Choroba Parkinsona jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego i wyraża się głównie zaburzeniami ruchowymi różnych części ciała. Nazwa tej choroby wywodzi się od nazwiska londyńskiego lekarza, który jako pierwszy rozpoznał i opisał jej symptomy. Praca jego autorstwa koncentrująca się na tym schorzeniu była punktem wyjścia dla późniejszych projektów badawczych.

Generalnie pierwsze objawy choroby dotykają osoby w wieku 50-65 lat, natomiast choroba Parkinsona sama w sobie dotyczy już około 4 milionów ludzi na świecie. Oznaki schorzenia postępują powoli, a do najważniejszych należą: niekontrolowane drżenie, spowolnienie ruchowe, trudności z inicjacją ruchów, zaburzenie chodu i sztywność mięśni. U chorych można zarejestrować również dosyć niewyraźną mowę.

Wobec tego, nasuwa się pytanie: jak tę chorobę leczyć? Prócz środków farmakologicznych istnieją inne sposoby łagodzące charakterystyczne objawy. Jedne z badań dowodzą, że pomocna może być dieta śródziemnomorska bogata w warzywa, owoce i produkty rybne. W dostępnych zaleceniach odnaleźć możemy również taniec, jazdę na rowerze i poruszanie przy pomocą kijków Nordic Walking, a także rekomendacje dotyczące (o dziwo) spożywania kofeiny.

Z badań opublikowanych przez CNS Neuroscience & Therapeutics wynika, że również akupunktura może odegrać znaczącą rolę w leczeniu choroby Parkinsona. Odpowiednie badania zrealizowano na grupie 24 osób – połowa z nich była dotknięta chorobą Parkinsona. Badacze wykonali Funkcjonalny Magnetyczny Rezonans Jądrowy (fRMI), po czym pacjenci zostali poddani akupunkturze. Na koniec ponownie wykonano badanie aktywności mózgu fRMI.

Przedmiotowe badanie dowiodło, że akupunktura umacnia neurony w obszarach mózgu osłabionych przez chorobę Parkinsona, chociażby neurony wzgórza mózgu, jądra ogoniastego czy istoty czarnej. Otrzymany wynik wskazuje na pozytywne oddziaływanie akupunktury na leczenie tej choroby neurodegeneracyjnej. Jednakże terapeuci podkreślają, że odkrycie powoduje konieczność kontynuacji badań.

Na czym tak właściwie polega akupunktura? Tak więc, akupunktura sprowadza się do wkłuwania specjalnych igieł w pewne punkty, określane jako naturalne kanały energetyczne, a także do odpowiedniej manipulacji tymi igłami. Specjaliści często łączą ją z innymi technikami np. masażem, leczeniem ziołami, czy dietą.

Istnieje wiele wskazań do stosowania akupunktury. Listę tychże wskazań w 2002 r. określiła Światowa Organizacja Zdrowia. Zestawienie zawiera choroby: oczu, narządu ruchu, naczyń, czynnościowe, układu nerwowego (w tym Parkinsona) i wiele, wiele innych. Akupunkturę uznaje się za metodę bezpieczną, toteż nie istnieją żadne bezwzględne przesłanki skłaniające do rezygnacji z tej formy leczenia.

Pamiętajmy, by w celu zastosowania zabiegu udać się do wykwalifikowanego terapeuty, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę przedwstępną. Nie należy obawiać się terapii tego typu, ponieważ naukowo dowiedziono o wspomnianym wyżej bezpieczeństwie poddania się zabiegowi. W dokonanej przez badaczy metaanalizie odnotowano jedynie 11 poważnych działań niepożądanych na prawie 4,5 mln wykonanych zabiegów, do których zaliczono m.in. złamanie igły i astmę.

Akupunktura w połączeniu z innymi metodami leczenia choroby Parkinsona może okazać się niezwykle efektywna. Same zabiegi trwają około pół godziny i wykonuje się je co tydzień lub co dwa tygodnie, a większość terapii składa się z dwunastu sesji. Jak przekonują specjaliści, warto spróbować poddać się tej metodzie, ponieważ efekty mogą naprawdę mile zaskoczyć.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę