Leczenie farmakologiczne ma spowodować całkowite ustąpienie objawów zaburzeń nerwicowych, jego stosowanie jest niezbędne w wypadku ostrych napadów lękowych. Jednak i tak, po zwalczeniu największych objawów należy kontynuować leczenie poprzez psychoterapię. Leki są w stanie zwalczyć tylko objawy, ale nie usuwają źródła problemu u chorego. Preparaty te działają, ze względu na endogenne pochodzenie objawów zaburzeń nerwicowych.

Leki przeciwdepresyjne (TLPD):
Jest to najstarsza grupa leków trójpierścieniowych. Pomimo że leczenie nią jest bardzo skuteczne, to jest rzadziej stosowana ze względu na fakt, że wywołują one wiele skutków ubocznych, są bardzo źle tolerowane przez organizm. Leki z grupy TLPD mają poprawić samopoczucie chorego, łagodzą zaburzenia snu i zdenerwowanie. Leczenie nimi jest zwykle długotrwałe, ponieważ działają one z opóźnieniem – skutki działania widać po około trzech tygodniach zażywania. Czasem stosowane są z nimi także leki z innych grup przeciwdepresyjnych, np. mianseryna i wenlafaksyna. Leki z grupy TLPD najczęściej stosuję się w walce z nerwicą, fobiami, dystymią czy zaburzeniami odżywiania.

Leki przeciwdepresyjne (SSRI, SSNRI, SARI, MAO-I):
Leki z tej grupy są najczęściej stosowane w leczeniu nerwicy. Są to głównie: selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SSNRI), leki o bezpośrednim działaniu receptorowym, inhibitory wychwytu serotoniny i antagonisty receptorów serotoninowych (SARI), selektywne odwracalne inhibitory monoaminooksydazy (MAO-I). Mają one działanie poprawiające nastrój, wywołujące radość, ale także przeciwlękowe, nasenne. Zmniejszają somatyczne objawy lęku. Na pełny efekt ich działania czekać trzeba około trzech tygodni. Stosując leki przeciwdepresyjne trzeba pamiętać, że w początkowej fazie leczenia niektóre objawy zaburzeń nerwicowych mogą minąć szybciej, a inne mogą się wręcz nasilić np. lęki. Czasami konieczne jest przez to posiłkowanie się lekami przeciwlękowymi.

Leki przeciwlękowe (anksjolityczne i benzodiazepinowe):
Rola tych leków uspokajająco-nasennych jest ograniczona. Stosuje się je tylko przez krótki okres czasu, jako uzupełnienie leczenia antydepresantami. Ich zaletą jest szybki efekt działania, dlatego zaleca się je przede wszystkim do opanowania ostrych napadów lęku, paniki. Leki te mają tylko działanie doraźne. Bardzo ważnym jest, aby zażywać je jak najkrócej, ponieważ są silnie uzależniające. Mimo to leki anksjolityczne (przeciwlękowe) z grupy benzodiazepin są uznawane za względnie najbezpieczniejszą grupę leków psychotropowych.

Leki z grupy beta-blokerów (np. propanolol) i pochodne atropiny:
Stosowane są zwykle do opanowania objawów somatycznych lęku. Pomagają pacjentom złagodzić takie objawy jak na przykład: kołatanie serca, nadmierne pocenie się, zaburzenia pracy jelit oraz inne objawy zależne od pobudzenia układu autonomicznego. Przeciwwskazaniem do stosowania leków z grupy beta- brokerów są osoby cierpiące na astmę oskrzelową, anginę i niewydolność krążenia. Najczęściej stosowanie w leczeniu nerwicy lękowej. Osoby zażywające leki z tej grupy są mniej podatne na stres i wszelkie związane z nim następstwa.

Lek przeciwlękowy, przeciwhostaminowy – hydroksyzyna:
Środek ten jest bardzo popularnym lekiem przeciwlękowym, pochodna piperazyny. Zmniejsza stan napięcia wewnętrznego, niepokój, napięcie lękowe i napięcie mięśniowe.
Ponadto pacjenci po zażyciu hydroksyzyny mogą odczuwać odprężenie, spokój lub senność. Oprócz leczenia nerwicy używany jest też w chorobach alergicznych wywołanych duży świądem. Działa bardzo szybko na reakcje alergiczne. W Polsce lek ten dostępny jest wyłącznie na receptę, natomiast w innych państwach nie jest potrzebna odpowiednia recepta. Występuje pod nazwą Atarax lub Hydroxyzinum.

Wszystkie wyżej opisane grupy leków muszą być oczywiście przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Muszą być też dobierane indywidualnie i bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki hamują stany podniecenia i pobudzenia, natomiast tymoleptyki działają przeciwnie – poprawiają samopoczucie chorego, aktywizują go i uspołeczniają. Jeśli chodzi o leczenie nerwicy istotny jest także fakt, iż choroby tej nie powinno leczyć się samymi środkami farmakologicznymi, ponieważ zmniejszają one objawy, ale nie eliminują ich źródła całkowicie.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę