Choroba Alzheimera stanowi najczęstszą przyczynę otępienia osób w wieku podeszłym, dlatego w perspektywie starzenia się społeczeństwa staje się coraz większym problemem. Jej przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Schorzenie to cechuje się nadprodukcją i akumulacją beta-amyloidu (Aβ), który tworzy blaszki starcze. Ważną rolę odgrywa również formowanie się zwyrodnień włókienkowych (NFT) i utrata komórek nerwowych. Wyróżnia się dwa typy choroby Alzheimera. Do pierwszego zalicza się rzadką, rodzinną AD; znacznie częstsza jest tzw. sporadyczna postać choroby Alzheimera (SAD).

W ciągu ostatnich kilku naukowcy skupili się na roli kwasów tłuszczowych w diecie oraz ich wpływie na zdrowie i przebieg szeregu chorób. Największą uwagę zwrócono na kwasy omega-3, które należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zbudowanych z łańcuchów węglowodorowych o różnej długości z więcej niż jednym podwójnym wiązaniem między atomami węgla.

Badania wykazały, że dieta bogata w kwasy omega-3 może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, albowiem centralny układ nerwowy zbudowany jest w głównej mierze z lipidów, a strategiczną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu pełnią właśnie kwasy omega-3 i omega-6, które stanowią aż 20% masy mózgu. Zachowanie odpowiednich proporcji tych kwasów warunkuje sprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

Z powodu, iż organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, określane są mianem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT)Główne funkcje, jakie spełniają w organizmie to:

  • kształtowanie i rozwój układu nerwowego,
  • kontrolowanie elastyczności ścian komórkowych,
  • ograniczanie wytwarzania komórek tłuszczowych.

Do objawów niedoboru kwasów omega-3 zaliczane są:

  • zmęczenie,
  • problemy z pamięcią,
  • suchość skóry,
  • problemy z sercem i układem krążenia,
  • zmienność nastroju.

Niezbędne analizy zakresie wpływu kwasów omega-3 na zmniejszanie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera przeprowadzono na nowojorskim Columbia University Medical Center pod przewodnictwem dr Nikolaosa Scarmerasa. Dowiedziono, że wysoki poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 jest ściśle skorelowany z niskim poziomem beta-amyloidu w osoczu, substancji odpowiedzialnej za produkcję płytek starczych o właściwościach niszczących neurony i powodujących utratę pamięci. Świadczy to o wystąpieniu potencjalnych korzyści w leczeniu choroby Alzheimera i funkcji poznawczych.

Naukowcy przepadali krew 1219 osób w wieku przekraczającym 65 lat. Żaden z pacjentów nie cierpiał na demencję. Warunkiem przystąpienia do badania osocza (w kierunku pomiaru poziomu beta-amyloidów) było przekazanie informacji na temat swojej diety obejmującej okres kilkunastu miesięcy wstecz. W wyniku prac badawczych ustalono, że osoby stosujące dietę bogatą w kwasy omega-3 charakteryzowały się niższym o 30 procent poziomem beta-amyloidu w osoczu, który jest odpowiedzialny za chorobę Alzheimera.

Badania przeprowadzone przez badaczy z Instytutu Karolinska w Szwecji wydają się równie optymistyczne. Do wzięcia udziału w pracach badawczych zaproszono 33 osoby. Z tej grupy wybrano 18 pacjentów i podawano im w formie suplementu kwas omega 3 przez okres 6 miesięcy. Pozostała grupa osób otrzymywała placebo. Wyniki testów były zaskakujące – okazało się, że u pierwszej grupy doszło do wzrostu poziomu DHA i EPA we krwi oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. W przypadku drugiej grupy żadne zmiany nie zostały zaobserwowane. Ponadto zauważono, że poziom DHA odpowiadał stopniowi zmian w chorobie Alzheimera. Naukowcy podkreślają, że może to świadczyć o przekroczeniu przez kwasy omega bariery krew-mózg.

Swego czasu przeprowadzono również badanie na myszach. Zakres tychże prac opublikowano w magazynie „Journal of Nutritional Biochemistry”. Postanowiono, za pomocą jednej z technik inżynierii genetycznej, utworzyć w mózgach tych zwierząt złogi podobne do tych, które formują się u ludzi chorych na Alzheimera. Myszy zostały podzielone je na cztery grupy; każda z nich otrzymywała dietę wzbogaconą o zawartość dodatkowych tłuszczy, z różnym stosunkiem kwasów omega-6 i omega-3. Po niespełna roku okazało się, że u mysz zażywających największą ilość omega-3 powstawało mniej złogów białkowych. Wynika z tego, iż dieta bogata w kwasy omega-3 może pomóc w zahamowaniu choroby Alzheimera, jednakże wymaga to potwierdzenia gruntownymi analizami na organizmach ludzkich.

Nasz organizm nie ma zdolności do produkowania kwasów omega-3, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem. Lista produktów szczególnie obfitujących w te tłuszcze jest dość długa; najważniejsze z nich to:

  • tłuste ryby morskie (łosoś, tuńczyk, makrela, śledzie, sardynki); sushi,
  • skorupiaki,
  • migdały,
  • groch, fasola,
  • orzechy włoskie,
  • oleje roślinne (lniany, arachidowy, rzepakowy),
  • zielone warzywa liściaste.

Można również rozważyć zakup suplementów diety z kwasami omega -3, których wybór na rynku jest ogromny; najpowszechniejsze z nich to tran (olej rybi) oraz olej lniany. Tran posiada w swoim składzie nie tylko kwasy omega- 3, ale także cenne witaminy A i D. Z tego powodu jest on bardzo często zalecany dzieciom i osobom starszym, ponieważ składniki w nim zawarte wpływają na prawidłową pracę mózgu, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji. Z kolei olej lniany to jeden z najbogatszych preparatów z zawartością kwasów omega- 3, których zawartość może wynosić nawet 60 %. Wpływa on pozytywnie na pamięć i koncentrację.

Należy jednak mieć na uwadze, że nadmiar kwasu omega-3 także jest niepożądany. Przed rewolucyjną zmianą diety, bądź rozpoczęciem dawkowania suplementów trzeba skorzystać z porady dietetyka lub lekarza.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę