Parent: Układ krwionośny i chłonny

Napisane przez , dnia

Podwyższone stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, to choroba zwana hipercholesterolemią, z którą w Polsce boryka się ok. 60% dorosłych. Wartość powyżej 3 mmol/l (115 mg/dl) i cholesterolu całkowitego powyżej 5 mmol/l (190 mg/dl) to zwiastun choroby. Początkiem takiego stanu rzeczy często bywa miażdżyca naczyń, która prze długi czas potrafi rozwijać się bezobjawowo.

Należy wiedzieć, że przypadłość ta podnosi ryzyko problemów z układem sercowo-naczyniowym. Zatem może przyczynić się do zawału serca, zatorów tętniczych czy udaru mózgu.

Dużym czynnikiem sprzyjającym temu schorzeniu jest zła dieta, bogata w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe oraz nieodpowiedni tryb życia (brak aktywności fizycznej, palenie papierosów). Obciążenie genetyczne to kolejny winowajca.

Hipercholesterolemię dzielimy na pierwotną i wtórną. Pierwszej przyczyna leży w uszkodzonych genach. Hipercholesterolemia rodzinna powstaje kiedy uszkodzony jest jeden gen, bądź występuje rodzinny defekt apolipoproteiny B100. Natomiast defekt wielu genów odpowiada za hipercholesterolemie wielogenową, tu podwyższone stężenie LDL-C to wynik oddziaływania czynników środowiskowych oraz genetycznych.

Stosowanie glikokortykosteroidów, progestagenów, tiazydowych leków moczopędnych, niektórych beta brokerów przyczynia się do wtórnej odmiany hipercholesterolemii. Często jest ona objawem innych chorób np.: zespołu nerczycowego, niedoczynności tarczycy czy chorób wątroby, które przebiegają z cholestazą.

Objawy hipercholesterolemii często w ogóle nie występują bądź wynikają z jej powikłań (np. choroba niedokrwienna serca czy miażdżyca tętnic szyjnych i kończyn dolnych). Postać rodzinna natomiast objawia się nadmiernym gromadzeniem cholesterolu w tkankach, tworzą się tzw. żółtaki płaskie powiek, żółtaki guzowate, żółtaki ścięgna Achillesa, żółtaki wyniosłe skórne czy rąbek starczy rogówki, jego pojawienie się przed 50. rokiem życia to typowy objaw rodzinnej hipercholesterolemii. Do jej objawów zaliczyć należy również ostre wędrujące zapalenie stawów dużych.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę