Tags: astma, psychika, psychosomatyka, totalna biologia

Parent: Astma oskrzelowa

Napisane przez (Oliwia) , dnia

 

Związek między naszym umysłem, a ciałem jest znany nie od dzisiaj. Nasz układ immunologiczny jest osłabiony przez stres, co powoduje przeziębienia, przemęczenie czy problemy z koncentracją. Co jeśli choroba nie jest tylko oznaką osłabionej odporności, a sygnałem świadczącym, że powinniśmy coś zmienić w naszym życiu? Jeżeli jest pozostałością emocjonalną naszych przodków, która ma pomóc przystosować nas do otaczającego świata?

Psychosomatyka ujmuje powiązanie myśli i ciała, a w szczególności konfliktów, które są odpowiedzialne za nasze choroby. Ich szerszym zakresem zajmuje się totalna biologia, która zakłada, że wpływ na zdrowie mogą mieć nie tylko nasze nierozwiązane wewnętrzne problemy i emocje, ale także naszych rodziców, dziadków i innych krewnych. Jednak sam konflikt nie wystarczy. Niezbędne do powstania choroby jest zdarzenie szokujące, przytłaczające o zabarwieniu negatywnym, któremu towarzyszy izolacja i brak wsparcia.

Dzisiaj chciałam poruszyć temat astmy oskrzelowej. Ze względu na obecność zmian chorobowych w oskrzelach, według psychosomatyki, mamy do czynienia z zagadnieniami związanymi z opieką, czy rodziną, której jedną z podstawowych funkcji jest dawanie poczucia przynależności, co za tym idzie bezpieczeństwa. Romuald Kosznik nakierowuje nas na konflikt ,,zarówno chcę, jak i nie chcę zawładnąć przestrzenią wokół siebie”. Astma może wskazywać na konflikty dotyczące terytorium, więc poczucie duszenia się podczas napadu może być próbą pogodzenia dwóch sprzecznych biegunów owładnięcia terytorium i brak takiej chęci. Może być to nieuświadomiony strach przez poczucie braku własnej przestrzeni, co ujawnia się jako próby zaczerpnięcia oddechu. Akceptacja, zrozumienie i w końcu rozwiązanie psychicznego problemu, który jest przyczyna utraty naszego zdrowia umożliwia jego odzyskanie. Pomocne w tym celu mogą być pytania:

– Czy potrafię zrozumieć i wybaczyć nadopiekuńczość mojej matki?

– Czy pomniejszając się, nie odczuwam tłumionej agresji?

– Jakie rzeczy w życiu uważam za niegodne, nieczyste?

– Czy uważam, że dzięki moim dolegliwości mam kontrolę nad innymi?

– Jak radzę sobie z poczuciem niższości/ dominacji?

– Czy są jakieś kwestie, które w sobie tłumię?

– Interakcja z jakim konfliktem sprawia mi szczególną trudność?

– Komu przede wszystkim chce pokazać moją siłę i niezależność?

– Czy jestem gotowy na to, żeby stać się niezależnym?

– Co powoduje, że nie mogę samodzielnie żyć?

– Czy jest coś, co chciałbym w sobie zmienić?

– Czy odczuwam, że w moim otoczeniu znajduje się coś, co mi przeszkadza, uniemożliwia rozwój?

Pamiętajmy, każda choroba spowodowana konfliktem, mówi nam o pewnym obszarze naszego życia, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Nasz mózg, oddziałuje na nasze ciało w ten, a nie inny sposób, aby pomóc nam odkryć nasze zmartwienia. Tak więc, dodatkowa kontemplacja nad tym, do czego zmuszają mnie symptomy astmy, co mi uniemożliwiają, z pewnością pomoże w rozstrzygnięciu konfliktu, co za tym idzie – uzdrowieniu.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.