Parent: Układ nerwowy

Napisane przez , dnia

 

Choroba lokomocyjna inaczej kinetoza, choroba morska czy tez lotnicza (w zależności od środka transportu, jakim przemieszcza się dana osoba), to zespół nadpobudliwości błędnika, który jest narządem równowagi, umieszczonym w uchu środkowym. Wzrok podczas jazdy rejestruje zmianę przestrzeni, co mózg z kolei odczytuje jako ruch, błędnik natomiast nie odnotowuje żadnych zmian położenia ciała, taka niezgodność bodźców skutkuje choroba lokomocyjną.

Przypadłość ta dotyka najczęściej dzieci, ujawniając się już w wieku niemowlęcym.

Podczas poruszania się pojazdu, do mózgu docierają sprzeczne sygnały. Człowiek się nie rusza a jednak zmienia swoje położenie. Zmysł równowagi jest regulowany przez wiele różnych elementów układu nerwowego. Mózg rejestruje sygnały wysyłane przez błędnik, wzrok, receptory czucia głębokiego w mięśniach, stawach i ścięgnach tzw. proprioreceptory oraz przez receptory czucia powierzchownego, które są umieszczone na powierzchni skóry. Kiedy do mózgu docierają sprzeczne sygnały zaczynają się nieprzyjemne objawy, które jak wynika z badań, dotykają co trzecią osobę.

Objawy choroby lokomocyjnej to złe samopoczucie, senność, bladość skóry, zawroty i bóle głowy, utrata apetytu, suchość w jamie ustnej zamiennie ze ślinotokiem, zimne poty, nudności, wymioty. Każdy z tych symptomów zależny jest od indywidualnych cech poszczególnych osób. Częsta zmienność ruchu pojazdu (przyspieszanie, hamowanie, kiwanie, kołysanie itp.) przyczynia się do nasilenia objawów.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę