Parent: Układ rozrodczy

Napisane przez , dnia

 

Stulejka jest to drobny defekt anatomiczny występujący u przedstawicieli płci męskiej. Schorzenie to polega na zwężeniu ujścia napletka, co całkowicie lub częściowo uniemożliwia jego zsunięcie się z żołędzi penisa. O stulejce mówimy również w sytuacji, gdy napletek daje się zsunąć z żołędzi penisa, jednak w trakcie erekcji prącia powoduje ucisk i ból. Taka nieprawidłowość nie jest groźna dla zdrowia czy życia, jednak nie powinna być lekceważona. Im prędzej się ją usunie tym lepiej. Nieleczona stulejka uniemożliwia prowadzenie normalnego życia seksualnego oraz prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych zarówno u mężczyzny jak i u jego partnerki.

Stulejkę można zdiagnozować już u chłopca w wieku trzech lat, gdyż wcześniej ścisłe przyleganie napletka jest fizjologicznie poprawne. U nastolatka lub dorosłego mężczyzny stulejka objawia się nie zsuwaniem lub zsuwaniem częściowym napletka z żołędzi. Nie należy zsuwać napletka na siłę gdyż można doprowadzić do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym i do martwicy prącia.

Stulejka może być zarówno wadą wrodzoną oraz nabytą. Do jej powstawania przyczyniają się takie rzeczy jak:

  • nieprawidłowa pielęgnacja niemowlęcia płci męskiej;
  • niewłaściwe nawyki higieniczne (tj. nieodciąganie napletka przy oddawaniu moczu i myciu);
  • stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka;
  • komplikacje cukrzycowe.

Leczenie stulejki różni się w zależności od wieku. U dzieci możliwe jest leczenie maściami sterydowymi, powodującymi odklejenie się napletka oraz przywrócenie jego funkcji. Jednak gdy to nie poskutkuje konieczna jest operacja. U dzieci obowiązkowo wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, a sam zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka lub na całkowitym usunięciu napletka. Po zabiegu likwidacji stulejki konieczne jest noszenie opatrunku oraz utrzymywanie penisa w pozycji pionowej przez najbliższe dwa tygodnie. W kolejnych tygodniach zaleca się stosowanie maści łagodzących. Natomiast u dorosłych mężczyzn wykonuje się jedynie zabieg operacyjny i w zależności od wyboru: w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po operacji zakładany jest opatrunek, który wymienia się co 24h. Przez najbliższe 10 dni należy obchodzić się z penisem łagodnie oraz podtrzymuje się go w pozycji pionowej. Po operacji zażywa się środki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Po zrośnięciu tkanek oraz usunięciu szwów można rozpocząć rehabilitację penisa. Wykonuje się ją wtedy gdy przeprowadzono zabieg poszerzenia ujścia napletka. Polega ona na odwodzeniu i przywodzeniu go w taki sposób aby po zagojeniu nie stał się znów zbyt wąski. Natomiast jeśli wykonano zabieg obrzezania należy przez miesiąc powstrzymać się od współżycia.

Statystyki wykazują, że stulejka to bardzo powszechny problem na całym świecie. Dotyka średnio od 8 do 12% wszystkich mężczyzn nieobrzezanych po urodzeniu.

 

 

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę