Każdego ranka miliony ludzi na całym świecie rozpoczynają dzień rytuałem picia filiżanki kawy. Kawa jest niezwykle popularna, bowiem cechuje się niepowtarzalnym aromatem i zniewalającym smakiem. Posiada ponadto wspaniałe właściwości pobudzające – wzmaga aktywność umysłową i zwiększa wydolność organizmu. Prócz krótkoterminowych efektów, takich jak ożywienie i poprawa nastroju, częste picie kawy pozwala zapobiegać groźnym chorobom, chociażby cukrzycy, chorobie Alzheimera czy chorobie Parkinsona.

Kawa to źródło przede wszystkim kofeiny, która według Światowej Organizacji Zdrowia kwalifikowana jest jako substancja psychoaktywna i należy do grupy związków stymulujących układ nerwowy. Każde ziarno kawy zawiera również polifenole czy trigonelinę, które współdziałając ze sobą, wpływają na różnorakie procesy zachodzące w ludzkim organizmie.

Jak wspomniano wyżej, kawa może świetnie zapobiegać również chorobie Parkinsona. Na łamach magazynu „Neurology” opublikowano obiecujące wyniki badań profesora medycyny Dr Postuma z kanadyjskiego McGill University. Dr Postuma przez 3 tygodnie podawał części z pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona tabletki zawierające 100 miligramów kofeiny, a drugiej części – placebo. W ciągu kolejnych 3 tygodni zwiększono dawkę do 200 miligramów (odpowiada to 4 filiżankom kawy).

Udokumentowano, że u grupy przyjmującej pigułki z kofeiną zaobserwowano widoczną poprawę komfortu życia, chociażby szybszy ruch i mniejszą sztywność mięśni. To sprawia, że picie kawy nie tylko pomaga zapobiegać tej chorobie, ale także zwalcza jej skutki uboczne u osób, u których została już zdiagnozowana. Twórca badań podejrzewa, że kofeina ma potencjał, ponieważ zwiększa działanie obecnej w mózgu dopaminy.

Z kolei badacze z Uniwersytetu Shandong w Chinach w czasopiśmie „Geriatics & Gerontology International” zaprezentowali autorski przegląd badań związanych z tą chorobą. Wzięli pod lupę 13 badań traktujących o wpływie spożycia kofeiny na organizm, 7 prac analizujących wpływ kawy, a także 8 – herbaty. W sumie analizy obejmowały ponad 1,7 mln uczestników, w tym ponad 8,5 tys. osób borykających się z chorobą Parkinsona.

Wyłoniła się interesująca zależność, bowiem osoby, które spożywały co najmniej trzy filiżanki kawy dziennie charakteryzowały się o 30% niższym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona od „abstynentów”. Sukcesywne zwiększanie konsumpcji kawy o kolejne porcje nie przynosiło jednak dodatkowych rezultatów. W odniesieniu do herbaty – każde dwie filiżanki dziennie zmniejszały ryzyko rozwoju Parkinsona o 26 %. Z racji faktu, iż bardzo podobnie działało spożycie samej kofeiny, badacze doszli do konkluzji, iż to właśnie kofeina znacząco przeciwdziała rozwojowi choroby Parkinsona.

Jaką dawkę kofeiny powinniśmy dostarczać organizmowi dziennie, aby była ona bezpieczna? Według rekomendacji niemieckich – do 6 mg/kg masy ciała dziennie, a według zaleceń amerykańskich – 4 mg/kg masy ciała. W filiżance kawy mielonej jest jej około 60-120 mg, natomiast w rozpuszczalnej – 40-60 mg. Warto jednak uświadomić sobie, że kofeina jest obecna również w wymienionej już herbacie, jak i czekoladzie, kakao i napojach energetyzujących.

Pozytywne skutki picia kawy są naprawdę imponujące i zachęcające. Mimo wszystko, należy do niej podchodzić z rozwagą, podobnie jak do każdej innej substancji, która zawiera szereg składników o właściwościach farmakologicznych. Miejmy na uwadze, że picie kawy nie jest wskazane dla osób dotkniętych chorobami układu krążenia oraz przewodu pokarmowego.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę