Tags: alzheimer, olej kokosowy

Parent: Pozostałe

Napisane przez () , dnia

Choroba Alzheimera, czyli postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, to najczęstsza przyczyna występowania otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Szacuje się, że w Polsce na to schorzenie cierpi około 200 tys. osób.

Mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje paliwa, którym okazują się tłuszcze. Jednak wielonasycone oleje roślinne są podatne na utlenianie, a co za tym idzie, są toksyczne. Tymczasem istnieje olej, który posiada inną budowę niż pozostałe tłuszcze, a podczas gotowania nie wytwarza szkodliwych substancji. Mowa o oleju kokosowym.

Olej kokosowy to źródło wielu minerałów, witamin oraz błonnika. W Azji stosowany jest on w medycynie tradycyjnej do leczenie takich schorzeń jak: wrzody, astma, przeziębienie, kamienie nerkowe. Za ciekawostkę można uznać fakt, iż palma kokosowa jest tam nazywana „drzewem życia”. We współczesnej medycynie olej ten stosuje się m.in. do:

  • poprawy trawienia,
  • polepszenia wydzielania insuliny,
  • wspomagania wchłaniania wapnia i magnezu,
  • zapobiegania miażdżycy,
  • poprawy poziomu „dobrego” cholesterolu.

Z przeprowadzonych przez dr Mary Newport badań wynika, że we wczesnym stadium Alzheimera już po 90 minutach od podania 40 g średnio łańcuchowych glicerydów zawartych w oleju kokosowym widać poprawę sprawności poznawczej pacjentów. Okazuje się także, że terapeutyczna dawka wyżej wymienionych glicerydów wynosi 20 g dziennie. Osobom dotkniętym tą chorobą zaleca się 4-5 łyżek dziennie w dwóch porcjach: rano i wieczorem, podczas posiłku. Poprawa zauważalna jest już pięć dni od podania pierwszej dawki. Chorzy powinni unikać natomiast takich olejów kukurydzianych i sojowych i starać zastąpić się je np. masłem z mleka krów karmionych trawą lub tłuszczami z ryb, które zawierają kwasy omega-3. Nie zaleca się produktów rafinowanych: pszenicy i cukrów, żywności o dużej zawartości białka (jajka) i wszystkich mięs zwierząt karmionych paszą sojową.

Ponadto w czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease” ukazała się publikacja Olej kokosowy łagodzi efekty amyloidu-β w neuronach korowych in vitro, która przedstawia wyniki obiecujących badań nad wpływem oleju kokosowego choroby neurodegeneracyjne. Naukowcy Uniwersytetu Memorial z Nowej Funlandii przeprowadzili pilotażowe testy w celu zbadania wpływu suplementacji oleju kokosowego bezpośrednio na neurony korowe i peptyd amyloid-β (Ap) in vitro. Peptyd Aβ jest głównym składnikiem niektórych depozytów w mózgach pacjentów i przyczyniających się do występowania choroby Alzheimera.

Naukowcy zauważyli w badaniach klinicznych istotne polepszenie kondycji pacjentów z chorobą Alzheimera po 45 i 90 dniach leczenia tłuszczami trójglicerydów oleju kokosowego.

Badacze starali się sprawdzić hipotezę czy olej kokosowy działa korzystnie w warunkach neurodegeneracyjnych, stosując model komórki. Naukowcy zaobserwowali, że olej kokosowy zapobiega negatywnemu wpływowi Aβ na wielkość i formę mitochondrii. Ustalenia te mają wielkie znaczenie, zważywszy, że funkcje mitochondrii są często deficytowe w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera.

Badacze doszli do wniosku, że wyniki tego pilotażowego badania stanowić mogą podstawę do dalszych studiów wpływu oleju kokosowego lub jego składników, na przeżycie neuronów, tym razem koncentrując się na mechanizmach, które mogą być tam zaangażowane.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę