Parent: Układ trawienny

Napisane przez , dnia

 

Lamblioza, zwana inaczej giardiozą, jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaka Giardia lamblia. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, w momencie gdy spożyjemy zanieczyszczone lambliami produkty lub przeniesiemy je do układu pokarmowego na nieumytych rękach.

Giardia lamblia jest pierwotniakiem z grupy wiciowców o gruszkowatym kształcie i czterech parach wici, które umożliwiają mu szybkie poruszanie się oraz przyssawkę, za pomocą której przyczepia się do błony śluzowej przewodu pokarmowego swego żywiciela. W tym miejscu żywi się oraz rozmnaża, jednocześnie zmniejszając powierzchnię chłonną jelita, upośledzając w ten sposób jej wchłanianie składników odżywczych. Okresowo część pasożytów jest wydalana wraz z kałem żywiciela na zewnątrz. Ze względu na rozmnażanie lamblii przez podział zakażenie szybko się rozprzestrzenia. Dodatkowo walkę z nim utrudnia jego żywotność oraz odporność.

Giardioza nie jest łatwa do zdiagnozowania. U większości chorych nie występują żadne dolegliwości wskazujące na występowanie pasożyta w ich układzie pokarmowym, a jeśli występują to nie są jednoznaczne i systematyczne. Do najczęstszych objawów zainfekowaniem przewodu pokarmowego pierwotniakiem giardia lambia należą:

  • Rozlane bóle brzucha;
  • Bóle głowy;
  • Uczucie zmęczenia;
  • Bezsenność
  • Stolce o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu z niestrawionymi resztkami pokarmu;
  • Wysypki;
  • Stany podgorączkowe;
  • Biegunki;
  • Brak apetytu;
  • Łaknienie na słodkie.

W diagnostyce tej choroby wykonuje się badanie morfologiczne krwi z rozmazem na obecność komórek kwasochłonnych. Dodatkowo niezbędnym badaniem w tym wypadku jest mikroskopowe badanie kału na obecność cyst pasożytów – należy go powtarzać. Sporadycznie bada się również świeżo pobraną żółć i treść dwunastnicy. Lekarz dobiera kurację oraz dawkowanie na podstawie otrzymanych wyników. Nie należy podawać żadnych farmaceutyków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Po kuracji konieczne jest ponowne wykonanie badania mikroskopowego kału, aby upewnić się czy całkowicie oczyściliśmy układ pokarmowy z pasożytów. Dodatkowo w walc z lambliozą skuteczna okazuje się być dieta pozbawiona węglowodanów, którymi żywią się lamblie.

Gardioza stanowi w Polsce najczęstszą przyczynę przewlekłych bólów brzucha i biegunek u dzieci w wieku przedszkolnym. Częstość jej występowania wśród populacji dziecięcej sięga 50%. Rocznie rejestruje się 2280-2400 przypadków zachorowań na lambliozę.

 

Zapraszamy do zgromadzonych poniżej metod leczenia i historii użytkowników, które dotyczą tej choroby.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystać możesz z wyszukiwarki znajdującej się na stronie głównej, z pewnością pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.

 

 

 

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę