Różyczka należy do grupy wirusowych chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. Uważana jest za chorobę wieku dziecięcego, jednakże spotykana jest również u dorosłych. Powstaje w wyniku osadzenia się wirusów w śluzówce górnych dróg oddechowych i ich rozrostu w tkance limfatycznej.
Jak różyczka się objawia? W około 50% przypadków zakażenie przebiega w zasadzie bezobjawowo. Pierwsze symptomy choroby to zazwyczaj gorsze samopoczucie, bóle mięśni, zapalenie gardła oraz stany podgorączkowe. Dobę przed zaobserwowaniem wysypki dochodzi do bolesnego powiększenia węzłów chłonnych, niekiedy ulega powiększeniu także śledziona. W efekcie pojawia się różowa wysypka na tułowiu i kończynach, która znika zazwyczaj po 3 dniach samoistnie, nie pozostawiając po sobie śladu. Sporadycznie dochodzi do łuszczenia skóry. Niektóre osoby nie zauważają u siebie wysypki, a jedynym objawem jest utrzymujące się powiększenie węzłów chłonnych. Z kolei u dzieci to wysypka może być pierwszą oznaką choroby.
Czym różyczka różni się od innych chorób zakaźnych „wieku dziecięcego”? Otóż różyczka charakteryzuje się specyficzną limfadenopatią (patologią w obszarze węzłów chłonnych objawiającą się jako powiększenie węzłów chłonnych). Jak już zostało wspomniane, powiększenie węzłów najczęściej wyprzedza pojawienie się zmian skórnych. Obrzęk i hiperplazja dotyczą w głównej mierze węzłów zausznych i potylicznych. Naukowo dowiedziono, że mniej wyraźne bywa powiększenie węzłów o innej lokalizacji. Węzły przy palpacji są tkliwe, sprężyste i nie łączą się w pakiety. Stan powiększenia utrzymuje się jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu pozostałych objawów różyczki.
Znane są różne domowe sposoby zwalczania bolesnych, powiększonych węzłów chłonnych towarzyszących różyczce. Najskuteczniejsze w walce z nimi okazują się zdrowotne kompresy i okłady uśmierzające ból.
Jedną z takich metod są okłady z twarogu, tudzież śmietany, które mogą przynieść natychmiastową ulgę. Chłodne kompresy z twarożku lub śmietany mają nie tylko właściwości orzeźwiające, ale również łagodzą reakcje zapalne górnych dróg oddechowych. Przygotowanie okładu jest proste i sprowadza się do rozprowadzenia centymetrowej warstwy twarożku na opasce elastycznej, złożenia jej wzdłuż na pół i owinięcia wokół szyi. Najlepiej całość zabezpieczyć ręcznikiem, chustką lub szalikiem i pozostawić tak na noc.
Kolejny wypróbowany sposób leczenia zajętych węzłów chłonnych to kompresy i okłady ze świeżych ziół i roślin. Medycyna ludowa od wielu lat stosuje w tym celu leczniczy charakter babki lancetowatej, liści lepiężnika oraz łodyg i liści nagietka lekarskiego.
Aby przygotować zdrowotny kompres należy użyć kilku liści i łodyg jednej z wyżej wskazanych roślin (np. babki lancetowatej). Skomponowanie kompresu polega na starannym umyciu rośliny pod bieżącą wodą, rozdrobnieniu jej wałkiem do ciasta lub butelką, a następnie umieszczeniu masy na gazie. Tak przygotowany kompres można przyłożyć na spuchnięte i bolące węzły. Aby osiągnąć jeszcze lepszy rezultat, rekomenduje się łączenie tego sposobu z uprzednim nacieraniem zakażonych miejsc olejkiem majerankowym.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
- osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
- opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.
Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.
Miejsce na twoją reklamę
Discussion (0)
There are no comments for this doc yet.
Comment posting has been disabled on this doc.