Z łupieżem walczy w Polsce co trzecia kobieta i co drugi mężczyzna. Zazwyczaj łupież to tylko jedno ze zmartwień, bo dolegliwości natury można by rzec „kosmetycznej” towarzyszą często poważne problemy, takie jak świąd i podrażnienia skóry. Rzutuje to nie tylko na samopoczucie, ale i na relacje z otoczeniem.

Zwalczenie przykrej dolegliwości można oprzeć na stosowaniu szamponów przeciwłupieżowych. Zawarte w nich związki niwelują przyczynę łupieżu (grzyb Malassezia) i wspierają w odbudowie ochronnej bariery lipidowej. Jak podają firmy badawcze, szampony przeciwłupieżowe nabywa aż 75% polaków dotkniętych łupieżem, którzy tylko w aptekach wydają na nie, niebagatela, 51 milionów złotych rocznie. Skuteczność ich działania jest duża, ale tylko na krótką metę. Po odstawieniu szamponu w połowie przypadków łupież powraca. Co więcej, szampony drażnią i wysuszają naskórek, zaburzając jego równowagę wodno-lipidową, ze względu na zawartą w nich chemię.

Tymczasem opracowano zgoła odmienną koncepcję rozwiązania problemu łupieżu. Dermatolodzy z Francji, Włoch, Hiszpanii, Czech, Niemiec i Polski postanowili przeprowadzić pewne doświadczenie, którego głównym celem miało być określenie skuteczności działania probiotyków ST11 (pałeczek kwasu mlekowego) na uciążliwy łupież.

120 pacjentów podzielono na dwie grupy. Pierwsza z grup przez cztery tygodnie w pielęgnacji włosów używała szamponu leczniczego, a przez kolejne kilka tygodni użytkowała szampon neutralny. Druga grupa przez cały okres dodatkowo zażywała suplementy w postaci probiotyków. Jak podkreśla prof. Sławomir Majewski, jeden z inicjatorów projektu badawczego, w grupie osób stosujących probiotyk nie zaobserwowano żadnego przypadku nawrotu łupieżu, czego nie można powiedzieć o grupie pierwszej – tam doszło do niego u połowy badanych.

Według autorów eksperymentu, wyniki analiz mogą jak najbardziej potwierdzać słuszność stosowania kuracji probiotykami u osób borykających się z łupieżem.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę czym są owe priobotyki. Priobotyki (Lactobacillus) to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiednio dużej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Szczepy drobnoustrojów, aby mogły zostać uznane za probiotyki, muszą być bardzo dokładnie przebadane i spełniać kilka wymogów. Otóż muszą posiadać umiejętność ścisłego przylegania do komórek nabłonka jelit, działać opozycyjnie do bakterii patogennych układu pokarmowego i swobodnie „opanowywać” jelita. Dodatkowo nie mogą produkować toksycznych produktów metabolizmu. Powyższymi właściwościami cechują się np.: pałeczki z gatunku kwasu mlekowego, L. plantarum i L. rhamnosus.

 

Na czym polega ich działanie w aspekcie walki z łupieżem?

W skrócie. Połykając tylko jedną kapsułkę probiotyków dostarczamy organizmowi około biliona wyselekcjonowanych bakterii. Te, dostając się do krwi, stymulują limfocyty, które wędrują do obszarów objętych stanem zapalnym. W rezultacie dochodzi do wzmocnienia aktywności komórek odpornościowych i zwalczenia drożdżaków.

Warto zaopatrzyć się w tabletki z naturalnym probiotykiem ST11 lub w inne kosmetyki pielęgnacyjne zawierające w składzie probiotyki. Ewentualnie można postawić na spożywanie jogurtów, pod warunkiem, że będziemy przyjmować je przez wiele miesięcy, co wynika z faktu, iż w jogurtach występuje niewielka ilość cennych składników. Do naturalnych źródeł tej substancji należą również maślanka, kefir, kapusta kiszona, ogórki kiszone i kwas chlebowy.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę