Parent: Układ trawienny

Napisane przez , dnia

 

Naturalnie w ludzkim organizmie kwas moczowy występuje w stężeniu 1200 mg. Jednak jeśli jego ilość w surowicy diametralne wzrośnie, wówczas mamy do czynienia z hiperurykemią. Po wpływem tego schorzenia kwas moczowy jest wytwarzany w nadmiernych ilościach oraz przestaje być usuwany z moczem. Wtedy to zaczyna się wytrącać w postaci kryształków moczanowych, które przemieszczają się do słabo ukrwionych tkanek tj. więzadła, ścięgna, stawy, gdzie odkładają się stopniowo powodując stan zapalny. Dna moczanowa objawia się atakami bardzo silnego bólu, obrzękiem i ograniczeniem ruchu. W mocno zaawansowanym stadium choroby zaczynają pojawiać się również infekcje narządów miąższowych tj. nerki.

Rozróżniamy dwa rodzaje dny moczanowej. Należą do niej:

  • Dna pierwotna – pojawia się samoistnie, nie jest związana z innymi chorobami.
  • Dna wtórna – pojawia się w skutek innych chorób.

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, na której wystąpienie ma wpływ wiele czynników tj.:

  • Genetyczne zaburzenia metaboliczne;
  • Płeć męska;
  • Wiek;
  • Nieprawidłowa dieta;
  • Nadużywanie alkoholu;
  • Choroby cywilizacyjne znane jako tzw. Zespół metaboliczny;
  • Stosowanie niektórych leków;
  • Niedawny uraz lub operacja;
  • Odwodnienie;
  • Zakażenie;
  • Inne choroby;
  • Stan po przeszczepie narządów.

Dna moczanowa jest chorobą wieloetapową w której możemy rozróżnić:

  • Okres bezobjawowej hiperurykemii – w tym okresie utrzymuje się zwiększone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi; dochodzi do wytrącania się kryształków moczanu sodu oraz ich osadzaniu się w tkankach słabo ukrwionych; ten etap nie wykazuje żadnych objawów choroby i może rozciągać się nawet do 30 lat.
  • Ostre napady zapalenia stawów – osadzone w tkankach słabo ukrwionych tj. stawy, więzadła, ścięgna, kryształki powodują ich stany zapalne; w tym etapie występują ostre napady bólu prowokowane przez różne czynniki; miejsce objęte chorobą staje się obrzęknięte, zaczerwienione a skóra lśniąca i napięta w skutek rozwijającego się stanu zapalnego.
  • Okresy międzynapadowe – dna moczanowa co jakiś czas wykazuje swoją obecność, okresy bez napadów mogą trwać nawet 2 lata; jest to etap w którym wskazane jest rozpoczęcie leczenia.
  • Dna przewlekła – jest to etap zaawansowany choroby, dochodzi w nim do infekcji więcej niż jednego stawu oraz organów wewnętrznych.

Wizyta u lekarza staje się konieczna w momencie wystąpienia ostrych napadów zapalenia stawów. Wtedy jego zadaniem jest ocena czy pojawiające się dolegliwości można zdiagnozować jako dnę moczanową czy może jest to inna choroba o podobnych objawach. W przypadku podejrzenia dny moczanowej zaleca się kilkukrotne wyznaczenie stężenia kwasu moczowego we krwi oraz jego dobową utratę z moczem. Jednak ostatecznym potwierdzeniem rozpoznania tej choroby jest wykonanie badania płynu stawowego pod kątem występowania w nim kryształków moczanu sodu. W tym celu pobierany zostaje płyn stawowy bezpośrednio z zajętego stawu poprzez nakłucie. Prócz badań typowo laboratoryjnych wykonuje się zdjęcia rentgenowskie lub badanie USG stawu.

W zależności od stopnia rozwinięcia się choroby stosowane są różne rodzaje leczenia.

W przypadku występowania bezobjawowej hiperurykemii leczenie nie jest koniecznie a jedyne co się zaleca to zmiany w stylu życia, czyli wykluczenie z niego czynników sprzyjających dalszemu rozwojowi choroby.

Leczenie drugiego etapu choroby tzw. Ostrego napadu dny moczanowej polega na jak najszybszym i najskuteczniejszym zwalczeniu bólu i reszty objawów zapalenia stawu. W tym celu najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne oraz kolchicynę. Okres leczenia rozciąga się od 1 do 2 tygodni.

Okres międzynapadowy leczy się poprzez zapobieganie napadów bólu poprzez utrzymywanie małego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Konieczne jest wtedy wprowadzenie odpowiednich zmian w stylu życia m.in. zmiana diety, aktywność fizyczna, wykluczenie używek. W niektórych przypadkach takie zmiany nie wystarczają i wtedy przechodzi się na leczenie farmakologiczne. Choremu podaje się leki zmniejszające stężenie kwasu moczowego wraz z małymi dawkami leków przeciwzapalnych lub kolchicyny.

Najcięższy do leczenia jest ostatni etap choroby znany jako dna przewlekła. Za cel leczenia obiera się zahamowanie dalszego postępu choroby oraz leczenie jej dotychczasowych powikłań. Najczęściej stosuje się leki hamujące produkcję kwasu moczowego lub te zwiększające wydalanie go z organizmu wraz z moczem. W trakcie leczenia konieczne jest okresowe badanie stężenia kwasu moczowego we krwi. Istotne w leczeniu jest szybkie rozpoznanie i leczenie chorób współtowarzyszących dnie moczanowej. Pacjenci ze zdiagnozowaną dną moczanową powinni pozostać pod stałą opieką reumatologa.

Wczesne rozpoznanie dny moczanowej oraz prawidłowe jej leczenie umożliwia powrót do normalnego życia. Aby choroba nie nawróciła zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia i w miarę możliwości wyeliminowanie z niego czynników zwiększających ryzyko jej ponownego wystąpienia.

Dnę moczanową diagnozuje się u 1-2% ludzi na całym świecie. Wśród nich największą liczbę zachorowań odnotowuje się u mężczyzn w średnim starszym wieku. Kobiety chorują znacznie rzadziej, a ryzyko wystąpienia choroby pojawia się dopiero po przejściu menopauzy. Częstość występowania dny moczanowej związana jest z dostatnim życiem i związanymi z jego nadużywaniami chorobami cywilizacyjnymi.

 

Zapraszamy do zgromadzonych poniżej metod leczenia i historii użytkowników, które dotyczą tej choroby. 

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystać możesz z wyszukiwarki znajdującej się na stronie głównej, z pewnością pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę