Cholina – Przechodzi przez barierę krew-mózg, wnika bezpośrednio do komórek nerwowych i służy do produkcji acetylocholiny. Acetylocholina jest przekaźnikiem pomiędzy neuronami, ponadto odgrywa ważną rolę przy zapamiętywaniu i zmniejsza nadpobudliwość nerwową.

Źródła choliny: warzywa liściaste, kiełki pszenicy, drożdże, żółtka jaj, wątroba, soja.

Antyoksydanty – w organizmie jest wiele wonnych rodników, przyspieszającymi degradację komórek, szczególnie w tkance mózgowej. Substancje antyoksydacyjne to np.:

* beta-karoten: brzoskwinie, nektarynki, morele, melon, marchew, pomidory, dynia, szpinak, kalafior, brokuły, cykoria, kapusta, gorczyca, kasza gryczana, mniszek lekarski, szparag, suszone owoce (głównie śliwki).

* witamina C: żurawina, grejpfrut, kiwi, pomarańcze, truskawki, brokuły, pomidory, papryka.

* witamina E: margaryna, oleje roślinne, orzechy, ziarna zbóż.

Węglowodany (glukoza) – Glukoza jest jedynym materiałem energetycznym dla komórek nerwowych i jest niezbędna przy spalaniu tłuszczów w organizmie. Jej brak powoduje powstawanie ciał kantowych, co powoduje objawy niepokoju, osłabienie, zaburzenia koncentracji i snu oraz obniżenie nastroju. Wskazane jest spożywanie węglowodanów złożonych, które wchłaniają się wolno i dostarczają glukozę przez długi czas, podczas gdy cukry proste dostarczają duże ilości glukozy – szybki wzrost jej poziomu krwi, ale też szybki spadek. Węglowodany znajdują się w płatkach, pieczywie pełnoziarnistym, warzywach, owocach.

Tryptofan – Jest on niezbędny przy powstawaniu serotoniny, która wpływa na nasz nastrój.

Najwięcej tryptofanu możemy znaleźć w soi, jajach, rybach, serze, mięsie i twarogu.

Białko – Mięso zawiera liczne aminokwasy. Jednym z nich jest tyrozyna, która podnosi poziom dopaminy i norepinefryny. Poprawia naszą aktywność i dodaje chęci do działania.

Źródła białka to: chude mięso z indyka, mięso rybie, chude sery, produkty sojowe oraz jogurty.

Cynk – Odpowiada za szybkie przewodzenie bodźców pomiędzy komórkami nerwowymi, za metabolizm białek, węglowodanów, tłuszczów i kwasów nukleinowych w komórkach. Bogate w cynk jest chude mięso, owoce morza, ryby, jaja, warzywa, a także pełne ziarna zbóż.

Wapń – Niezbędny do pracy komórek nerwowych. Wpływa na pobudliwość nerwowo-mięśniową. Wówczas, gdy we krwi jest za małe stężenie wapnia komórki nerwowe stają się nadwrażliwe. Dlatego też warto w naszej diecie posiadać produkty bogate w ten składnik.

Głównym źródłem wapnia są: produkty mleczne, szpinak, figi, orzechy laskowe, kapusta, czy żółtka jajek.

Witaminy z grupy B – Witaminy z grupy B wpływają na nasz nastrój.

*Witamina B1 – tiamina. Jest niezbędna przy przemianie węglowodanów i glukozy, która jest paliwem dla komórek mózgowych, poprawia pamięć i usprawnia myślenie. Jest ona niezbędna do wytwarzania i uwalniania acetylocholiny – substancji przekazującej bodźce nerwowe. Źródła: pieczywo pełnoziarniste i razowe, niełuskany ryż, makarony razowe, otręby.

*Witamina B2 – ryboflawina związku, który łagodzi bóle i zawroty głowy. Źródła: sery żółte i twarogi, mleko i produkty mleczne.

*Witamina B6 – pirydoksyna. Ułatwia przyswajanie magnezu i jest niezbędna do wytwarzania neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Ich niedobór może wywoływać depresje i lęki, a także obniżyć sprawność umysłową. Źródła: warzywa strączkowe (zwłaszcza soja, nasiona słonecznika i kiełki pszenicy).

*Witamina B12 – jej obniżone stężenie w organizmie może prowadzić do obniżenia nastroju i rozwoju depresji. Zatem starajmy się jeść jak najwięcej produktów z zawartością tej witaminy – serce, nerki, wątroba.

Witamina E – Uspokaja i poprawia koncentrację. Co więcej, witamina E bierze udział w procesie przekazywania sygnałów nerwowych w całym naszym organizmie. Zatem w swojej diecie nie zapominajmy o składnikach z tą witaminą. Źródła witaminy E to głównie: siemię lniane, olej lniany, oliwa z oliwek i orzechy włoskie (jest w nich też omega-3).

Witamina D – Powstanie przy udziale promieniowania słonecznego, podnosi stężenie serotoniny w naszym organizmie. Produkty w których znajdziemy największą ilość tej witaminy to: ryby morskie, mleko, ser żółty, jajka, wątroba.

Selen – Ma duży udział w licznych procesach metabolicznych. Jest niezbędnym elementem w syntezie hormonów tarczycy, których prawidłowa ilość jest niezbędna do utrzymania kondycji psychicznej. Związki z tej grupy zdobyły już uznanie kardiologów, bo mają wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Źródła: ziarna zbóż, pestki dyni, orzechy, fasola oraz chude mięso i ryby.

Magnez – Ułatwia dostarczanie glukozy do mózgu i jest niezbędny do wytwarzania neuroprzekaźników. W organizmie jego poziom obniża się wraz ze zwiększoną ilością stresu, nadmiarem kawy i alkoholu oraz wynikiem niedoborów pokarmowych. Magnez wpływa na: pobudliwość nerwowo-mięśniową, prawidłowe stężenie potasu w komórce, łagodzi zmęczenie i rozdrażnienie, zaburzenia snu, poprawia ogólną wydolność fizyczną i psychiczną.

Źródła: banany, warzywach liściaste, orzechy, pieczywo pełnoziarniste, kasza gruboziarnista (gryczana, pęczak), migdały, czekolada, mięso, nasiona dyni i sezamu.

Żelazo – Brak żelaza w organizmie powoduje anemię i zmniejszenie dopływu tlenu do tkanek – co sprawia, że człowiek czuje się osłabiony, zmęczony, przygnębiony. Dodatkowo żelazo ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Niedobór żelaza skutkuje między innymi: pogorszoną koncentracją, chęcią ciągłego spania, podatnością na stres i złe samopoczucie. Żelazo możemy znaleźć w rybach, mięsie, nasionach zbóż i warzywach strączkowych

Kwas foliowy – Usprawnia on pracę układu nerwowego i zmniejsza napięcie. Niedobór kwasu powoduje bezsenność, złe samopoczucie i przemęczenie. Źródłem kwasu foliowego jest: kapusta, sałata, jarmuż, brokuły, kiełki soi, soczewicy, słonecznika, rzodkiewki, melony, morele, pomarańcze, dynia i szpinak.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę