Zapalenie dziąseł jest to choroba dziąseł której przyczyną jest płytka bakteryjna osadzająca się na powierzchni zębów. Płytka nazębna jest to lepka warstwa zbudowana z bakterii i ich pożywek tj. ślina czy resztki jedzenia. Po jej mineralizacji tworzy się porowaty kamień, który sprzyja zbieraniu się kolejnych warstw płytki. Nieusuwana płytka nazębna tworzy złogi na zębach oraz pomiędzy nimi, które wciskają się między zęby oraz pod dziąsła odpychając zęby od korzeni. Złogi przedostające się pod dziąsła powodują ich podrażnienie i obrzęk, a nieleczone zapalenie dziąseł powoduje powstawanie tzw. kieszonek dziąsłowych, które umożliwiają bakteriom niszczenie konstrukcji zębów tj. ozębna, cement korzeniowy i kości wyrostka zębodołowego. W bardziej zaawansowanej fazie choroby bakterie przenoszą się na przyzębie i kości szczęki oraz żuchwy. Nieleczona choroba dziąseł powoduje utratę stabilności zębów, ich samoczynne wypadanie oraz potrzebę usunięcia zębów. Etapy rozwoju stanu zapalnego i ich objawy:
  • Zdrowe dziąsła: różowe dziąsła, zęby mocno osadzone w dziąsłach, dziąsła nie krwawią podczas szczotkowania, nitkowania czy jedzenia.
  • Zapalenie dziąseł: czerwone, obrzęknięte dziąsła; dziąsła krwawią podczas szczotkowania, nitkowania czy jedzenia.
  • Zapalenie przyzębia: zaczerwienione cofające się dziąsła; regularne krwawienie podczas szczotkowania zębów, nitkowania czy jedzenia; cofanie się dziąseł odsłaniając zęby.
  • Zaawansowany stan zapalny przyzębia: zaczerwienione dziąsła; pogłębiająca się recesja dziąseł; samoistne krwawienie dziąseł; rozchwianie dziąseł w zębodołach.
Leczenie zapalenia dziąseł różni się w zależności od etapu jej rozwoju. Aby pozbyć się kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej wykonuje się zabieg skalingu. Jest to dokładne oczyszczenie zębów z wszelkich zanieczyszczeń, które pomaga zapobiegać, zmniejszać oraz leczyć choroby dziąseł. Zabieg jest wykonywany przez odpowiednio przeszkolony personel stomatologiczny. W walce z chorobami dziąseł obecnie wspomagają płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają specjalnie opracowany składnik zwany chlorheksydyną. Chlorheksydyna to składnik czynny płynów do płukania jamy ustnej który niszczy bakterie kolonizujące płytkę nazębną będącą przyczyną zapalenia dziąseł. W zależności od rozwoju choroby zaleca się płyny do płukania jamy ustnej z równym stężeniem tego składnika. W wypadku zbyt zaawansowanej fazy choroby lekarz dentysta przekierowuje pacjenta do periodontologa, czyli lekarza zajmującego się chorobami przyzębia. W takim wypadku konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. W celu zapobiegania wystąpienia zapalenia dziąseł konieczne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u lekarza dentysty. Na zapalenie dziąseł cierpi ok. 90% populacji. Statystycznie częstotliwość występowania choroby nasila się po 35. roku życia. Jak się okazuje zapalenie dziąseł jest związane z wszelkimi zaburzeniami hormonalnymi tj. okres dojrzewania, ciąża czy okres menopauzy.   Zapraszamy do zgromadzonych poniżej metod leczenia i historii użytkowników, które dotyczą tej choroby. Poszukując konkretnych zagadnień skorzystać możesz z wyszukiwarki znajdującej się na stronie głównej, z pewnością pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.                        
  Olej sezamowy stanowi najstarszy olej świata. Zawiera ogromne ilości cennych dla zdrowia składników, przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe. Wspiera organizm w chorobie sercowo-naczyniowej, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, reguluje […]