Zanim chory na zaburzenia nerwicowe zdecyduje się na psychoterapię lub farmakoterapię, może spróbować kilku sposobów zwalczenia objawów nerwicy na własna rękę – sposobów domowych. Mają one na celu odstresowanie się, zrelaksowanie i mogą też polegać na zmianie obecnego stylu życia. Ważne jest by odnaleźć czynnik stresogenny i oderwać się od niego.

Leki ziołowe – łagodzą objawy zaburzeń nerwicowych, depresji czy stanów lękowych. Mogą mieć one działanie relaksujące, uspokajające, mogą obniżać poziom stresu, a nawet poprawić nastrój. Do ziół na nerwicę należą: melisa – najlepiej koi nerwy, mięta, korzeń kozłka, rumianek – najlepszy w przypadku nerwicy, żeń-szeń, szyszki chmielu, dziurawiec – działa antydepresyjnie, lipa, a także lawenda. Działanie takie wywołują zawarte w nich naturalne związki, takie jak flawonoidy i alkaloidy. Zioła te należy przyjmować najprościej w postaci naparów. Trzeba pamiętać, że naparów ziołowych nie można traktować jako zastępstwa dla farmakoterapii. Zdecydowaną zaletą leków ziołowych na nerwicę jest fakt, iż nie powodują żadnych skutków ubocznych i nieuzależniają.

Zmiana diety – na bogatszą w magnez. Lekarze zaobserwowali u osób z zaburzeniami nerwicowymi duże braki magnezu. Niedobór magnezu nie pozwala na prawidłowy rozwój mięśni i właściwe działanie układu nerwowego, dlatego nie można dopuścić do jego długotrwałego braku w organizmie. Dzienna dawka magnezu powinna wynosić 300-400 mg. Można dostarczać go swojemu organizmowi dzięki produktom jak: pieczywo z pełnego przemiału, brązowy ryż, płatki owsiane, kasza gryczana, kapusta, sałata, cykoria, brokuły, pietruszka, seler naciowy, fasola, kiełki. Niedobory magnezu oraz innych witamin i minerałów można również częściowo uzupełniać dzięki suplementom diety.

Unikanie używek – takich jak: kofeina, papierosy, napoje energetyczne, cukier, alkohol, narkotyki itp. Jest tak, ponieważ środki te wzmagają wytwarzanie hormonu stresu oraz zaburzają stężenie glukozy we krwi. Naukowcy potwierdzają, że uzależnienia często towarzyszą zaburzeniom nerwicowym u pacjentów. Dlatego, jeśli chcemy unikać nerwicy najlepiej zrezygnować z tego typu używek.

Aktywność fizyczna –jeśli chcemy uniknąć nerwicy należy zmotywować się do uprawiania różnych sportów, wysiłku fizycznego. Jazda na rowerze, spacery, czy joga mogą okazać się doskonałym sposobem na wyciszenie i polepszenie samopoczucia. Co więcej, warto spróbować technik relaksacyjnych, medytacji. Takie ćwiczenia mają na celu rozładowanie napięcia dnia codziennego. Taka fizykoterapia jest również dobrą metodą profilaktyczną unikania stanów nerwicowych.

Aromaterapia, masaże, muzykoterapia i leczenie klimatyczne – to leczenie ma na celu wyciszenie organizmu. Aromaterapia przeciwwskazana jest dla alergików wziewnych oraz astmatyków. W domowym zaciszu można we własnym zakresie organizować sobie relaksacyjne kąpiele ziołowe. Można stosować do nich olejki eteryczne, głównie lawendowy, ponieważ mogą one mieć pozytywny wpływ na polepszenie samopoczucia. Warto też połączyć aromaterapię z słuchaniem relaksacyjnej muzyki. Jeśli ma się możliwość wyjazdu do sanatorium lub uzdrowiska, to warto tam skorzystać z natrysków zmiennocieplnych lub biosauny wyposażonej w program relaksujący. Trzeba pamiętać, ze efektów żadnej z tych metod nie doświadczy się po jednym czy dwóch zastosowaniach, a niezbędne jest poddanie się całej serii zabiegów.

Fototerapia – leczenie światłem. Zwykle naświetlanie specjalnymi lampami nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, to u części pacjentów mogą się pojawić: bóle głowy, zaburzenia ostrości wzroku, napięcie mięśniowe oraz bezsenność. Na szczęście wszystkie te efekty zanikają z czasem stosowania leczenia. Istnieje wiele badań potwierdzających pozytywne działanie fototerapii na człowieka, jej główne zalety to przede wszystkim pozytywny wpływ na układ nerwowy. Pozytywne efekty w postaci lepszego samopoczucia u pacjentów najczęściej zaobserwować można po dwóch, trzech tygodniach stosowania fototerapii. Można też stosować fototerapię naturalną- wystarczy przebywanie na zewnątrz w słoneczne dni- spacer lub aktywność fizyczna na świeżym powietrzu z pewnością poprawi nasz stan zdrowia i ducha. Przeciwwskazaniem do stosowania tej metody leczenia są choroby skóry, nadwrażliwość na światło lub cukrzyca.

Hipnoza – jest to bardziej radykalna i bardziej niekonwencjonalna metoda leczenia. Ma na celu znalezienie przyczyn choroby w podświadomości. Trzeba jednak pamiętać, ze hipnoza nie działa na wszystkich pacjentów. Niektórzy mogą wcale nie odczuć skutków takiego leczenia, a u innych może wywołać dodatkowy lęk. Hipnoza jest dobierana indywidualnie a jej efekty zależą głównie od przebiegu i rodzaju nerwicy u pacjenta. Stosunkowo terapia ta jest krótkoterminową formą leczenia.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę