Tags: naturalne leczenie nerwicy

Parent: Nerwica

Napisane przez (Celina) , dnia

Światło jest jednym z podstawowych elementów potrzebnych nam do życia i źródłem regulującym naturalne rytmy biologiczne. Światłolecznictwo wykorzystywane było już w czasach starożytnych w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Fototerapia (światłolecznictwo) w dzisiejszym rozumieniu to natomiast stosunkowo nowa metoda leczenia zaburzeń nerwicowych. Pierwszą pracę badawczą na jej temat w leczeniu depresji opublikowano w 1984 r. Od tej pory podejmuje się próby zastosowania tej metody w leczeniu różnych zaburzeń. Dziś fototerapie stosuje się nie tylko w leczeniu nerwicy, lecz nawet częściej stosowana jest do leczenia m.in. sezonowych depresji, ale również innych dolegliwości jak bezsenność, fibromialgia czy bulimia.

Światło może mieć różne rodzaje leczniczego działania. U pacjentów stosujących naświetlanie obserwuje się między innymi:

  • pobudzanie naturalnych procesów regeneracyjnych na poziomie komórkowym,
  • poprawę krążenia krwi,
  • wzmocnienie systemu odpornościowego,
  • stymulację przemiany materii komórek,
  • poprawę samopoczucia,
  • zmniejszenie bólu,
  • działanie przeciwzapalne.

W dodatku światłolecznictwo działa antybakteryjne i przeciwobrzękowo, reguluje system hormonalny, zwiększa ilości tlenu w komórkach i poprawia funkcje transportowe krwi.

Prawdopodobnie w tej nowoczesnej metodzie terapii kluczową rolę odgrywa melatonina, na której produkcję wpływa światło oraz przekaźnictwo serotoninergiczne. Działanie fototerapii jest związane z wewnętrznym zegarem biologicznym, zlokalizowanym w przedniej części podwzgórza, czyli w jądrze nadwzrokowym. Światło powinno działać na poziomie oczu chorego, ponieważ jego dobroczynne działanie przenoszone jest za pośrednictwem siatkówki oka przez nerwy wzrokowe. Bodźce świetlne dalej przekazywane są drogą siatkówkowo-podwzgórzową. Jądro nadwzrokowe pośredniczy w wydzielaniu wielu neurotransmiterów, do których należy m.in. melatonina – produkowana i wydzielana przez szyszynkę.

W tym rodzaju leczenia zastosowanie znajduję naturalne źródło światła – helioterapia i źródła sztuczne – aktynoterapia. Naświetlaniu powinno się poddawać ok. 8,5 godziny po tym, jak melatonina osiąga szczytowe stężenie, a ma to miejsce wieczorem, zatem fototerapia powinna odbywać się w godzinach porannych. Efekty naświetlenia widoczne są w ciele już po ok. 1,5 godziny, ponieważ łańcuchowa reakcja wtórna koncentruje się nie tylko na skórze w miejscu naświetlania, ale obejmuje cały organizm. Cykl sesji fototerapii powinien trwać co najmniej 14 dni. Później często zaleca się powtarzanie sesji co 2-3 dni, aby zapobiec nawrotowi objawów choroby. Niektórzy badacze sugerują jednak, że podstawowy czas skutecznej terapii powinien trwać nie krócej niż 30 dni. Leczenie światłem można przeprowadzać w obecności specjalistów, w domu i samodzielnie.

Fototerapia nie jest skuteczna w 100% przypadków. Statystyki wykazują, że lampy są skuteczne u około 3/4 chorych na zaburzenia nerwicowe. Skuteczność fototerapii wzrasta, im silniejsze światło emitowane przez lampę. Trzeba jednak pamiętać, że badania wykazały, że światło o jasności ponad 1500 luksów hamuje wydzielanie melatoniny. Dodatkowo skuteczność światłolecznictwa w dużej mierze zależy od fazy choroby, ustawienia kąta padania światła i czasu, kiedy zabieg jest wykonywany. Fototerapia może być wykonywana po konsultacji z psychologiem, fizykoterapeutą lub bioenergoterapeutą. Wiadomo też, że gdy dieta osoby chorej jest uboga w tryptofan (potrzebny do syntezy serotoniny), wtedy terapia światłem jest mniej skuteczna. U pacjentów, u których stosuje się leczenie nerwicy fototerapią, można także jednocześnie stosować leczenie lekami. Osoby zmagające się z nerwicą po stosowaniu fototerapii potwierdzają lepsze samopoczucie, mniejszą senność czy ogólnie lepszy stan zdrowia.

Jeśli chodzi o skutki uboczne światłoterapii to mogą je powodować filtry promieniowania UV, w które wyposażone są lampy do fototerapii. Skutki te pojawiają się niezwykle rzadko, a nawet jeśli wystąpią, to są łagodne i maja przemijający charakter. Należą do nich najczęściej:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • drażliwość,
  • zaburzenia widzenia,
  • bezsenność,
  • pobudzenie psychomotoryczne.

Mimo to niestety nie wszyscy mogą korzystać z światłolecznictwa. Przeciwwskazane jest dla osób z problemami ze wzrokiem, a szczególnie z siatkówką oraz pacjentów ze skórą szczególnie wrażliwą na światło. Ponadto z fototerapii nie mogą korzystać osoby chore na cukrzycę i epilepsję. Ale za to ogromnym plusem terapii jest to, że można stosować ją u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Od 1980 roku przeprowadzane są systematycznie badania naukowe, dotyczące wpływu fototerapii na organizm człowieka. W krajach Unii Europejskiej fototerapia jest stosowana jako terapia z wyboru. Aktualnie w Niemczech jest stosowana w około 180 klinikach i szpitalach. W krajach skandynawskich leczenie światłem jest stosowane od wielu lat. W prawie wszystkich szpitalach, portach lotniczych i w wielu biurach znajdują się pokoje do fototerapii.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę