Choroba Parkinsona to postępująca choroba mózgu. Do głównych jej objawów należy upośledzenie funkcji ruchowych, dlatego niesłychanie ważna w walce z opóźnieniem tych symptomów jest optymalnie prowadzona rehabilitacja ruchowa.

Opiekunowie osób dotkniętych chorobą nie ustają w poszukiwaniach kolejnych form aktywności ruchowej wspomagających utrzymanie sprawności fizycznej ich podopiecznych. Jedną z takich metod okazał się marsz z kijkami.

Nordic Walking jest jedną z najbardziej popularnych form rekreacji na świecie. Narodził się w latach trzydziestych w Finlandii w postaci letniego treningu biegaczy narciarskich. Nordic walking polega na marszu ze specjalnymi kijami, których zadaniem jest mobilizacja i angażowanie w ruch całych grup mięśniowych, począwszy od kończyn górnych, poprzez grzbiet, obręcz barkową i skończywszy na kończynach dolnych.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rehabilitacja metodą Nordic Walking może przyczynić się do poprawy sprawności chorych na Parkinsona.

Do badania wytypowano 40 pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. Przyporządkowano ich do dwóch tożsamych grup pod względem płci oraz stadium zaawansowania choroby. Pierwsza z grup uczestniczyła w 6-tygodniowym treningu przy użyciu Nordic Walking, druga natomiast nie podejmowała żadnej aktywności fizycznej.

Zestawienie wyników osiągniętych przez obie grupy sugeruje, iż aktywność metodą Nordic Walking poprawia mobilność statyczną, jak i równowagę dynamiczną. Znacząco wspomaga sprawność merytoryczną chorego – wyraźnie wpływa na jakość chodzenia oraz jego dopasowanie do trudów dnia codziennego. Aż u 19 osób zaobserwowano poprawę w zakresie szybkości chodu. Specjaliści twierdzą, że nieodłączną częścią leczenia Parkinsona winna być rehabilitacja.

Rehabilitacja ruchowa w chorobie Parkinsona to „temat na czasie”. 22 listopada 2014 r. w Łodzi odbyła się konferencja poświęcona temu zagadnieniu, w której wzięło udział ponad 150 ekspertów w dziedzinie neurologii, rehabilitacji i fizjoterapii. Jak podkreślał w swoim wystąpieniu prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych prof. Andrzej Bogucki, leczenie farmakologiczne, tudzież operacyjne, w obliczu niektórych zaburzeń ruchowych jest efektywne w ograniczonym stopniu lub wręcz nieskuteczne. Z tego względu rehabilitacja uwzględniająca aktualny stan zdrowia chorego jest nieodzowna w każdym stadium rozwoju choroby.

Jako przykład zalecanych aktywności fizycznych wymieniono m.in. taniec czy wspominany już Nordic Walking, przynoszący poprawę jakości chodu, która utrzymuje się dłużej niż trwa sam cykl ćwiczeń.

W czym tkwi siła sukcesu Nordic Walking? W porównaniu ze standardowym marszem, Nordic Walking pozwala na 20% wyższe zużycie energii, zwiększając przy tym bezwzględną aktywność mięśni aż do 90%.Należy do najbardziej bezpiecznych dyscyplin sportowych. Nie obciąża stawów, ani kręgosłupa, dzięki czemu jest idealną formą aktywności dla seniorów.

Nordic Walking z powodzeniem może być stosowany w celu redukcji wagi ciała, poprawy kondycji czy treningu wytrzymałości. Jest swoistym antidotum na zaburzenia krążenia tętniczego w kończynach dolnych czy choroby reumatyczne. Pomaga w walce z otyłością i bólami kręgosłupa. W trakcie treningu w organizmie zwiększa się produkcja endorfin, co w rezultacie wpływa na poprawę nastroju. Marsz z kijakami to przede wszystkim zdrowe spędzenie wolnego czasu.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę