejnik. Olejek cedrowy doskonale nadaje się też do inhalacji, kąpieli i masaży.

Olejek cyprysowy pomocny się staje dla dzieci chorych na astmę- najlepiej rozpylać go na noc w pokoju, gdzie śpi chory. W postaci inhalacji zapobiega atakom astmy- ma działanie rozkurczowe, sprawdza się także w leczeniu hemoroidów, żylaków i stawów. Nie można go stosować w czasie ciąży. Ważne jest ,aby przed zastosowaniem sprawdzić ,czy nie mamy na niego uczulenia- poprzez wypróbowanie kropli na skórze.

Przy atakach astmy pomocny okazuje się również olejek R. C. Zawiera on kompozycję składającą się z trzech eukaliptusów, mianowicie: Eukaliptus Radiata, Eucalyptus Globulus oraz Eucalyptus Polybricadia. Wszystkie razem przeciwdziałają przeziębieniu, katarowi, zapaleniu zatok, płuc, i chorobie astmy. Jego olbrzymie wsparcie w leczeniu chorób dróg oddechowych jest znane w całej Europie. Jedyną wadą olejku jest jego cena (ok. 150 zł za15 ml). Dodatkowo olejek R. C jest nie tylko pomocny w zmaganiach z astmą ale także zapaleniu oskrzeli, zatokami i zapaleniu płuc. Pacjenci bardzo często polecają aplikację tego olejku w okolice klatki piersiowej, co znacznie przynosi ulgę przy atakach astmy. Najlepiej kroplę lub dwie rozsmarować na wskazanym miejscu, około 10- 15 minut przed spaniem. Pozytywne działanie olejku R.C z pewnością zauważymy na drugi dzień.

Aromaterapia to metoda przynosząca ukojenie borykającym się z wieloma dolegliwościami. Zastosowana w odpowiedni sposób, może również przynieść ukojenie astmatykom. Jak przy wykorzystaniu każdej niekonwencjonalnej metody leczenia należy jednak zachować ostrożność w jej zastosowaniu. Najlepiej przed stosowaniem tej metody leczenia wykonać testy alergologiczne, aby wiedzieć czy nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników danego olejku.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę