Tags: joga, łuszczyca, medytacja, stres

Parent: Łuszczyca

Napisane przez (Estera M.) , dnia

Łuszczyca to przewlekła, nawracająca choroba układowa mediowana immunologicznie, w której procesy zapalne charakteryzującą się obecnością objawów skórnych (łuszczących się wykwitów) i stawowo-ścięgnistych.

Symptomy łuszczycy charakteryzują się różnorodnym nasileniem. Istnieje wiele czynników łagodzących lub zaostrzających oznaki tej choroby. Czynnikiem nalężącym do drugiej grupy jest stres, który może pogorszyć samopoczucie i sprawić, że objawy łuszczycy u pacjentów znacznie nasilą się. Wiele osób zaobserwowało u siebie pierwsze objawyw momencie stresującego wydarzenia w ich życiu. Uchorych na łuszczycę poziom hormonów prozapalnych jest wysoki, a stres powoduje jeszcze większe ich podwyższenie, co w efekcie wpływa na zmiany skórne.

Bezpośredni związek stresuz łuszczycą wielokrotnie potwierdzają także specjaliści. Jednym z nich jest australijski doktor-specjalista w dziedzinie chorób skórnych- Michael Tirant. Jego zdaniem występują dwa rodzaje czynników sprzyjających łuszczycy: pierwszo- i drugorzędne. Do tych pierwszych zdecydowanie zaliczany jest stres i różnego rodzaju wstrząsy o podłożu psychicznym.

Tezę dr Tiranta potwierdzają również jego badania, z którychwynika, że 30-80% chorych z problemami skórnymi cierpi dodatkowo na trudności związane z życiem codziennym i o podłożu psychicznym. Z kolei dr H. Devrimci Özgüven podaje, że stres psychologiczny jest związany z wystąpieniem zmian chorobowych u 40-80% chorych na łuszczycę. Znaczenie tego czynnika zwiększa się gwałtownie w przypadku dzieci, które są bardziej podatne na działanie bodźców środowiskowych. Dr H. Farber zbadał w Stanach Zjednoczonych 2144 małych pacjentów, z których 40% stwierdziło, że łuszczyca pojawiała się w okresie, gdy przeżywali zmartwienia, a 37% donosiło, że choroba pogarszała się w takich okresach.

Zatem, jeśli chcemy pozbyć się łuszczycy lub znacznie zmniejszyćobjawy, warto skupić się na eliminowaniu czynników przyczyniających się do jej rozwoju, takich stres. Istnieje wiele sposobów na to, aby ograniczyć napięcie nerwowe w swoim życiu.

Jednym z nich jest medytacja. Codzienne medytowania może skutecznie zniwelować stres. Wystarczy, że wygodnie usiądziesz z zamkniętymi oczami na podłodze i skoncentrujesz się na oddychaniu. Jedna sesja powinna trwać 15-20 minut. Możesz także zapisać się na kurs medytacji lub zaopatrzyć się w specjalne do tego przeznaczone płyty CD i DVD. W 1988 roku na Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts został przeprowadzony eksperyment, podczas którego pacjenci chorzy na łuszczycę słuchali płyt medytacyjnych podczas fototerapii. Wyniki testu okazały się zaskakujące, ponieważ wyszło na jaw, że u tych osób zmiany skórne znikały szybciej, niż u osób poddawanych samej fototerapii bez medytacji.

Inną metodą na pozbycie się stresu jest masaż. Rozluźnia on mięśnie oraz pozwala się zrelaksować. Ważne jest, aby masaż był odpowiednio dostosowany do osób chorych na łuszczycę, ponieważ niektóre jego typy, np. masaż z użyciem gorących kamieni, mogą pogorszyć stan skóry.

Ponadto wysiłek fizyczny oraz innego rodzaju ćwiczenia, takie jak aerobik, pilates, jazda na rowerze czy pływanie powodują wytwarzanie endorfin, które dodają energii oraz polepszają ogólne samopoczucie. Wystarczy 30 minut aktywności fizycznej trzy razy w tygodniu.

Dodatkowo ważna jest także ilość snu, ponieważ niewystarczający odpoczynek w ciągu nocy także może przyczynić się do podwyższenia poziomu stresu w ciągu dnia. Optymalny czas jaki powinno się spać to 8-10 godzin. Aby nasz sen przebiegał prawidłowo, zadbajmy też o dobrze dobrane, wygodne łóżko i odpowiednio zaciemnioną sypialnię.

Do innych metod niwelowania stresu należą: wykonywanie głębokich wdechów, joga, tai chi, długie spacery czy relaksujące, gorące kąpiele. Dzięki takim metodom nie tylko się odprężymy, ale wyciszymy i nauczymy się radzić sobie ze stresem. Co więcej- warto także pamiętać o unikaniu używek, takich jak alkohol, narkotyki czy papierosy, które mogą wpłynąć na pogorszenie się objawów łuszczycy.

To tylko kilka z wielu sposobów radzenia sobie ze stresem- jednym z głównych czynników sprzyjających łuszczycy. Oczywiście każdy z nas powinien odpowiednio dopasować do siebie sposób na walkę z napięciem nerwowym; ważne jest, aby odprężyć się i poprawić swoje samopoczucie. Wtedy na pewno odczujemy korzyści nie tylko w walce z uciążliwą łuszczycą.

Nie tylko stres spowodowany sytuacjami życia codziennego może spowodować pogorszenie się objawów. Łuszczyca sama w sobie może spowodować, że pacjenci odczuwają napięcie, ponieważ zmiany skórne są widoczne i nie zawsze można ich ukryć. Niektóre osoby mają mniejsze poczucie własnej wartości lub kompleksy spowodowane chorobą, co powoduje, że poziom stresu jeszcze bardziej wzrasta, powodując pogorszenie się objawów i tzw. błędne koło. Jednak istnieją sposoby walki z napięciem, a co za tym idzie z łuszczycą. Należy jednak pamiętać, że samo unikanie stresu nie wpłynie w znaczącym stopniu na poprawę stanu zdrowia. Dopiero połączenie eliminowania napięcia, leczenie ustalone przez lekarza oraz odpowiednia dieta mogą dać oczekiwane pozytywne rezultaty.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę