Zasady odżywiania przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto są następujące:

Przy chorobie Hashimoto jak i przy niedoczynności ważne jest co jemy ale także w jakiej ilości.

Najlepiej by posiłki były spożywanie 5 razy dziennie, ponieważ taka ilość posiłków wpływa bardzo pozytywnie na metabolizm.

Na nasz metabolizm wpływa również duża ilość spożywanego białka, jednak zalecałabym tutaj ostrożność.

Plusy spożywania białka są takie, że działa dobrze na metabolizm oraz jest niezbędne do wytwarzania hormonu T4 czyli tyroksyny. Najlepszym źródłem białka jest mięso, odradzam nabiał.  Tutaj z reguły jest stosowana dieta Paleo jednak znam osoby, które są weganami i tak również wyciszyły sobie skutki choroby a nawet całkowicie zeszły z leków, a w przypadku choroby Hashimoto spadły im także przeciwciała ATPO.

Białko w postaci nabiału działa na nas bardzo silnie alergicznie, dlatego jest odradzane, gdyż nawet samo spożywanie nabiału przy nawet nietolerancjach może powodować choroby autoimmunologiczne, w szczególności gdy równocześnie nie tolerujemy glutenu.

Jeżeli mamy problem z nadwaga czy wręcz chcemy leczyć otyłość węglowodany powinniśmy spożywać w pierwszej połowie dnia. Uważamy też na gluten. Najlepiej zrobić sobie test na nietolerancje pokarmowe na nabiał i na gluten w szczególności. Mimo, nawet braku nietolerancji na te substancje i tak wskazane jest ich wykluczenie gdyż z reguły odstawienie powoduje silną poprawę.

Tłuszcze są niezbędne w naszej diecie, ale najważniejszy jest olej lniany, staramy się go stosować w dużej ilości, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe Omega 3.

Nie spożywamy także soji- działa wolotwórczo, może powodować pogłębianie się niedoczynności tarczycy.

Jaka suplementacja?

Pamiętamy o suplementacji kwasami Omega 3 najlepiej w ilości dwóch gramów dziennie

Suplementacja selenem. Z reguły 100- 200 mikrogramów dziennie. Można spożywać orzechy brazylijskie w ilości 4 sztuki dziennie, bądź jeść grzyby, ale tylko prawdziwki są bogate w selen.

Witamina C- minimum 400 mg, a można ją brać nawet w dawce 1000-3000 mg dziennie (dzielimy tak aby w jednej dawce było max 500-1000 mg).

Magnez. W przypadku magnezu jest tak podobnie jak przy wit.D- z reguły wszyscy mamy niedobór. Magnez należy wprowadzić do suplementacji.

Witamina D – wbrew obiegowej opinii nie działania wyłącznie na układ kostny,a również pozwala zmniejszyć stany zapalne wywołane np. Hashimoto. Minimalna dawka jest spora ponieważ z reguły wszyscy mamy niedobory-  2.000 IU (25 mcg) dziennie, okresowo można śmiało stosować dawki do 5.000 IU. Nie unikajmy też słońca przez cały rok. Opalanie się tylko nam pomoże, a nie zaszkodzi jeżeli będziemy opalać się z głową.

Niektórzy wspomagają się dodatkowo lekiem o nazwie naltrexon, w szczególności jest on polecany dla osób chorych na Hashimoto.  leczenie Hashimoto, czy nawet leczenie niedoczynności tarczycy może wówczas przynosić szybciej poprawę. O naltrexonie znajdziecie więcej informacji tutaj.

Czego unikamy?

Jeżeli niedoczynność nie jest związana z chorobą autoimmunologiczną  czyli Hashimoto, wskazana jest również suplemntacja jodem w dawce minimum 150 mikrogramów dziennie. Natomiast jeżeli mamy Hashimoto jodu należy unikać, aczkolwiek przyjmując selen- jod nam krzywdy nie zrobi!

Podsumowanie

Podsumowując dla prawidłowej pracy tarczycy najważniejsza jest zdrowa dieta, suplementacja, umiarkowany ruch- przy wzmożonym ruchu tarczyca będzie miała większe zapotrzebowanie na hormony  (jest bardzo delikatna).

Pamiętajmy że tarczyca żywi się głównie minerałami i witaminami, warto pić świeżowyciskane soki z dyni (dynia mocno odżywia tarczycę), jeść mango, bądź pić sok z granatów,- granaty regulują układ hormonalny w organizmie.

Tabletki na tarczycę bierzemy rano, na czczo i zawsze minimum 30 min przed posiłkiem.

Na wzmocnienie pracy tarczycy korzystanie działa joga, w szczególności pozycje odwrócone (np. świeca), ponieważ masuje tarczycę i poprawia jej ukrwienie, ale o tym w kolejnym artykule.

Zachęcam do zamieszczania swoich historii leczenia, suplementowania. Warto dzielić się takimi informacjami, ponieważ to one są najbardziej pomocne dla innych osób poszukujących swoich metod poprawy zdrowia. Historie użytkowników, którzy już zamieścili swoje doświadczenia znajdziecie TUTAJ.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę