Parent: Choroby narządów zmysłu

Napisane przez , dnia

 

Zapalenie spojówek to stan charakteryzujący się łzawieniem oczu, ich przekrwieniem, gromadzeniem ropnej wydzieliny i dyskomfortem potęgowanym przez stałe uczucie piasku pod powiekami. Schorzeniu towarzyszy też niejednokrotnie światłowstręt i sklejenie powiek po przebudzeniu.

Powstaniu tej choroby okulistycznej sprzyjają różnego rodzaju infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub chlamydiowe (związane z bakteriami typu Chlamydia), ale również podrażnienia wywołane przez alergie, zanieczyszczenia, przewlekły niedostatek snu i choroby ogólnoustrojowe.

  • Bakteryjne zapalenie spojówek to stan zapalny będący wynikiem aktywności różnych bakterii, m.in.: gronkowca, paciorkowca i dwoinki rzeżączki. Rozpoznaje się je w wyniku zaobserwowania śluzowo-ropnych wydzielin, przekrwienia i obrzęku spojówek, a nawet wynaczynień krwi (plamek), szarożółtych błon i powiększonych węzłów chłonnych.
  • Wirusowe zapalenie spojówek zwykle rozniecają adenowirusy (wirusy zawierające DNA), które atakują w pierwszej kolejności jedno oko, by następnie zająć drugie. Zdarzają się także zapalenia idące w parze z opryszczką lub półpaścem. Zapalenia spojówek zapoczątkowane przez wirusy objawiają się dużym obrzękiem spojówek, swędzeniem i zapalaniem rogówki, które generalnie oznacza światłowstręt i zwężenie szpary powiekowej.
  • Grzybicze zapalenie spojówek odnotowywane jest relatywnie rzadko. Infekcje drożdżakami i kropidlakami, a co za tym idzie zapalenie spojówek, występują przeważnie w następstwie nieefektywnego leczenia antybiotykami i sterydami. Chorobę trudno jest zidentyfikować. Do jej symptomów zaliczają się łagodne dolegliwości bólowe, łzawienie i wydzielina w worku spojówkowym, a także osłabienie ostrości wzroku po przedostaniu się stanu zapalnego na rogówkę.
  • Chlamydiowe zapalenie spojówek dotyczy przeważnie osób aktywnych seksualnie. Zmiany na oku w postaci chociażby silnego przekrwienia spojówki i obrzęku uwidaczniają się po tygodniu od zakażenia drogą płciową. Zapalenie to bywa także diagnozowane u noworodków. Do oznak choroby należą grudki ujawniające się w obszarze spojówki oraz liczne brodawki.

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.