Łupież to intensywne łuszczenie się skóry głowy. Jego występowanie jest konsekwencją działania drożdżaków Malassezia odpowiedzialnych za wydzielanie sebum oraz rozwój górnej warstwy naskórka. Nieleczony może być początkiem wzmożonego wypadania włosów. Walka z tym schorzeniem opiera się głównie na stosowaniu szamponów w codziennej pielęgnacji włosów.

Reklamowane w telewizji szampony przeciwłupieżowe zawierają różnorodne składniki, chociażby smołę pogazową, sól cynkową pyritionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę. Codzienne dokładne mycie włosów takim szamponem jest metodą leczenia powszechnie rekomendowaną. Dzieje się tak za sprawą naturalnego procesu, jakim jest nieustanne złuszczanie się naskórka, które nie może zostać całkowicie wyeliminowane, a jedynie utrzymywane w granicach normy.

Do tradycyjnych szamponów należą Head&Shoulders, Pantene Pro-V Dandruff Formula, Selsun Blue i Neutrogena. Niegdyś przeprowadzono badanie na popularnych preparatach przeciwłupieżowych, które wykazało, że Nizoral, zawierający kluczowy ketokonazol, jest 10 razy bardziej skuteczny od tradycyjnych szamponów, niezawierających tej substancji (np. od wspomnianego Head&Shoulders).

Czym tak właściwie jest wspomniany ketokonazol? Ketokonazol to silny lek przeciwgrzybiczny o szerokim arsenale działania. O jego leczniczych właściwościach stanowi działanie grzybobójcze – ketokonazol posiada niesamowitą zdolność do likwidacji grzybów, takich jak: drożdżaki, grzyby polimorficzne i dermatofity. Mechanizm działania tej substancji polega na hamowaniu biosyntezy ergosterolu błony komórkowej danego drobnoustroju, co w efekcie prowadzi do jego degradacji. Co ciekawe, oporność wśród ludzi na ketokonazol występuje bardzo rzadko.

Lek ten jest pomocny w zwalczaniu wielu chorób. Ketokonazol aplikowany miejscowo łagodzi świąd i minimalizuje zmiany skórne współwystępujące z łojotokowym zapaleniem skóry, łupieżem zwykłym i łupieżem pstrym. Ketokonazol to również profilaktyka zakażeń grzybiczych u osób chorych na AIDS oraz lekarstwo na zapalenie mieszków włosowych i zakażenia o charakterze drożdżakowym pochwy.

Ketokonazol występuje na rynku w postaci kremu, tabletek i szamponów leczniczych. W aspekcie zwalczania łupieżu, terapia opiera się jednak nie na kremie, czy tabletkach, a na preparatach w postaci szamponów.

Kilka lat temu zrealizowano w Niemczech wieloośrodkowy, otwarty program badawczy dotyczący stosowania szamponu zawierającego ketokonazol wśród osób dotkniętych przewlekłym łupieżem. Eksperyment prowadzono metodą podwójnie ślepej próby z zastosowaniem placebo. Ostatecznie dowiedziono, że szampon mający w składzie ketokonazol w stężeniu 2% charakteryzuje wysoka skuteczność w oczyszczaniu skóry głowy z łupieżu, jak i w zwalczaniu nawrotów choroby. Efekty dotyczą stosowania tej substancji profilaktycznie minimum raz w tygodniu .

Myślą przewodnią kolejnego badania było odkrycie i porównanie wpływu ketokonazolu i siarczku selenu na łupież. Zaobserwowano skuteczność obu substancji w terapii tej przypadłości, zarówno umiarkowanej, jak i ciężkiej. Dodatkowo zauważono, że szampon z ketokonazolem w stężeniu 2% jest lepiej tolerowany przez organizm aniżeli wspomniany siarczek selenu.

Z powyższych rozważań wynika, że nasz wybór powinien paść koniecznie na szampon zawierający w składzie ketokonazol. W Polsce dostępnych jest kilka marek: Nizoral, Revita, Dandrene, Zoxin-Med, Noell, Darmetin i Nizax-Activ. Są to szampony nowej generacji bazujące na nowoczesnych technologiach. Warto się w nie zaopatrzyć również ze względu na zapewnienie włosom profesjonalnej pielęgnacji.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę