Przy stosowaniu domowych sposobów leczenia zatok, należy pamiętać, że mają one na celu głównie leczenie objawów nie zaś przyczyn choroby. Katar jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia czy alergii. Traktowany jako coś niepoważnego, często bywa przez nas bagatelizowany. Jeżeli jednak pojawia się zbyt często, może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym, wtedy wskazana jest niezwłoczna wizyta u lekarza. Często jednak katar i ból zatok prowadzi do dużego dyskomfortu i szukamy sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z nim.

 

Proste inhalacje

Do najbardziej powszechnych sposobów leczenia należą wszelkiego rodzaju inhalacje. Popularność zawdzięczają nieskomplikowanemu sposobowi przygotowania, a także uldze, jaką niemal natychmiast przynoszą choremu. W zależności od objawów choroby, wykonujemy odpowiednią inhalację. Jeżeli zapaleniu zatok stosujemy inhalację ziołową: w jednym litrze wrzącej wody parzymy zioła (suszone lub w formie herbaty w torebkach) o działaniu rozkurczowym (np. mięta pieprzowa, rumianek lub tymianek). Pochylamy się nad miską, okrywając głowę i miskę ręcznikiem, tak aby tworzył namiot. Wdychamy parę wodną ok. 15 minut.

Jeżeli zapaleniu zatok nie towarzyszy katar, a jedynie odczuwalny ucisk w okolicach czoła, należy zastąpić zioła pięcioma łyżeczkami soli morskiej. Resztę wykonujemy w analogiczny sposób. Przy wykonywaniu inhalacji ważna jest systematyczność: musimy stosować ją codziennie aż do wystąpienia poprawy, a także nie możemy skracać czasu jej trwania.

 

Skutecznie płukanie nosa

Kolejnym popularnym ostatnio sposobem na poradzenie sobie z uciążliwą dolegliwością jest płukanie nosa. Nie jest to tak prosta metoda jak wspomniane już inhalacje, ponieważ wymaga ona od nas zaopatrzenia się w specjalny sprzęt – czajniczek do płukania. Jest to rzecz niezbędne to tego rodzaju domowych zabiegów. Pozwala na bezproblemowe wprowadzenie roztwory przez otwór nosa. Czajniczek możemy nabyć w aptece, koszt to ok. 20 zł, natomiast roztwór przygotowujemy z przegotowanej wody i soli. Przy pierwszym zabiegu możemy odczuwać lekki dyskomfort (podobnie, kiedy na basenie woda dostanie się nam do nozdrzy), jednak z każdym kolejnym będzie się on znacznie zmniejszał. Możliwe też, że przy zachowaniu dużej ostrożności w ogóle nie odczujemy żadnego dyskomfortu. Roztwór przygotowujemy z 400 ml ciepłej wody i łyżeczki soli morskiej. Kiedy sól rozpuści się, przelewamy ją do specjalnego czajniczka. Nachylamy się nad zlewem, głowę kierujemy tak, aby jedno ucho skierowane było w górę a drugie w dół. Szyjkę czajniczka wkładamy do dziurki na górze i stopniowo wlewamy wodę, która wydostawać się będzie przez drugą dziurkę. Analogicznie powtarzamy cały zabieg, zmieniając dziurkę nosa. Ważne jest, aby podczas płukania nie oddychać nosem tylko ustami. Pozwoli to uniknąć uczucia dyskomfortu.

Warto pamiętać, że płukanie nosa można przeprowadzać również, kiedy wyleczymy już zapalenie zatok. Regularne stosowanie płukania pozwoli nam zachować higienę górnych dróg oddechowych, co zalecane jest przy częstym występowaniu zapalenia zatok, nieżytów nosa, bólów głowy i uczucia senności.

 

Nagrzewanie i rozgrzewanie

Kiedy ból głowy wywołany przez zapalenie zatok staje się nie do wytrzymania, można łagodzić go za pomocą okładów i kompresów. Powszechnie stosuje się kompresy z soli, które przygotowujemy grzejąc na patelni sporą ilość soli gruboziarnistej i zawijając ją z gazę. Tak przygotowany kompresy przykładamy do czoła i trzymamy aż do ostygnięcia. Ciepło łagodzi ból głowy, natomiast uwalniający się z soli jod i brom wspomaga proces oczyszczania nosa.

Możemy także stosować nagrzewające okłady, na przykład z grochu. Do jego wykonaniu możemy użyć lnianego woreczka lub bawełnianej skarpetki. Groch umieszczamy we wnętrzu i podgrzewamy w piekarniku rozgrzanym do 60 stopni.

W celu rozgrzania zatok możemy także użyć maści rozgrzewających, np. eukaliptusowej lub sosnowej. Niewielką ilość rozsmarowujemy u nasady nosa, następnie zakładamy opaskę.

Ważne jest, aby w trakcie leczenia, a szczególnie pod przeprowadzeniu któregoś z zabiegów rozgrzewających (z inhalacją włącznie) nie wychodzić na dwór a także unikać wszelkich przeciągów.

 

Ogólne zalecenia przy zapaleniu zatok

Przede wszystkim należy pamiętać o systematyczności. Łączenie różnych zabiegów może przynieść lepsze rezultaty (np. poranne płukanie nosa i wieczorne inhalacje rozgrzewające). Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawilżeniu śluzówki, która podczas uporczywego kataru może zostać podrażniona. Do nawilżania możemy stosować maść z witaminą A, wazelinę kosmetyczną lub nawet zwykłe masło. Nie możemy zapominać o nawilżeniu od środka – przysłowiowe dwa litry wody dziennie są jak najbardziej wskazane. Oprócz tego należy także zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, bogatych w witaminy i minerały, które pomogą układowi odpornościowemu w zwalczeniu choroby.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę