Parent: Układ krwionośny i chłonny

Napisane przez , dnia

 

Szkorbut niegdyś nazywany gnilcem, to choroba wywołana brakiem odpowiedniej ilości witaminy C dostarczanej do organizmu. Dawniej była chorobą, która dotykała w szczególności marynarzy, wypływających w długie rejsy. Na statki ładowano wiele produktów, jednak tych zawierających witaminę C znikomą ilość, przez co żeglarze chorowali i w wielu przypadkach umierali. Szkorbutowi można jednak bardzo łatwo zapobiegać dostarczając do organizmu, wraz z pożywieniem odpowiednią ilość witaminy C.

W dzisiejszych czasach choroba ta występuje rzadko. Do jej rozwoju przyczynia się: zła dieta (zawierająca małą ilość wit C), niedożywienie (kraje trzeciego świata, alkoholizm, podeszły wiek, bulimia, anoreksja), karmienie małych dzieci mlekiem modyfikowanym (Witamina C jest niszczona podczas pasteryzacji). Choroba ta może oddziaływać na wiele narządów jednocześnie, stąd jest uznawana za chorobę wielonarządową.

Wszystko przez to, że witamina C odpowiada za syntezę kalogenu w organizmie, który jest budulcem ścięgien, tkanki podskórnej, chrząstek stawowych, błon śluzowych czy żył i tętnic. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry a także wypełnia rogówkę oka. W wyniku zaburzenia tego procesu, ściany komórek słabną, stając się kruche. Uszkodzony kolagen bowiem osłabia gojenie się ran, jest też częścią kości, więc i one są osłabione. Witamina C odpowiada również za wchłanianie żelaza, metabolizm tłuszczów, cholesterolu i kwasów żółciowych, podnosi odporność, jest niezbędna do produkcji limfocytów.

Objawy szkorbutu są bardzo liczne, dotyczą zachwiania w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz pokarmowego, dolegliwości skórnych. Do typowych zwiastunów choroby zaliczyć można: złe samopoczucie, osłabienie, duszności, częste infekcje, zmęczenie, obluzowanie i wypadanie zębów, choroby dziąseł, uczucie suchości w ustach, suchość oczu i skóry, powolne gojenie się ran, bóle mięśniowe i stawowe, złamania, łatwe siniaczenie, wybroczyny pod skórą, krwotoki z nosa. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się żółtaczka, neuropatia, gorączka z drgawkami ogólny obrzęk, skąpomocz. Nieleczony szkorbut zawsze prowadzi do śmierci!

Natomiast leczenie jest wręcz banalne, polega bowiem na dostarczaniu odpowiedniej ilości witaminy C do organizmu oraz leczeniu objawowym. Pacjent regularnie przyjmuje odpowiednie dawki witaminy C, doustnie oraz pozajelitowo w formie syntetycznej oraz naturalnej.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.