Endarterektomia tętnic szyjnych jest operacją usuwania blaszki miażdżycowej z tętnic szyjnych. Stosuje się ją u osób z przebytym udarem, czy w wypadku niedokrwienia mózgu. Wskazaniem do endarterektomii jest także zwężenie światła naczyń tętnic szyjnych wyższe niż 70%. Operacja nie leczy wprawdzie miażdżycy, pozwala jednak uniknąć poważnych konsekwencji niedokrwienia mózgu lub jego uszkodzenia w wyniku zatkania naczyń mózgu fragmentami blaszki miażdżycowej.

Endarterektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Starszy sposób wykonania operacji polega na podłużnym nacięciu i oczyszczeniu tętnicy. Metoda nowsza, tzw. endarterektomia ewersyjna, polega na odcięciu i wywinięciu naczynia do zewnątrz, oraz usunięciu złogów miażdżycowych. Naczynie jest następnie przyszywane z powrotem. O doborze metody wykonania operacji decyduje lekarz. Operacja trwa około 2 godzin, a po jej przeprowadzeniu pacjent musi pozostać w szpitalu jeszcze 1-2 dni.

Operacja endarterektomii jest stosunkowo bezpieczna, a przypadki śmiertelne zdarzają się rzadko. Jednocześnie ryzyko powikłań jest wyższe u osób świeżo po udarze, z postępującym przemijającym atakiem niedokrwiennym, nieleczonym nadciśnieniem, chorujących na raka, u pacjentów z chorobami serca lub cukrzycą. Operacja jest także mniej bezpieczna w przypadku osób, u których doszło do ponownego zawężenia tętnicy po uprzednio przeprowadzonej operacji endarterektomii, a także pacjentów u których inne naczynia doprowadzające krew do mózgu także są zawężone. Operacji nie można wykonywać w wypadku pełnej niedrożności tętnicy.

Do powikłań, które mogą wystąpić w wyniku endarterektomii, zalicza się zawał, który występuje u 1-3% pacjentów. W wypadku 2-3% osób dochodzi do ponownego zwężenia tętnicy, choć ryzyko te związane jest głównie z brakiem zmian w trybie życia, pozwalających na uniknięcie ponownego odkładania złogów miażdżycowych. W wyniku operacji możliwe jest także czasowe uszkodzenie nerwów twarzy, choć wszelkie związane z tym niedogodności ustępują zazwyczaj po około miesiącu.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę