Tags: dieta, łuszczyca

Parent: Łuszczyca

Napisane przez () , dnia

Jak wynika ze statystyk w naszym kraju z łuszczycą zmaga się około 800 tysięcy pacjentów. Chorują na nią dzieci, kobiety i mężczyźni w różnym wieku.

Łuszczyca jest chorobą charakteryzującą się powstawaniem łuszczących się zmian skórnych, grudek czy plam. Najczęściej pojawia się w miejscach owłosionych, na łokciach i kolanach. Leczenie konwencjonalne to m.in. leczenie farmakologiczne lub fototerapia. Jednak niektóre badania wskazują na związek między odpowiednią dietą a nasileniem objawów choroby.

Jak się okazuję łuszczyca ma także istotny związek z nadwagą, cukrzycą i chorobami serca a także małą aktywnością fizyczną. Jak stwierdzają naukowcy u osób z łuszczycą obserwuje się znacznie większy poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Według badaczy z Feinberg School of Medicine w Chicago młodzież zmagająca się z łuszczycą jest bardziej podatna na nadwagę. Analizie poddano około 409 pacjentów w młodym wieku o różnych narodowościach z objawami łuszczycy i bez. W rezultacie okazało się, że pacjenci z zaawansowaną łuszczycą byli siedmiokrotnie bardziej podatni na nadwagę. Zatem warto zwrócić uwagę na odpowiednią i zbilansowaną dietę, kiedy zmagamy się z łuszczycą.

Co prawda nie ma ściśle określonych zaleceń co do dokładnych produktów, które są zakazane i wskazane w zmaganiach z łuszczycą. Jednak opracowano wiele diet, które pozytywnie wpływają na stan naszej skóry i wspomagają walkę z uciążliwą łuszczycą, a jej przykre objawy mogą ustąpić na dłuższy czas. Poniżej trzy sposoby odżywiania, które mogą być pomocne w walce z uciążliwą łuszczycą.

Protokół autoimmunologiczny

Protokół autoimmunologiczny (AIP) to sposób odżywiania stosowany u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Usunięcie niektórych pokarmów z diety może złagodzić występujące objawy lub nawet doprowadzić do całkowitej remisji choroby. Ponadto dieta ta może pomóc w zrzuceniu wagi, poprawić trawienia oraz ogólne samopoczucie. Przy stosowaniu tej diety ważna jest restrykcja i ścisłe trzymanie się zasad.

Produkty których powinniśmy unikać to przede wszystkim: orzechy, jajka, ziemniaki, pomidory, oberżyna, bakłażan, papryka, papryczki chili, pieprz cayenne, jagody goi, nasiona, kawa, kakao, anyż, rzepak, kminek, chia, kolendra, nasiona kopru, len, musztarda, gałka muszkatołowa, mak, dynia, sezam, słonecznik, konopie i alkohol.

Nie zaleca się także spożywania: soi, drożdży, curry, zbóż: – jęczmień, kasza gryczana, kasza z ziarna pszennego, kukurydza, kamut, proso, owies, komosa ryżowa, ryż, żyto, sorgo, orkisz, pszenica ,fasola, groch, groch włoski, fasola półksiężycowa, fistaszki, migdały, orzechy brazylijskie, orzech nerkowca, kawa, kakao, orzechy laskowe, orzechy pekan, orzech makadamii i włoskie, a także masło, ser, śmietana, mleko, jogurt ,chemiczne barwniki, słodziki, stevia, zagęszczacze.

W początkowej fazie diety warto także unikać takich leków jak ibuprofen czy aspiryna.

Dozwolone pokarmy to: tłuste ryby i skorupiaki, podroby, mięso – unikanie drobiu i wieprzowiny z przemysłowych hodowli, wołowina, baranina, owoce morza, indyk, kurczak, kaczka, wieprzowina, królik, sarnina. Z warzyw najlepiej spożywać przede wszystkim te zielone: karczoch, rukola, szparagi, brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, seler, botwina, ogórek, zielona fasola, jarmuż, por, sałata, grzyby, rabarbar, zielony groszek, szpinak, kabaczek, rzeżucha. Dodatkowo warzywa korzeniowe: buraki, marchewka, seler korzeniowy, cebula, pasternak, rzepa, rzodkiewka, brukiew, szczypior, słodkie kartofle.

Pomocne są także owoce – należy unikać owoców z dużą ilością fruktozy; najlepsze są: banany, winogrona, grejpfruty, kiwi, mandarynki, pomarańcze, cytryny, maliny, truskawki, jabłka, morele, awokado, banany, jeżyny, borówki, czereśnie i wiśnie, mandarynki, kokosy, daktyle, winogrona, figi, grejpfruty spadź, kiwi, limonki, cytryny, mango, jagody, nektarynki, papaja, gruszki, brzoskwinie, śliwki, ananasy, granaty i arbuzy.

Jeśli chodzi o zioła – bazylia, liście laurowe, rumianek, szczypiorek, kolendra, koper, lawenda, cytronela, majeranek, mięta, pietruszka, rozmaryn, szałwia, estragon, tymianek. Jeśli chcemy zmniejszyć objawy łuszczycy warto do swojego jadłospisu dołączyć także: ocet jabłkowy i balsamiczny, mąkę kokosową, daktyle, suszone owoce, miód, syrop klonowy, czy przyprawy – cynamon, goździk, czosnek, imbir, szafran, sól morska, szczypior, kurkuma.

Są to jedynie ogólne wytyczne dotyczące protokołu autoimmunologicznego. Jeśli uważasz, że jakiś produkt, którego nie ma liście, źle wpływa na twój organizm i zwiększa nasilenie objawów, to najlepszym rozwiązaniem będzie jego odstawienie.

Minimalny czas trwania diety to 30 dni, jednak zaleca się, aby jej długość wynosiła 90 dni. Po upływie tego czasu można pojedynczo wprowadzać pokarmy, których unikaliśmy podczas diety. Należy obserwować reakcje organizmu na dane produkty i w razie potrzeby odstawiać pokarmy wpływające na pogorszenie się samopoczucia.

Co istotne, jeśli czujesz się gorzej niż przed rozpoczęciem diety przyczyną może być:

– spożywanie za małych ilości węglowodanów – minimalne spożycie węglowodanów to 100 g dziennie. Najlepszym źródłem węglowodanów w tej diecie są owoce takie jak banany, ananasy, pomarańcze czy brzoskwinie;

– spożywanie zbyt mało kalorii – minimum to 1700 kcal;

– mała różnorodność posiłków; zbyt dużo mięsa;

– jedzenie zbyt często lub podjadanie – idealna liczba posiłków to 4 lub 3;

– zbyt gwałtowne przejście na dietę – trzeba wprowadzać ją stopniowo tak, aby organizm przyzwyczaił się do nowego sposobu odżywiania.

Oprócz diety warto także zmienić swój styl życia. Pacjenci chorzy na choroby autoimmunologiczne takie jak łuszczyca powinni zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, stres a także odpowiednią ilość snu.

Wysiłek fizyczny nie powinien być zbyt intensywny. Zaleca się ćwiczenia o niskiej bądź średniej intensywności, ważne jest aby były one dostosowane do potrzeb i możliwości danej osoby. Osoby chore na łuszczycę powinny także unikać stresu, ponieważ może on powodować pogorszenie się stanów zapalnych. Sposobami pomagającymi pozbyć się napięć psychicznych są na przykład joga, medytacja lub po prostu spotkanie ze znajomymi czy rodziną. Zdrowy sen także wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie. Zaleca się spanie 8-10 godzin.

Dieta Budwig

To kolejna dieta idealna dla osób walczących z łuszczycą. Dieta olejowo białkowa opracowana przez dr Johannę Budwig, specjalistkę w dziedzinie farmacji, chemii i fizyki, na podstawie wyników, które uzyskała w 4 szpitalach Munster. Po przebadaniu krwi pacjentów doszła do wniosku, że posiadają oni niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych. Po wprowadzeniu ich do diety pacjentów parametry krwi znormalizowały się, poprawiło się także dotlenienie komórek.

Dieta oparta na oleju lnianym oraz białym chudym twarogu. Olej lniany zawiera dużą ilość wielonienasyconego kwasu linolenowego, natomiast twaróg proteiny siarkowe, które wspomagają przyswajanie powyższych kwasów. Olej powinien być spożywany w postaci tzw. pasty serowo-olejowej. Zalecane jest spożywanie na śniadanie 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego wymieszanego z niepełną łyżeczką miodu. Dieta ta całkowicie wyklucza mięso, natomiast dozwolone jest spożywanie ryb. Jeśli nie chcemy rezygnować z mięsa powinniśmy wybierać mięso, które nie zostało wytworzone ze zwierząt z hodowli przemysłowych.

Produkty zalecane w diecie Budwig to między innymi: produkty świeże lub mrożone, olej lniany w dziennym zastosowaniu 6 do 8 łyżek, herbaty ziołowe, zielone. W tym rodzaju diety zwraca się także uwagę na regularną aktywność fizyczną, najlepiej na zewnątrz.

W diecie Budwig zabrania się używania cukru – można go zastąpić miodem lub sokiem winogronowym, spożywania białego pieczywa, mięsa, słodyczy ,a także produktów sztucznie konserwowanych. Ponadto należy wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, oleje rafinowane, masło, margaryny oraz słodzone soki i napoje.

Pasta serowa to połączenie oleju lnianego z chudym białym serem twarogowym. Można go zastąpić jajem kurzym. Poniżej składniki i sposób przygotowania:

– porcja oleju lnianego,

– 125 g chudego sera,

– odrobina bezcukrowego jogurtu naturalnego lub kefiru.

Olej z serem i jogurtem należy miksować przez około 5 minut. Pastę można przechowywać w lodówce przez 48 godzin, można ją doprawiać. Doskonała jako osobny posiłek lub dodatek do sałatki. Najlepiej, kiedy jest podawana na zimno. Ilość oleju lnianego, z której powinna być przygotowana pasta jest zależna od celu, dla którego dana osoba stosuje dietę oraz wieku tej osoby:

Osoby stosujące dietę terapeutycznie powinny przyjmować 6-8 łyżek oleju lnianego dziennie Osoby stosujące dietę profilaktycznie powinny przyjmować 2-4 łyżek oleju lnianego dziennie. Porcja oleju lnianego dla dzieci do 13 lat wynosi niezależnie od celu stosowania diety 1-3 łyżek dziennie.

Co ważne: należy zasięgnąć porady lekarza jeśli zażywa się leki rozrzedzające krew.

Dieta Ewy Dąbrowskiej

Jest to dieta warzywno-owocowa, która dostarcza do naszego organizmu enzymów, mikroelementów, witamin, a także odtruwa go. Początkowo przez okres od kilku dni do kilku tygodni zaleca się dietę opartą na warzywach nisko skrobiowych (korzeniowe – marchew, buraki, seler, kapustne – kapusta, kalafior, brokuł, cebulowe, psiankowate, liściaste).

Osoby stosujące dietę Dąbrowskiej mogą jeść warzywa i owoce surowe lub w postaci zup warzywnych czy warzyw duszonych bądź pieczonych. Z napoi najlepsze będą: woda, soki warzywne i owocowe, a także herbaty owocowe. Na tym etapie diety u pacjentów mogą pojawiać się chwilowe osłabienia i pogorszenia samopoczucia spowodowane odtruwaniem organizmu. Kryzys może trwać do 3 dni, jeśli trwa dłużej należy zgłosić się do lekarza. Kolejny etap diety Dąbrowskiej to przejście na zbilansowaną dietę, a także rozszerzenie gamy produktów do spożycia np.: warzywa strączkowe, kasza, ziarna, chleb razowy, orzechy czy produkty mleczne. Efekty możemy zauważyć już 4- 6 tygodniach.

Przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju diety jest: zaawansowana choroba nowotworowa, nadczynność tarczycy, okres ciąży i karmienia. Dodatkowo diety nie można stosować u dzieci i dziewcząt w okresie dojrzewania, a także u osób z niedoczynnością nadnerczy, gruźlicą i chorobami psychicznymi.

Ten rodzaj diety jest doskonały nie tylko w walce z łuszczycą, ale także z:

  • kamicą nerkową,
  • otyłością,
  • alergią,
  • astmą,
  • cukrzycą,
  • miażdżycą,
  • nadciśnieniem,
  • paradontozą.
Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę