Tags: kurkuma, łuszczyca

Parent: Łuszczyca

Napisane przez () , dnia

 

Prawidłowe odżywianie i odpowiednia dieta są ważne dla naszego organizmu pod wieloma względami ale nie każdy wie, że mogą one mieć wpływ na objawy występujące w różnych schorzeniach. W przypadku łuszczycy produktami, które zmniejszają stan zapalny są m.in. surowe bądź lekko ugotowane owoce oraz warzywa czy kwasy omega 3 znajdujące się na przykład w rybach. Jednym z takich składników jest także kurkuma.

Kurkuma jest przyprawą używaną w Indiach już od ponad dwóch tysięcy lat i nazywana jest tam „świętym proszkiem”. Składnikiem czynnym kurkumy jest kurkumin, który posiada właściwości antybiotyczne, antywirusowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Badania pokazują, że spożycie kurkumy niwelowało objawy pacjentów chorych na Alzheimer’a, niszczyło bakterie a także poprawiało funkcjonowanie mózgu.

Badania potwierdzające pozytywny wpływ kurkumy na pacjentów z łuszczycą

Pacjentom, którzy posiadali zmiany łuszczycowe pokrywające co najmniej 6% ciała podawano tabletki zawierające 500 mg aktywnego czynnika kurkumy, czyli kurkuminu, trzy razy dziennie. Po czterech miesiącach u dwóch pacjentów uciążliwe objawy zmniejszyły się o ponad 80 %.

Podczas innego eksperymentu, przeprowadzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim, jednej grupie pacjentów zalecono smarowanie zmian skórnych lekiem o nazwie Dovonex (zawiera pochodną witaminy D3) a drugiej grupie żelem z 1% kurkuminą. Po 2-6 tygodniach pacjenci z pierwszej grupy zaobserwowali, że ich objawy zmniejszyły się o ponad 90 %, natomiast pozostałe pięć pacjentów z tej samej grupy po 3-8 tygodniach miało mniej zmian skórnych o 50-85%.

Sposoby używania kurkumy w leczeniu łuszczycy:

  • wprowadzenie kurkumy do codziennej diety
  • zmieszanie jej z wodą, a następnie zaaplikowanie na zmienione chorobowo miejsca (trzeba uważać na ubrania i inne rzeczy znajdujące się w pobliżu ponieważ barwnik zawarty w kurkumie jest bardzo ciężki do zmycia)
  • suplementacja w tabletkach
  • dosypanie kurkumy do ciepłego mleka lub miodu
  • połączenie spożywania kurkumy z imbirem, które razem mają pozytywny wpływ na zmiany łuszczycowe

 

Rekomendowana dawka suplementu w postaci proszku to 400-600 mg trzy razy dziennie (dawka dla osoby dorosłej).

 

Należy jednak uważać podczas suplementacji, ponieważ kurkuma spożywana w nadmiarze i przez długi czas może powodować biegunkę oraz wrzody. Może także reagować z innymi lekami oraz ziołami. Nie powinny jej spożywać kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a osoby chore na cukrzyce, kamienie żółciowe oraz inne schorzenia przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę