,strong>Zapalenie gardła jest to ostry stan zapalny, bez nalotu, obejmujący głównie błonę śluzową gardła oraz migdałki podniebienne. Infekcja ta może być wywołana przez wirusy, bakterie czy grzyby. To właśnie gardło jest najbardziej narażonym narządem na szkodliwą działalność drobnoustrojów gdyż należy zarówno do układu oddechowego jak i układu pokarmowego. Rozróżniamy różne rodzaje zapalenia gardła:
  • Ze względu na objawy:
  1. Zwykłe - objawia się umiarkowanym bólem przy przełykaniu, zaczerwienioną szyją oraz niewielką gorączką;
  2. Ropne - objawia się ropnymi czopami w gardle i na migdałkach, silnym bólem przy przełykaniu oraz wysoką gorączką. Przy tym rodzaju zapalenia gardła konieczna jest wizyta u lekarza;
  3. Suche – objawia się bardzo podrażnionym gardłem, brakiem flegmy czy plwociny.
  • Ze względu na charakter:
  1. Ostre - występuje z większością schorzeń górnych dróg oddechowych, objawia się zaczerwienionym, obrzękniętym i podrażnionym gardłem, a przełykanie powoduje ból;
  2. Przewlekłe - występuje w skutek kontaktu z czynnikami podrażniającymi lub poprzez podrażnienie mechaniczne.
Podstawowymi objawami zapalenia gardła jest ból gardła oraz trudności przy przełykaniu. Dodatkowo występuje suchy kaszel. Innymi objawami są: powiększone węzły chłonne, gorączka, wzmagający się przy głębokich wdechach kaszel.

Leczenie zapalenia gardła można rozpocząć samodzielnie i na dodatek domowymi sposobami, co znacznie złagodzi objawy a także pozwoli zwalczyć infekcję jeśli podejmiemy kroki odpowiednio szybko. Bardzo ważne jest miejscowe odkażanie gardła, za pomocą domowych płukanek lub tych zakupionych w aptece bez recepty. Takie zabiegi wspomogą nasz układ immunologiczny w walce z przyczyną infekcji. Przy zapaleniu gardła należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Pomocne w leczeniu stanu zapalnego są również tabletki do ssania, działające z jednej strony dezynfekująco a z drugiej powlekają błonę śluzową gardła warstwą ochronną. W leczeniu tego schorzenia warto sięgać również po leki przeciwzapalne.