Parent: Układ trawienny

Napisane przez , dnia

 

Lamblioza, zwana inaczej giardiozą, jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaka Giardia lamblia. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, w momencie gdy spożyjemy zanieczyszczone lambliami produkty lub przeniesiemy je do układu pokarmowego na nieumytych rękach.

Giardia lamblia jest pierwotniakiem z grupy wiciowców o gruszkowatym kształcie i czterech parach wici, które umożliwiają mu szybkie poruszanie się oraz przyssawkę, za pomocą której przyczepia się do błony śluzowej przewodu pokarmowego swego żywiciela. W tym miejscu żywi się oraz rozmnaża, jednocześnie zmniejszając powierzchnię chłonną jelita, upośledzając w ten sposób jej wchłanianie składników odżywczych. Okresowo część pasożytów jest wydalana wraz z kałem żywiciela na zewnątrz. Ze względu na rozmnażanie lamblii przez podział zakażenie szybko się rozprzestrzenia. Dodatkowo walkę z nim utrudnia jego żywotność oraz odporność.

Giardioza nie jest łatwa do zdiagnozowania. U większości chorych nie występują żadne dolegliwości wskazujące na występowanie pasożyta w ich układzie pokarmowym, a jeśli występują to nie są jednoznaczne i systematyczne. Do najczęstszych objawów zainfekowaniem przewodu pokarmowego pierwotniakiem giardia lambia należą:

 • Rozlane bóle brzucha;
 • Bóle głowy;
 • Uczucie zmęczenia;
 • Bezsenność
 • Stolce o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu z niestrawionymi resztkami pokarmu;
 • Wysypki;
 • Stany podgorączkowe;
 • Biegunki;
 • Brak apetytu;
 • Łaknienie na słodkie.

W diagnostyce tej choroby wykonuje się badanie morfologiczne krwi z rozmazem na obecność komórek kwasochłonnych. Dodatkowo niezbędnym badaniem w tym wypadku jest mikroskopowe badanie kału na obecność cyst pasożytów – należy go powtarzać. Sporadycznie bada się również świeżo pobraną żółć i treść dwunastnicy. Lekarz dobiera kurację oraz dawkowanie na podstawie otrzymanych wyników. Nie należy podawać żadnych farmaceutyków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Po kuracji konieczne jest ponowne wykonanie badania mikroskopowego kału, aby upewnić się czy całkowicie oczyściliśmy układ pokarmowy z pasożytów. Dodatkowo w walc z lambliozą skuteczna okazuje się być dieta pozbawiona węglowodanów, którymi żywią się lamblie.

Gardioza stanowi w Polsce najczęstszą przyczynę przewlekłych bólów brzucha i biegunek u dzieci w wieku przedszkolnym. Częstość jej występowania wśród populacji dziecięcej sięga 50%. Rocznie rejestruje się 2280-2400 przypadków zachorowań na lambliozę.

 

Zapraszamy do zgromadzonych poniżej metod leczenia i historii użytkowników, które dotyczą tej choroby.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystać możesz z wyszukiwarki znajdującej się na stronie głównej, z pewnością pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.

 

 

 

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
 • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
 • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.