Dotychczas nie potwierdzono skuteczności działania specjalnej diety w chorobie stwardnienia rozsianego. Zalecane jest jednak odżywianie racjonalne, dzięki któremu masa ciała będzie utrzymana w sposób prawidłowy, a ponadto organizmowi zostaną dostarczone wszystkie niezbędne dla niego związki. W związku z powyższym, należy uważać na spożywanie produktów wysokotłuszczowych pochodzenia zwierzęcego. Te bowiem. U osób spożywających je znacznie częściej może wystąpić stwardnienie rozsiane.

Na przebieg tej choroby badano rolę również innych substancji, wśród nich kwasu arachidowego, który potęguje stany zapalne, a występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, m.in.: mleku, jajach, mięsie czy, oczywiście maśle.

Znaczącą rolę w diecie chorych – ochronną – pełnią ryby. Wnioski, choć należy być odnośnie do ich ostrożnym, wyciągnięto na podstawie niskiej zachorowalności wśród Eskimosów – ludności żywiącej się prawie wyłącznie właśnie rybami.

Na podstawie dostępnych danych przeprowadzonych badań, uważa się, że chorzy na stwardnienie rozsiane powinni unikać i ograniczać wielonasycone tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Tym samym jednak muszą dostarczyć organizmowi niezbędną ilość białka, która jest niezbędna podczas, np. wzmożonego wysiłku fizycznego. I Tu właśnie kluczową rolę odgrywają ryby – nienasycone kwasy tłuszczowe oraz produkty pochodzenia roślinnego zawarte w olejach.

Polecane jest również stosowanie kwasu gamma-linolowego – wiesiołku oraz kwasu alfa-linowego- np. orzechy laskowe – hamują one procesy zapalne. W diecie rekomendowane są także produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczów. Niewskazana jest nadmierna ilość spożywanych jajek.

Mówi się także o niemałej roli witamin: A, C, E, oraz mikroelementów: cynku, selenu, miedzi. Dlatego też zalecane jest jedzenie dużej ilości warzyw strączkowych, owoców, orzechów każdego dnia.

Choć nie jest jednoznacznie potwierdzone, że stosowanie diety u chorych na SM ma znaczenie, istnieją powódki by ją stosować. Ponadto, stosowana z rozwagą i pod kontrolą z pewnością nie zaszkodzi a też nie wymaga dużo wysiłku w przygotowaniu i wielu wyrzeczeń w spożyciu .Chorzy na stwardnienie rozsiane powinni stosować dietę urozmaiconą. Powinny się w niej znaleźć ryby spożywane kilka razy w tygodniu oraz oleje roślinne. Nie może zabraknąć dużej porcji warzyw i owoców oraz orzechów a także produktów pełnoziarnistych.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę