Parent: Układ krwionośny i chłonny

Napisane przez , dnia

 

Hemofilia to rzadka choroba genetyczna na którą cierpi 1 na 10 000 osób. Powoduje ją skaza krwotoczna, którą cechuje brak czynników krzepnięcia we krwi (obecna w osoczu grupa substancji, w szczególności polipeptydów i białek, odpowiadająca za krzepniecie krw)i. Wyróżnia się trzy typy choroby:

Typ A – wynika z niedoboru globuliny przeciwhemofilowej ( przeciwkrwawiaczkowej), tzw czynnik VIII krzepnięcia krwi, który odpowiada za zwiększoną krwotoczność. Objawy to przedłużające się krwawienia, niezdolność do tworzenia się skrzepu, wylewy krwi do stawów. Na ten typ chorują tylko mężczyźni, a przenoszą go kobiety.

Typ B – to brak osoczowego czynnika krzepnięcia (czynnika Christmasa, czynnik IX krzepnięcia krwi), odpowiada za ten typ hemofilii, rzadziej spotykany niż typ A. Tak samo jednak objawia się jedynie u mężczyzn, a przenoszona jest przez kobiety.

Typ C – najrzadziej spotykana odmiana, za którą odpowiada niedobór czynnika XI krzepnięcia krwi. Dotyczy i kobiet i mężczyzn.

Jest tez hemofilia nabyta, do której mogą przyczyniać się choroby autoimmunologiczne, niektóre leki oraz choroby nowotworowe.

Hemofilia może dawać o sobie znać już w wieku niemowlęcym. Objawami jej są wylewy krwi do stawów kolanowych, łokciowych i skokowych, obfite krwawienia po skaleczeniach, operacjach, wolno gojące się rany, duże siniaki, krwotoki wewnętrzne.

W zależności od poziomu czynnika krzepnięcia we krwi VIII lub IX , którego wartość u człowieka zdrowego wynosi od 50% do 150%, krwawnicza może przebiegać łagodnie (5% – 30%), umiarkowanie (1% – 5%) i ciężko (mniej niż 1% normalnej aktywności czynnika krzepnięcia).

W łagodnej formie obfite krwawienia zdarzają się po operacjach chirurgicznych, przy poważnych ranach, ale mogą tez nie pojawiać się wcale. Umiarkowana forma to krwawienia raczej przy operacjach oraz większych ranach, sporadycznie, raz w miesiącu może dochodzić do krwawień, ale krwawień bez konkretnej przyczyny raczej brak. Ciężki przebieg charakteryzuje się częstymi krwawieniami do stawów i mięśni, raz bądź dwa razy na tydzień pojawiają się krwawienia bez zauważalnej przyczyny.

Długotrwałe krwawienia doprowadzają do niedokrwistości, a wylewy do stawów łokciowych, kolanowych czy skokowych powodują ból i obrzęki, pogorszoną ruchomość a nawet trwałe uszkodzenia koniczyn. Bardzo niebezpieczne są krwotoki wewnętrzne w okolicach rdzenia kręgowego, mózgu i większych splotów nerwowych.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę