Tags: astma, homeopatia

Parent: Astma oskrzelowa

Napisane przez (Tomasz Ławicki) , dnia

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych charakteryzująca się różnorodnymi i nawracającymi objawami, odwracalną obturacją dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Towarzyszy jej ogólny niepokój oraz słyszalne świsty i furczenia wywołane utrudnionym przepływem powietrza przez zwężone światło oskrzeli i oskrzelików, spowodowane skurczem mięśni gładkich ich ściany. Zazwyczaj występuje również obrzęk błony śluzowej dodatkowo zwężający wydzieliną śluzową światło oskrzelików. Wszystko to utrudnia przede wszystkim wydostawanie się powietrza z pęcherzyków płucnych drogami oddechowymi na zewnątrz organizmu.

Częstość występowania astmy oskrzelowej jest dość duża. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 1,5% ogółu populacji, z tym że w ok. 30% występuje ona u dzieci. Pojawieniu się astmy oskrzelowej sprzyjają czynniki, takie jak: inne choroby alergiczne, rodzinna skłonność do różnorakich reakcji alergicznych oraz nawracające choroby zakaźne narządu oddechowego.

Jedną z metod zwalczania astmy oskrzelowej jest leczenie homeopatyczne. Homeopatia to niekonwencjonalna metoda leczenia, zaproponowana po raz pierwszy w 1796 roku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Sposób ten wciąż budzi kontrowersje (m.in. z powodu niezweryfikowania przyjętymi procedurami kontroli skuteczności leków), jednak niezmiennie pozostaje praktykowany w wielu krajach na całym świecie. W Polsce pojęcie homeopatii zyskało popularność w 1830 roku.

W terapii homeopatycznej wykorzystuje się silnie rozcieńczone roztwory wodno-alkoholowe; są to substancje, które u osób zdrowych wywołują objawy psychosomatyczne przypominające objawy występujące u pacjenta („podobne leczyć podobnym”). Zdaniem twórcy homeopatii – wspomnianego S. Hahnemanna – a także jego późniejszych naśladowców, „lek” nabywa odpowiedniej mocy działania poprzez wielokrotne rozcieńczanie pierwotnego wyciągu.

W kręgu homeopatii istnieje kilka metod leczenia astmy.

  1. Metoda Buteyko – technika oddychania, której celem jest zapobieganie występującemu u pacjentów z astmą zjawisku hiperwentylacji; została opracowana przez radzieckiego lekarza Konstantina Pavlovicha Buteyko w latach 60. XX wieku.
  2. Medycyna ajurwedyjska – system medyczny i filozoficzny sprzed ponad 5000 lat; głównym założeniem tego systemu jest przekonanie, że świat został stworzony doskonale i niczego nie należy w nim ulepszać, a jedynie żyć w zgodzie z prawami natury.
  3. Akupunktura – technika leczenia wywodząca się ze Wschodu (Chiny, Japonia, Mongolia); technika ta polega na nakłuwaniu ciała srebrnymi lub złotymi igłami w odpowiednich punktach, które mają odpowiadać za największą aktywność narządów wewnętrznych.
  4. Speleoterapia – sposób postępowania polegający na wykorzystywaniu mikroklimatu panującego pod ziemią – w naturalnych jaskiniach i grotach solnych; w Polsce metoda ta została szeroko rozpropagowana w XIX wieku przez doktora Feliksa Boczkowskiego.
  5. Aromaterapia – metoda stworzona przez francuskiego chemika Rene-Maurice’a Gatefosse’a; polega ona na wprowadzeniu do organizmu pacjenta czynnych biologicznie substancji zapachowych z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego.

W homeopatii leki mogą składać się z jednego lub kilku składników. Wymienia się blisko 10 preparatów homeopatycznych, dzięki którym możliwe jest przerwanie napadu astmy albo utrzymanie jej remisji; zaliczamy do nich:

  • Ipecacunanha D12,
  • Cuprum metallicum D12,
  • Antymonium et porass. tart. D12,
  • Blatta americana D10,
  • Aconitinum napellus D30,
  • Belladonna D30,
  • Arsenicum album D6,
  • Lycopodium clavatum D12,
  • Sulphur D12,
  • Natrum sulphuricum D6,
  • Thuja occidentalis D30.

Leki te można nabyć w aptecegotowelub sporządzone przez lekarza specjalistę. Co ważne, odpowiednio dobrany i skuteczny lek homeopatyczny w przypadku astmy na samym początku leczenia może spowodować nasilenie się objawów choroby. Przy doborze lekównie zauważa się żadnych przeciwwskazań dla osób, które mogą je zażywać. Nie występują ograniczenia, co do wieku pacjenta, zwłaszcza że leczenie przy pomocy homeopatii bardzo dobrze sprawdza się u dzieci, cierpiących na łagodną postać choroby. Ponadto, nie ma możliwości przedawkowania preparatów homeopatycznych w przypadku leczenia astmy, z racji tego, iż dawki są dobierane przez lekarzy odpowiednio do stopnia zawansowania choroby. Należy jednak pamiętać, ze astma to choroba przewlekła, a co za tym idzie, dobór odpowiednich medykamentów nie jest łatwy. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z doświadczonym homeopatą.

Zdarzają się nieraz przypadki, że medycy oprócz leków konwencjonalnych stosują także leki homeopatyczne; po dłuższym leczeniu skutkuje to znacznie mniejszymi objawami opisywanej choroby u pacjentów. Oczywiście cały proces doboru odpowiednich leków zależy od rodzaju astmy i ogólnego stanu organizmu pacjenta, dlatego powinien być dobierany indywidualnie.

Na rynku istnieje wiele dostępnych poradników traktujących o znaczeniu homeopatiiw leczeniu astmy, które przedstawiają listę preparatów wspomagających leczenie choroby (przerwanie ataku, czy utrzymanie remisji). Wśród nich znajduje się m.in. „Homeopatyczny poradnik terapeutyczny” J. Czeleja i B. Wasilewskiego; źródłem informacji może być także czasopismo „Homeopatia praktyczna”.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę