Tags: łuszczyca, witamina D

Parent: Łuszczyca

Napisane przez () , dnia

 

Łuszczyca charakteryzuje się rogowaceniem skóry oraz powstawaniem nieestetycznych czerwonych plam. W leczeniu stosuje się różnego rodzaju maści lub fototerapię mające na celu zmniejszenie objawów choroby i poprawę samopoczucia pacjenta. Stosunkowo niedawno naukowcy stworzyli syntetyczny odpowiednik witaminy D, nazywany kalcytriolem, z którego stworzyli maść pomocną w zwalczaniu łuszczycy. Jak się okazuję preparaty tworzone na bazie witaminy D należą do najczęściej stosowanych w leczeniu łuszczycy w krajach europejskich- około 63 %. Ale pochodne witaminy D3 to nowość w leczeniu łuszczycy.

Pierwszy lek zawierający pochodną witaminę D3 został wprowadzony w latach 80 XX wieku. Jest on bezpieczniejszy od czystej witaminy D3, która mimo korzystnego wpływu na zmiany skórne spowodowane łuszczycą, przy dłuższym stosowaniu źle wpływała na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu.

 

Trzy rodzaje pochodnej witaminy D3

Kalcytriol – to najaktywniejsza forma witaminy D, w zalecanych dawkach nie powoduje zaburzeń gospodarki fosforanowo-wapniowej. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej czwartego roku życia. Duża skuteczność tego leku została zauważona w połączeniu z naświetlaniami UVB oraz PUVA. Kalcytriol może występować w kilku formach – głównie maści, kremu lub roztworu. Maści zalecane są pacjentom cierpiącym na łuszczycę plackowatą, z kolei roztwór przeznaczony jest na ciężkie przypadki łuszczycy głowy.

Takalcytol – jest produktem przemiany kalcytriolu, jednak jest on mniej aktywny i w mniejszym stopniu w pływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Ten rodzaj maści stosuje się raz na dzień. Jest on najskuteczniejszy w walce z łagodną oraz średnio nasiloną łuszczycą. Nie zaleca się go pacjentom cierpiącym na niewydolność nerek, serca czy wątroby. W dodatku maść z zawartością takalcytolu nie jest odpowiednia dla pacjentów z łuszczycą krostkową i grudkową.

Kalcypotriol – to kolejna pochodna witaminy D3, ma podobne działanie jak takalcytol, jednak ma on właściwości drażniące. Maść zalecana na problemy głównie z łuszczycą pospolitą. Leku nie powinno stosować się na okolice twarzy i narządów rozrodczych. Lekarze często stosują u pacjentów także leczenie kalcypotriolem w połączeniu betametazonem. Przeciwwskazaniem do stosowania leków z kalcypotriolem są osoby z łuszczycą krostkową i złuszczającą się. Ten rodzaj maści stosuje się zazwyczaj przez około siedem, osiem tygodni. U większości pacjentów zauważa się znacznie lepszy stan skóry.

 

Stosowanie

Maści te stosuje się nakładając cienką warstwę na zmienione chorobowe miejsce dwa razy dziennie (zależy od rodzaju kremu) przez okres od 6 do 8 tygodni. Aby wzmocnić pozytywny efekt czasami do terapii dołącza się fototerapię oraz leczenie sterydowe. U większości pacjentów metoda ta powoduje zmniejszenie objawów łuszczycy, nawilżenie skóry i usunięcie rybiej łuski. Stosowanie maści z zawartością tej witaminy jest stosunkowo bezpieczne, a do tego kremy te nie barwią ubrań oraz nie posiadają przykrego zapachu w odwrotności do maści zawierających cygnolinę czy dziegcie. Przy stosowaniu kremów i maści na bazie witaminy D3 trzeba pamiętać, aby zawsze po aplikacji dobrze umyć ręce. Preparaty z pochodną witaminy D3 nie powinny być stosowane przez osoby u których występują zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, ponieważ może dojść do zaburzenia przyswajania minerałów, a w konsekwencji może mieć to wpływ na odbudowę tkanki kostnej.

Co więcej, osoby zmagające się z łuszczycą powinny zadbać o odpowiednią ilość tej cennej witaminy w swoim jadłospisie. Produkty z witaminą D to głównie: wątroba, jajka (szczególnie żółtka) , przetwory mleczne i ryby morskie- śledź, sardynki, tuńczyk. Potrawy z tymi składnikami najlepiej dusić lub gotować, smażenie nie jest wskazane, ponieważ niszczy cenną witaminę.

W walce z łuszczyca pacjenci często polecają też suplementy z zawartością witaminy D. Które, jak się okazuje przynoszą pozytywny efekty w leczeniu choroby. Często po kuracji suplementami udaje się zmniejszyć objawy choroby, zauważa się lepsze samopoczucie i stan skóry. Dobrym przykładem takiego suplementu u może być tran. Jeśli chodzi o przedawkowanie tej witaminy to stosunkowo zdarza się to bardzo rzadko, a więc nie ma żadnego ryzyka w związku z suplementacją. Ważne jest, aby nie stosować suplementów równocześnie z maściami i kremami z zawartością witaminy D. Jeśli mamy jakie kolwiek wątpliwości najlepiej kwestie leczenia łuszczycy konsultować regularnie z lekarzem. Stosując preparaty z witaminą D zauważymy nie tylko pozytywne efekty w leczeniu skóry, ale także poprawi się stan naszych kości i mięśni.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.