Liczne badania udowodniły, że za chorobę wrzodową odpowiedzialna jest bakteria Helicobacter pylori, a nie, jak dotąd sądzono, stres. Nie oznacza to jednak, że nie ma on znaczenia na przebieg i rozwój choroby. Owszem, ma.

Długotrwały stres, nerwy w połączeniu jeszcze z nieodpowiednią dietą, alkoholem, czy nikotyną sprzyjają uaktywnieniu się choroby.

Bakterie Helicobacter pylori uaktywniają się w przypadku odpowiednio przygotowanego środowiska jakim jest np. żołądek osłabiony długotrwałym stresem. Powoduje on zaburzenia jego pracy oraz wytwarzania kwasów żołądkowych, których jednym z zadań jest dezynfekcja pożywienia. Dlatego też bardzo ważne jest, by w życiu zminimalizować stres. Bowiem to właśnie ludzie narażeni na silne emocje, codzienną adrenalinę oraz stres w domu lub w pracy, częściej zapadają na chorobę wrzodową.

Badania pokazują, że ludzie zajmujący odpowiedzialne stanowiska, czy pracujący w zawodach narażonych na dużą dawkę stresu zachorują częściej, dlatego też choroba wrzodowa rozpatrywana jest także w kategorii psychosomatycznej.

Powstawaniu wrzodów sprzyja nerwowy tryb życia, ciągły pośpiech – dzisiejszy model życia. Dlatego właśnie cierpiący na tę dolegliwość, w miarę możliwości powinni unikać sytuacji stresowych. Bardzo duże znaczenie mają relaks i odpoczynek. Nie wolno zapominać też o odpowiedniej ilości snu. W życiu nieuniknione są sytuacje stresowe, dlatego trzeba nauczyć się z nimi żyć. Potrzeba poświęcić czas na wyciszenie się, relaks, ale ważny jest też sport – ruch również pozwala na odprężenie się i zapomnienie o problemach. Ćwiczenia fizyczne zmniejszają napięcie mięśni i dodatkowo wyzwalają pozytywną energię, a co za tym idzie endorfiny – hormony szczęścia. Sam spacer, świeże powietrze pozytywnie oddziałują na przemęczony, spięty organizm. Mogą w tym pomóc również najprostsze zabiegi, niewymagające od nas wiele wysiłku – relaksacyjna ciepła kąpiel, ulubiona muzyka, czy filiżanka dobrej herbaty – wszystko to, co lubimy najbardziej i sprawia, że czujemy się lepiej. Takie drobne zabiegi mogą zdziałać naprawdę wiele.

Osoby chorujące i walczące z wrzodami powinny zadbać o prowadzenie higienicznego trybu życia. Z pewnością ułatwi to utrzymanie dobrego stanu zdrowia i uśpienie bakterii Helicobakter pyroli.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę