Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem układu krążenia. Charakteryzuje się stale bądź okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym (zarówno skurczowym jak i rozkurczowym). Przyczynami nadciśnienia mogą być predyspozycje genetyczne oraz choroby związane z nerkami, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. tarczycy), choroby neurologiczne (m.in. guzy i udary mózgu), choroby układu krążenia, ciąża, stres oraz leki, substancje psychoaktywne i toksyczne.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) określiła normy dotyczące nadciśnienia tętniczego kategoryzując kolejno:

  • Ciśnienie optymalne i prawidłowe poniżej 129/84
  • Ciśnienie wysokie prawidłowe 130-139/85-89
  • Nadciśnienie I stopnia 140-159/90-99
  • Nadciśnienie II stopnia 160-179/100-109
  • Nadciśnienie III stopnia ≥180/110
  • Nadciśnienie izolowane skurczowe ≥140/<90.

Rozróżnia się w zależności od przyczyny nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne, mówi się też o syndromie białego fartucha.

Nadciśnienie tętnicze pierwotne dotyczy 95% chorych i pojawia się bez namacalnej przyczyny. Nazywane jest tez samoistnym. Często jest to nadciśnienie dziedziczone, wywołane przez menopauze, niewłaściwą dietę, stres i nerwice, nadwagę, alkohol czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Nadciśnienie tętnicze wtórne dotyczy 5% chorych, znana jest przyczyna jego powstania i często jest objawem choroby. Może to być wada serca, schorzenia naczyń krwionośnych, choroby nerek, schorzenia nadnerczy czy tarczycy, guzy mózgu, udary.

Syndrom "białego fartucha" to sytuacja kiedy ciśnienie skacze w warunkach szpitalnych, natomiast podczas pomiarów w normalnym, domowym zaciszu wcale nie odbiega od normy. Tu w grę wchodzi układ nerwowy, gdzie w stresie pod wpływem adrenaliny naczynia tętnicze kurczą się i wzrasta szybkość pracy serca i ciśnienie.

Do objawów nadciśnienia tętniczego zalicza się nerwowość, kołatanie serca, zaburzenia snu, szum i zawroty głowy, ucisk w okolicy skroni i potylicy, pogorszenie widzenia, krwawienia z nosa, szybsze męczenie się, przekrwienie gałki ocznej, zaczerwienienie twarzy i szyi, potliwość, nudności i wymioty.

Aby postawić prawidłową diagnozę lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem oraz zleca wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, EKG, badanie echokardiograficzne serca, badanie dna oka, ultrasonografię tętnic szyjnych oraz nerek.

Powikłania nadciśnienia tętniczego to udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca, niewydolność nerek, przerost lewej komory, retinopatia nadciśnieniowa, rozwój choroby miażdżycowej, tętniaków, zakrzepów.

Leczenie nadciśnienia tętniczego jest czasochłonne, pacjent powinien przede wszystkim zmienić styl życia, dietę, często w grę wchodzi obniżenie masy ciała, unikanie stresu, wprowadzenie na stałe ćwiczeń fizycznych, odstawienie alkoholu, papierosów i wszelkich używek. Stosuje się również leczenie farmakologiczne.

 

 

 

Witam wszystkich i pragne przedstawic preparat ktory jest godny uwagi kazdego z nas. Jest to CoQ10 w plynnej formie o stezeniu CoQ10 420mg w polaczeniu z NADH w 25ml ( […]
Napisane przez renuar2000 , dnia KOMENTARZE (0)
Nadciśnienie tętnicze jest szeroko rozpowszechnioną przewlekłą chorobą i dotyczy nawet 30% dorosłej populacji w większości krajów. Wykazano jednak, że nawet 50% osób z wysokimi wartościami ciśnienia nie ma świadomości choroby. Tymczasem nieleczone nadciśnienie […]
Napisane przez Kasia , dnia KOMENTARZE (0)