Kwas dichlorooctowy (DCA) to organiczny związek chemiczny; pochodna chlorowa kwasu octowego używana przeważnie przy zaburzeniach metabolizmu, m.in. przy leczeniu chorób mitochondrialnych. Badania laboratoryjne pokazują jednak, że DCA ma wielki potencjał również w walce z rakiem.

Już około pięćdziesięciu lat temu pewien niemiecki lekarz i fizjolog Otto Warburg twierdził, że nowotwór jest efektem zaburzeń metabolizmu zdrowych komórek orazże komórki nowotworowe nie oddychają tlenem, gdyż energię pobierają z rozkładu glukozy. Wtedy jednak jego teza nie wzbudziła zainteresowania w środowisku lekarskim.

Dopiero w 2007 roku, idąc podobnym tropem, dr Evagelos Michelakis z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie zbadał działanie DCA na laboratoryjnych hodowlach komórek rakowych piersi, płuc i mózgu oraz na szczurach z ludzkim guzem nowotworowym. Jaki był efekt tego badania? Po zastosowaniu kwasu dichlorooctowego guzy u gryzoni kurczyły się i ulegały zniszczeniu, a komórki nowotworowe w hodowlach przestawały się rozmnażać.

Badania dr. Michelakisa okazały się hitem. Kwas dichlorooctowy pobudza bowiem mitochondria do intensywniejszej pracy i wzmożonego wykorzystywania tlenu. Komórka rakowa, w przeciwieństwie do zdrowej, nie oddycha tlenem, ale czerpie energię z rozkładu glukozy. Wcześniej sądzono, że fabryki tlenowe (mitochondria) komórek rakowych są zniszczone, a nie jedynie wyłączone.

Kiedy po podaniu DCA komórka rakowa zaczęła oddychać, okazało się, że pojawiła się u niej apoptoza, czyli samounicestwienie uszkodzonej komórki; to bardzo ważna cecha mająca na celu dobro całego organizmu. Podsumowując, okazało się, że kwas dichlorooctowy w postaci soli sodowej skutecznie niszczy komórki nowotworowe, wyzwalając apoptozę komórek oraz zmniejszając ilość białka, które zazwyczaj chronił nowotwór przed wymarciem. A co ważne, na zdrowe komórki DCA nie wpływa w żadnym stopniu.

Naukowcy z Wydziału Chemii w Massachusetts Institute of Technology odkryli, iż w przypadku fuzji cisplatyny oraz DCA możliwe jest osiągnięcie podwójnego efektu przeciwnowotworowego na komórki nowotworowe.

Badanie właściwości DCA w przypadku nerwiaków, przeprowadzone przez jeden z wydziałów Uniwersytetu w Genui, potwierdziły efekt cytotoksyczny, ale tylko w przypadku złośliwych form. Komórki bardziej zróżnicowane wykazały oporność na leczenie DCA.

W 2009 roku magazyn „Science” orzekł, że badania nad metabolizmem raka mogą być jednym z najbardziej „gorących” w ciągu najbliższych lat.

Niestety oficjalnie DCA nie jest jeszcze stosowany w leczeniu onkologicznym. Metody tej nie można bowiem opatentować, gdyż dotyczy ona prostego związku chemicznego, a bez patentu nie da się zarobić, dlatego koncerny farmaceutyczne nie angażują się w finansowanie dalszych badań. Jednak odkrycie, jakiego dokonał dr Michelakis, wzbudza coraz większe zainteresowanie i niewykluczone, że badania nad lekiem zostaną w końcu sfinansowane przez prywatne osoby.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę