Tags: astma, psychika, psychosomatyka, totalna biologia

Parent: Astma oskrzelowa

Napisane przez (Oliwia) , dnia

 

Związek między naszym umysłem, a ciałem jest znany nie od dzisiaj. Nasz układ immunologiczny jest osłabiony przez stres, co powoduje przeziębienia, przemęczenie czy problemy z koncentracją. Co jeśli choroba nie jest tylko oznaką osłabionej odporności, a sygnałem świadczącym, że powinniśmy coś zmienić w naszym życiu? Jeżeli jest pozostałością emocjonalną naszych przodków, która ma pomóc przystosować nas do otaczającego świata?

Psychosomatyka ujmuje powiązanie myśli i ciała, a w szczególności konfliktów, które są odpowiedzialne za nasze choroby. Ich szerszym zakresem zajmuje się totalna biologia, która zakłada, że wpływ na zdrowie mogą mieć nie tylko nasze nierozwiązane wewnętrzne problemy i emocje, ale także naszych rodziców, dziadków i innych krewnych. Jednak sam konflikt nie wystarczy. Niezbędne do powstania choroby jest zdarzenie szokujące, przytłaczające o zabarwieniu negatywnym, któremu towarzyszy izolacja i brak wsparcia.

Dzisiaj chciałam poruszyć temat astmy oskrzelowej. Ze względu na obecność zmian chorobowych w oskrzelach, według psychosomatyki, mamy do czynienia z zagadnieniami związanymi z opieką, czy rodziną, której jedną z podstawowych funkcji jest dawanie poczucia przynależności, co za tym idzie bezpieczeństwa. Romuald Kosznik nakierowuje nas na konflikt ,,zarówno chcę, jak i nie chcę zawładnąć przestrzenią wokół siebie”. Astma może wskazywać na konflikty dotyczące terytorium, więc poczucie duszenia się podczas napadu może być próbą pogodzenia dwóch sprzecznych biegunów owładnięcia terytorium i brak takiej chęci. Może być to nieuświadomiony strach przez poczucie braku własnej przestrzeni, co ujawnia się jako próby zaczerpnięcia oddechu. Akceptacja, zrozumienie i w końcu rozwiązanie psychicznego problemu, który jest przyczyna utraty naszego zdrowia umożliwia jego odzyskanie. Pomocne w tym celu mogą być pytania:

– Czy potrafię zrozumieć i wybaczyć nadopiekuńczość mojej matki?

– Czy pomniejszając się, nie odczuwam tłumionej agresji?

– Jakie rzeczy w życiu uważam za niegodne, nieczyste?

– Czy uważam, że dzięki moim dolegliwości mam kontrolę nad innymi?

– Jak radzę sobie z poczuciem niższości/ dominacji?

– Czy są jakieś kwestie, które w sobie tłumię?

– Interakcja z jakim konfliktem sprawia mi szczególną trudność?

– Komu przede wszystkim chce pokazać moją siłę i niezależność?

– Czy jestem gotowy na to, żeby stać się niezależnym?

– Co powoduje, że nie mogę samodzielnie żyć?

– Czy jest coś, co chciałbym w sobie zmienić?

– Czy odczuwam, że w moim otoczeniu znajduje się coś, co mi przeszkadza, uniemożliwia rozwój?

Pamiętajmy, każda choroba spowodowana konfliktem, mówi nam o pewnym obszarze naszego życia, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Nasz mózg, oddziałuje na nasze ciało w ten, a nie inny sposób, aby pomóc nam odkryć nasze zmartwienia. Tak więc, dodatkowa kontemplacja nad tym, do czego zmuszają mnie symptomy astmy, co mi uniemożliwiają, z pewnością pomoże w rozstrzygnięciu konfliktu, co za tym idzie – uzdrowieniu.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę