Coraz częściej można spotkać się z opinią, iż witamina D to nie witamina, ale hormon, oddziałujący na całą falę procesów przebiegających w ludzkim organizmie. Witamina ta fenomenalnie wpływa na rozwój kości i zębów oraz funkcjonowanie całego układu odpornościowego. Odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, takich jak stwardnienie rozsiane czy wszelkie choroby nowotworowe. Niedostatki tej substancji wydają się być obecnie determinantą ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nadciśnienia, astmy, miażdżycy, otyłości oraz depresji i demencji.

Według najnowszych doniesień, niedobór witaminy D jest globalnym problemem zdrowotnym. Polska charakteryzuje się wysokim odsetkiem niedoboru witaminy D we wszystkich grupach wiekowych, wobec tego tak ważne jest, aby dostarczać organizmowi należytą ilość tej substancji.

Optymalną ilość witaminy D uzyskuje się poprzez wystawienie skóry na promienie słoneczne na minimum 15 minut dziennie, jednakże produkcja tej substancji zależy od wielu aspektów, takich jak szerokość geograficzna, zachmurzenie czy pora dnia. Naturalnym źródłem witaminy D jest żywność. Mowa tu o tłustych rybach. Aczkolwiek należy pamiętać, że aby zapewnić niezbędne minimum, tj. 1000–1500 IU witamy D dziennie, powinniśmy zjadać porcję takiej ryby każdego dnia. Toteż specjaliści polecają suplementację tej substancji w postaci tranu i olejów rybich.

Należy brać poprawkę na to, że osoby starsze charakteryzują się obniżoną zdolnością syntezy witaminy D aż do 75% i nawet w okresie letnim nie mają mocy sprawczej by wytwarzać ją w odpowiednich ilościach. To powoduje występowanie niedoborów tej substancji, a co za tym idzie, z czasem mogą pojawiać się złamania kości czy inne schorzenia, np. choroba Parkinsona.

Fińscy eksperci przeanalizowali poziom witaminy D we krwi 3 tysięcy osób. Jak informuje czasopismo „Archives of Neurology”, po 30 latach obserwacji okazało się, że osoby o najniższym poziomie witaminy D we krwi charakteryzowały się trzykrotnie wyższym ryzkiem choroby Parkinsona niż w przypadku osób u których odnotowano najwyższy poziom tej witaminy. Dr Kieran Breen pełniąca funkcję dyrektora ds. badań w Parkinson’s UK potwierdza, że witamina D odgrywa znaczącą rolę w ochronie komórek nerwowych.

Przez wzgląd na nowe wyniki badań wydane w „Journal of Parkinson’s Disease”, mamy pewność, iż wyższy poziom witaminy D w organizmie jest ściśle powiązany z mniej dokuczliwym przebiegiem choroby Parkinsona, zachowaniem lepszych funkcji poznawczych i mniejszą zachorowalnością na depresję.

Specjaliści przebadali 286 pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona pod kątem sprawności poznawczej, pamięci słuchowej, płynności słownej i oznak depresji. Co ciekawe, u 61 z 286 osób stwierdzono demencję. Dowiedziono, że pacjenci nie posiadający objawów demencji i jednocześnie cechujący się wyższym stężeniem witaminy D3 w surowicy notowali korzystniejsze wyniki w trakcie testów sprawności poznawczej. Co więcej, rzadziej występowały u nich symptomy depresji.

Okoliczność ta sugeruje, że interwencja w postaci regularnego zażywania tej witaminy, zanim pojawią się typowe objawy demencji, mogłaby znacząco wspomóc w opóźnieniu wystąpienia zaburzeń poznawczych.

Nie zapominajmy tylko, że w skutecznej walce z choroba Parkinsona istotna jest nie tylko regularna suplementacja witaminy D, ale też pamięć o innych czynnikach, takich jak: aktywność fizyczna i umysłowa, umiarkowane spożycie alkoholu i zdrowa dieta.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę