Zaburzenia nerwicowe, inaczej zaburzenia lękowe to zespół dysfunkcji i psychogennych zaburzeń emocjonalnych oraz zakłóceń psychicznych. Chory często zdaje sobie sprawę z tych objawów, jednakże z powodu lęku nie potrafi się tym zachowaniom przeciwstawić.

Objawy nerwicy to m.in.:

  • natrętne myślenie
  • natręctwa ruchowe
  • zaburzenia pamięci
  • fobie (lęk przed pewnymi przedmiotami, zwierzętami, sytuacjami)
  • stan podwyższonego napięcia

Źródłem zaburzeń nerwicowych są nieuświadomione konflikty wewnętrzne, pojawiająca się presja. Konflikt wewnętrzny może być spowodowany rozbieżnością między możliwościami jednostki, a jej dążeniami. Różnice płynące z nierealizowanych potrzeb jednostki ograniczonych przez obowiązki lub normy społeczne. Przyczynami nerwic może być także nieodreagowana trauma bądź bark dostatecznej opieki rodzicielskiej w dzieciństwie. 

Na świecie znane są różne rodzaje zaburzeń nerwicowych:
  • Nerwica neurasteniczna objawia się wybuchami gniewu i okazywaniem silnych reakcji emocjonalnych lub chronicznym zmęczeniem idącym w parze z zaburzeniami snu.
  • Nerwica histeryczna oznacza niedowłady, drgawki, konwulsje przypominające ataki padaczki, utratę przytomności, a także przejściową ślepotę czy problemy z oddychaniem.
  • Nerwica lękowa może przybierać postać fobii np. lęku wysokości. Poczuciu zagrożenia towarzyszy dygotanie rąk, nadmierna potliwość i bóle w obszarze klatki piersiowej.
  • Nerwica natręctw przejawia się w odczuwaniu obsesyjnych myśli i wykonywaniu kompulsywnych czynności, które mają na celu pozbycie się lęku nad którym chory nie może zapanować. Nerwice natręctw odnoszą się często np. do obsesji czystości.
  • Nerwica wegetatywna to choroba o podłożu nerwicowym w której zachodzą zaburzenia układu pokarmowego, krążenia, oddechowego oraz moczowo - płciowego. Do symptomów należą: strach, podenerwowanie, egocentryzm i problemy ze skupieniem uwagi.
               
Światło jest jednym z podstawowych elementów potrzebnych nam do życia i źródłem regulującym naturalne rytmy biologiczne. Światłolecznictwo wykorzystywane było już w czasach starożytnych w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Fototerapia […]
Napisane przez celina , dnia KOMENTARZE (0)
Zaburzenia nerwicowe (zwane potocznie nerwicami) to grupa zaburzeń psychicznych o bardzo rozmaitej symptomatyce. Należą one do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, a towarzyszące im dolegliwości pogarszają jakość życia, dlatego trzeba je w […]
Napisane przez esterka , dnia KOMENTARZE (0)
  Już jako dziecko byłam bardzo nerwowa. Pamiętam gdy miałam może 9 lat i z nerwów strasznie bolał mnie brzuch. Z powodu zdenerwowania potrafiłam nawet dostać gorączkę, i to wcale […]
Napisane przez hania , dnia KOMENTARZE (2)