Olejek lawendowy to olejek eteryczny pozyskiwany ze świeżych roślin Lavandula (Lawenda) z rodziny Lamiaceae w procesie destylacji pary wodnej. Stanowi bezbarwną lub jasnożółtą ciecz o wyraźnie słodkim, ziołowo-kwiatowym zapachu. Z uwagi na swoje wyjątkowe właściwości znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjnym, kosmetycznym i spożywczym.

Olejek lawendowy, podobnie jak pozostałe olejki eteryczne, stosuje się tylko zewnętrznie – poprzez drogi oddechowe lub skórę. Powszechnie wykorzystuje się go w aromaterapii w celu poprawy nastroju i łagodzenia lęków. Udowodniono, że zapach olejku odgrywa ważną rolę w procesie nauki i zapamiętywania. Ponadto, olejek lawendowy jest skuteczny w leczeniu chorób reumatoidalnych, nadciśnienia tętniczego i bólach spazmolitycznych.

W farmacji olejek poprawia zapach produkowanych lekarstw, podobnie jak w branży perfumeryjnej, gdzie wykorzystuje się go na ogół jako składnik perfum. Co ciekawe, surowiec ten to również nietoksyczny pestycyd, który odstrasza mszyce, mole, osy i komary.

Substancja ta znajduje przede wszystkim zastosowanie w dermatologii. Olejek wpływa korzystnie na skórę głowy – łagodzi stany zapalne skóry, egzemy, wypadanie włosów i łuszczyc. Działa odkażająco i przeciwbakteryjnie, a także stymuluje krążenie krwi i pobudza wzrost włosów. Jak podkreślają dermatolodzy, olejek uzyskiwany z lawendy to również panaceum na łupież.

Na łamach magazynu Journal of Medical Microbiology opublikowano podsumowanie projektu badawczego autorstwa portugalskich naukowców traktujące o tym, iż lawendowy olejek eteryczny może okazać się kluczowy w zwalczaniu infekcji opornych na leki przeciwgrzybiczne. Jak się okazało, olejek wykazuje właściwości grzybobójcze w odniesieniu do odmian drożdżaków odpowiedzialnych za infekcje skóry (w tym łupieżu).

Projekt polegał na ocenie właściwości olejku eterycznego pozyskiwanego z lawendy w stosunku do różnych gatunków chorobotwórczych grzybów. Dla dermatofitów i drożdżaków, odpowiedzialnych za rozwój łupieżu, okazał się on śmiercionośny. Dokładniej, działanie olejku przyczyniło się do destrukcji błony komórkowej grzybów.

Jak podkreślają naukowcy, precyzyjne określenie jego właściwości wymaga pogłębionych badań, natomiast istnieją duże szanse na wykorzystanie leczniczych właściwości olejku lawendowego w walce z infekcjami powstałymi na skutek działalności grzybów. To wskazuje na skuteczność olejku w zapobieganiu infekcji skóry w postaci łupieżu.

Warto zatem w codziennej walce z łupieżem pamiętać o cudownej lawendzie. W zależności od upodobań, kurację olejkiem można wprowadzić w życie na kilka sposobów.

Najprostsza metoda polega na wzbogaceniu łagodnego szamponu, odżywki lub maski o kilka kropel olejku (w proporcji 10 kropli na 100 ml produktu). Skuteczna może okazać się również płukanka. Do ostatniego płukania trzeba przygotować chłodną wodę z kilkoma kropelkami oleju z dodatkiem łyżki mleka, który uniemożliwi unoszenie się olejku na powierzchni wody. Kolejny ze sposobów to wcierka, składająca się z wody i olejku. Ewentualnie zaopatrzyć się można w półprodukty dostępne w drogeriach i je zmieszać. Kompozycja hydrolatu (np. lipowego), gotowego ekstraktu wzmacniającego włosy (np. z ZSK), składników nawilżających (np. aloesu) oraz kilku kropli olejku lawendowego może okazać się niezastąpionym antidotum na uporczywy łupież.

Olejku lawendowego nie rekomenduje się jedynie kobietom w ciąży oraz osobom przyjmującym jod lub żelazo.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę