Długo zmagałam się ze swoją depresją. Leczenie depresji i skuteczne jej rozpoznanie nie jest łatwe. Powszechnie bowiem za depresję uważa się zwykły smutek, zmęczenie, często płaczliwość.
Wielu pacjentów odwiedza gabinety lekarskie z szeregiem problemów somatycznych, które zostają wykluczone w toku badań diagnostycznych. Nie zdają sobie sprawy, że cierpią na depresję. Nie każdy bowiem udając się do lekarza rodzinnego mówi o braku szczęścia, trwającym od dłuższego czasu smutku, przygnębienia, braku sensu życia, niskiej samoocenie, o lęku, poczuciu winy. Łatwiej za to przychodzi im ukazać objawy fizyczne, bóle narządowe, poczucie zmęczenia, wyczerpania, uczucie duszenia się, utratę apetytu. Tak było i ze mną. Męczyłam się długo, chodziłam po psychologach, lekarzach różnej specjalizacji. Ciągle byłam osłabiona, więc robiłam badania i szukałam przyczyn w tarczycy, cukrzycy i innych chorobach, które wywołują takie skutki. Szłam do psychologa, psychiatry to dostawałam leki antydepresyjne…
Przepisując lek przeciwdepresyjny warto się zastanowić czy pacjent cierpi na depresję, czy też dominuje u niego smutek egzystencjalny wynikający z trudnej sytuacji osobistej, na który nie ma leku. Nierzadko przecież trudna sytuacja życiowa może z czasem przerodzić się w chorobę depresyjną. Lekarze rodzinni bardzo często przepisują leki uspokajające, przeciw-lękowe, najczęściej benzodwuazepiny. Ciekawy jest fakt, że lekarze POZ sięgają po uzależniające środki uspokajające, takie jak Oxazepam, Xanax, Clonazepam, a rzadziej przepisują o wiele bezpieczniejsze leki przeciwdepresyjne, które odpowiednio dobrane również wykazują działanie przeciw-lękowe i poprawiające nastrój. W przypadku bardzo nasilonych objawów depresji, przebiegających z objawami somatycznymi, czasem z myślami samobójczymi, oczywiste jest, że szybko trzeba zastosować leczenie farmakologiczne. Jednak to nie wszystko.
Gdy najtrudniejsze objawy depresji zostaną złagodzone powinniśmy dołączyć psychoterapię. Czasem jednak lepiej jest poczekać na przeminięcie najpoważniejszych objawów depresji, które mogą utrudnić pracę pacjenta podczas psychoterapii. Jednak taką decyzję trzeba podjąć indywidualnie. Wbrew nadal panującym opiniom depresja jest bardzo poważną chorobą psychiczną, której nie należy lekceważyć. Nieleczona może prowadzić nawet do śmieci chorego poprzez okaleczanie się lub inną metodę odebrania sobie życia. Dlatego też w momencie kiedy podejrzewamy tą chorobę u siebie lub kogoś nam bliskiego warto jest skonsultować się z lekarzem i zastosować się do jego zaleceń. Jednak ciągle czułam, że to jest nadal leczenie tylko objawowe, zagłuszanie czegoś co źle funkcjonuje w moim organizmie, dlatego szukałam dalej. Wciąż niewiele osób wie, że depresję powoduje niedobór witamin np.: wit. D, B12, B6, i mikroelementów: selen, magnez. Dotarłam do tego w sumie po wielu latach męczarni, żaden lekarz oczywiście mi nie powiedział, że warto zrobić sobie szczegółowe badania! U mnie okazało się, że miałam bardzo niski poziom wit. D, co przecież nie jest rzadkością, ale jej suplementacja stanowczo poprawiła moje samopoczucie.
Należy także zbadać swoją tarczycę oraz przeprowadzić badania pod kątem nietolerancji glutenu, ponieważ stany depresyjne są często odpowiedzią na spożywanie produktów, których nie tolerujemy. Pomocne są także fora medyczne, gdzie uzyskać można porady lekarskie online oraz strony z bezpłatną konsultacją specjalistów. Wczesne wykrycie depresji może być szansą na szybki powrót do zdrowia i odzyskanie chęci do życia. Ja gdy odstawiałam gluten także poczułam wyraźną różnicę, jednak z tego powodu, że gluten odstawiłam równocześnie z wprowadzeniem wit. D ciężko mi stwierdzić jednoznacznie co bardziej zadziałało. Póki co zmiany wprowadziłam we wrześniu 2014 roku, a od tamtej pory po depresji ani śladu 🙂
Podziel się swoją historią leczenia, metodami przez Ciebie znanymi bądź spraktykowanymi- będzie to stanowić dużą pomoc dla innych użytkowników, którzy także widząc Twoją historię z pewnością się do niej odniosą pomagając Ci znaleźć najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, ja również pewnie pomogę!
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
- osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
- opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.
Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.
Miejsce na twoją reklamę
Discussion (0)
There are no comments for this doc yet.
Comment posting has been disabled on this doc.