Miażdżyca to choroba głównie dotycząca dużych i średnich naczyń tętniczych. To stan kiedy twardnieją one i ulegają zwężeniu, w ich ścianach bowiem dochodzi do odkładania się blaszek miażdżycowych, co w konsekwencji może ograniczyć a z czasem zupełnie zatrzymać dopływ tlenu i substancji odżywczych do serca, mózgu oraz innych narządów, w efekcie doprowadzić do ataku serca, zawału czy udaru mózgu.

Jak do tego dochodzi, otóż zły cholesterol LDL przenika do ścian tętnic, w miejscu gdzie zniszczony został śródbłonek czemu sprzyjają wysokie ciśnienie krwi, palenie papierosów i wysoki poziom cholesterolu. Wtedy zostają aktywowane białe krwinki, żeby zrobić porządek z cholesterolem, jednak z biegiem czasu cholesterol i białe krwinki mieszają się i zaczynają na ścianach tętnic tworzyć wspomniane blaszki miażdżycowe.

Miażdżycy rozwija się przez długi czas i jest przy tym bardzo dyskretna. Często dopiero gdy tętnice zwężą się już o połowę, zauważa się różnicę w stanie zdrowia. Łatwiej się męczymy, pojawiają się zaburzenia rytmu serca, mamy trudności z koncentracją, z oddychaniem, zdążają się zawroty głowy, często po spacerze bolą nas łydki, złogi cholesterolowe pod skórą w postaci żółtych zgrubień w okolicy powiek, czy guzki w ścięgnach nadgarstków, ścięgnie Achillesa to również spotykany objaw tej choroby. Kiedy miażdżyca jest zaawansowana może pojawić się ostry ból w klatce piersiowej tzw. ból wieńcowy.

Do miażdżycy przyczyniają się podeszły wiek, otyłość, palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, niezdrowy tryb życia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu.

   
  Aterektomia jest stosunkowo nową metodą fizycznego czyszczenia naczyń krwionośnych, która znajduje zastosowanie w leczeniu zmian miażdżycowych. Pierwszy zabieg aterektomii tętnicy udowej został przeprowadzony w USA w roku 2003. Jej […]
Napisane przez sonia , dnia KOMENTARZE (0)
  Angioplastyka jest nieoperacyjnym zabiegiem mającym na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dokonuje się tego poprzez kompresję znajdujących się w nich złogów miażdżycowych. Jest to jeden z najczęściej stosowanych – obok […]
Napisane przez jakubik , dnia KOMENTARZE (0)