Na całym świecie na łuszczycę cierpi około 125 mln ludzi. To choroba niezakaźna, przewlekła, występująca znacznie częściej u osób z białym kolorem skóry. Choroba zazwyczaj nie zagraża zdrowiu pacjenta, ale znacznie wpływa na życie codzienne, często prowadząc do depresji, ciągłego strachu i niechęci do ludzi. Takie osoby boją się pokazywać w miejscach publicznych i bezpośrednich kontaktów. Jak się okazuje u ponad 80 % ludzi zmagających się z łuszczycą naukowcy zaobserwowali zaburzone relacje ze społeczeństwem. Co więcej 50 % chorych twierdzi, iż łuszczyca w znacznym stopniu przyczynia się do zahamowań w stosunkach płciowych. Doktor Michael Tirant, światowej sławy specjalista od łuszczycy i twórca preparatów Dr Michaels, podkreśla, że łuszczyca często bywa przyczyną depresji u pacjentów, którzy nie mogą pogodzić się ze swoim wyglądem.
W jaki sposób walczyć z łuszczycą?
Nie ma dokładnych wytycznych, aby pozbyć się tej uciążliwej choroby, ale jest kilka sposobów, dzięki którym jej objawy znacznie ustąpią na jakiś czas. Osobom z łuszczycą zaleca się głównie zdrową i zbilansowaną dietę, uprawianie sportów, unikanie używek i, bardzo ważne, odpowiednią pielęgnację skóry. Ponadto w walce z łuszczycą bardzo pomocny okazuje się mocznik, naturalna substancja wytwarzana w naszym organizmie. Smarowanie maściami i preparatami, które w swoim składzie posiadają kwas salicylowy, czyli właśnie mocznik, przynoszą pozytywne efekty w leczeniu łuszczycy.
Po raz pierwszy mocznik został wyizolowany w 1828 roku przez Friedrich’a Wohler’a na drodze reakcji chemicznej z cyjanianu amonu. W dzisiejszych czasach do celów kosmetycznych otrzymuje się go z amoniaku i dwutlenku węgla.
Mocznik posiada dużą zdolność pochłaniania wody, a w swojej naturalnej postaci odpowiada za nawilżenie skóry. 1 % masy naszego naskórka to właśnie mocznik, jest on także głównym składnikiem moczu. Z racji tego nie często jest pozytywnie akceptowany przez pacjentów, którzy kojarzą go z nieprzyjemnym zapachem i barwą. Nic mylnego, mocznik w preparatach i kosmetykach do pielęgnacji skóry jest bezwonny i nie posiada określonej barwy. Występuje w postaci krystalicznego proszku.
Oprócz właściwości nawilżających posiada on umiejętność zatrzymywania wody w naskórku, przez co jest pomocny w dbaniu o skórę suchą oraz z problemami dermatologicznymi takimi jak:
- atopowe i łojotokowe zapalenie skóry,
- rybia łuska,
- łuszczyca,
- łupież,
- trądzik,
- kurzajki.
Wiele produktów z linii Dr Michaels, której twórcą jest wspomniany wcześniej dr M. Torant, zawiera w sobie mocznik.
Pacjenci walczący z łuszczycą od lat stosują wiele maści i preparatów, które nie zawsze przynoszą zamierzony efekt. Jednak są też niekonwencjonalne sposoby leczenia tej choroby, na przykład urynoterapia- leczenie łuszczycy moczem, z racji tego, iż najwięcej mocznika znajduje się właśnie w ludzkim moczu- około 2 %.
Terapia moczem jest bardzo prosta polega na stosowaniu moczu zewnętrznie: płukaniu, przemywaniu i namaczaniu chorych miejsc lub wewnętrznie: piciu świeżego moczu, w miarę możliwości jeden, dwa razy dziennie. Jeśli chcemy aplikować mocz zewnętrznie najlepiej jest używać moczu porannego, za pomocą wacika, gazy lub gąbki przemywać miejsca, gdzie występuje łuszczyca. Taką czynność powtarzamy wielokrotnie, przez około 10- 15 minut. Czekamy, aż wyschnie i na koniec przemywamy letnią wodą. Dodatkowo można stosować okłady, jeśli łuszczyca występuje na przykład na łokciach najlepiej nasączyć gazę w moczu i zrobić opatrunek.
Jak się okazuje ta niecodzienna metoda leczenia przynosi bardzo pozytywne skutki w zwalczaniu łuszczycy. Wiele pacjentów przyznaje, że po zastosowaniu urynoterapii objawy łuszczycy znacznie ustępują, a efekty można zauważyć już po pięciu dniach kuracji. Co więcej, leczenie moczem przynosi wspaniałe rezultaty dla naszych włosów – wcieranie go w skórę głowy sprawia, że włosy stają się mocniejsze i nie wypadają.
Stosując urynoterapię należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim pacjenci przyjmujący leki psychotropowe powinni je odstawić, nie należy przyjmować narkotyków, różnego rodzaju leków przeciwbólowych i antybiotyków.
Natomiast jeśli chodzi o leki i preparaty dermatologiczne obecnie producenci oferują bardzo wiele, zróżnicowanych produktów zawierających mocznik. Efektywność leczenia łuszczycy zależy od stężenia mocznika zawartego w danym kosmetyku. Waha się ono od 2 do 40-50 % a nawet więcej.
2 % – regeneruje naskórek
3-10 % – nawilża i zmiękcza, a także zwiększa ilość wody w warstwie rogowej naskórka
10 % – działanie przeciwbakteryjne, doskonały na trądzik
10-30 % – zmiękcza skórę oraz zwiększa jej przepuszczalność, co powoduje lepsze wchłanianie się innych kosmetyków lub leków, na przykład maść Hascobaza ad 100 czy Urea puri
30-40 % – złuszcza nadmiernie zrogowaciałą skórę np. krem z mocznikiem Oxedermil 30
40-50 % i więcej – działanie silnie złuszczające, w takim stężeniu mocznik przepisywany jest przez dermatologów tylko na receptę m.in. osobom chorym na łuszczycę, AZS
Szukając preparatów z zawartością mocznika, na etykietach możemy znaleźć go pod takimi nazwami jak: krem mocznikowy, urephil, isourea, urevert, carbonyl diamide lub 75 urea.
Najczęściej polecane maści przez pacjentów zawierające mocznik to : Hasceral (dostępny bez recepty) czy Cerkoderm – krem z mocznikiem i kwasem mlekowym (zawiera 15 % mocznika).
Maści z dodatkiem mocznika są też bardzo często robione w aptekach na bazie konkretnej recepty dostosowanej do rodzaju łuszczycy. W takim przypadku w skład kremu wchodzi oprócz mocznika często spotykana lanolina i euceryna. Maści i kremy mocznikowe są bardzo proste w aplikowaniu, najczęściej zaleca się stosowanie dwa, trzy razy dziennie. Stosowane bezpośrednio na łuskę przynoszą ulgę, pozbywają się jej i nawilżają skórę. Nie każdy może posiadać taki sam rodzaj łuszczycy, dlatego też preparaty do zwalczania choroby powinny być dobierane indywidualnie i przy konsultacji z lekarzem – dermatologiem.
Dodatkowo mocznik zawarty w kosmetykach posiada nie tylko właściwości zdrowotne, ale i może być stosowany do pielęgnowania naszej skóry na co dzień. Mocznik bardzo często zaleca się osobom, które mają wielokrotny kontakt z wodą oraz osobom z wrażliwą i wymagającą skórą. Istotne jest także odpowiednie nawilżenie skóry tuż po umyciu, za pomocą balsamów i kremów. Najlepsze są te zawierające mocznik, witaminę F, masło shea, czy kwas salicylowy. Takie preparaty najlepiej stosować zaraz po kąpieli, kiedy nasza skóra jest jeszcze wilgotna. Chorując na łuszczycę, zwróćmy uwagę na prawidłowe mycie skóry i włosów, a także dbałość o skórę twarzy ( rezygnacja z maseczek czy peelingów). Skóra osób z łuszczycą różni się znacznie od tej u zdrowych pacjentów, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagą na jej pielęgnację. Zatem, jeśli w swojej domowej apteczce nie posiadamy mocznika, jak najbardziej warto zaopatrzać się w maści, mydła i inne preparaty zawierające ten składnik.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
- osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
- opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.
Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.
Miejsce na twoją reklamę
Discussion (0)
There are no comments for this doc yet.
Comment posting has been disabled on this doc.