Parent: Paradontoza

Napisane przez (Oliwia) , dnia

 

Rola psychiki w życiu człowieka jest ważniejsza, niż nam się wydaje. Jej stan przekłada się na stan zdrowia fizycznego, dlatego coraz częściej formą leczenia staje się psychoterapia. Nie zgłaszają się na nią już tylko ludzie z problemami psychicznymi, ale także tacy, którym choroba fizyczna uniemożliwia swobodne funkcjonowanie.

Wyjaśniają to założenia psychosomatyki – nauki łączącej ciało i psychikę w jedno. Pojmując człowieka w sposób całościowy, bada wpływ czynników psychicznych na zdrowie fizyczne. Jak się okazuje, zależność między jednym, a drugim jest ogromna. Stres osłabia układ immunologiczny. Strach, lęk i inne negatywne emocje uzewnętrzniają się za pomocą dolegliwości fizycznych.

W Totalnej Biologii mówi się o „spychaniu” ich na poziom fizyczny. Towarzyszy temu proces, w którym konflikt psychiczny wytwarza odczucia, z jakimi psychika człowieka nie jest w stanie sobie poradzić. Dzieje się to przez brak świadomości siebie, brak konstruktywnych mechanizmów obronnych i przede wszystkim przez zakodowany w głowie strach przed uczuciami. Dzisiejsze społeczeństwo kreuje obraz człowieka silnego, pozbawionego uczuć i emocji, który potrafi opanować każdą złość i rozpacz. Dlatego w momentach kryzysu uciekamy od traumy, nie dając sobie możliwości jej świadomego przeżycia. Emocje z niej powstałe niszczą nas od środka. Gdyby pozwolić im na to na poziomie psychiki, nie bylibyście w stanie dalej funkcjonować, dlatego zostają one zepchnięte na poziom fizyczny i w ten oto sposób pojawia się choroba.

Podsumowując – choroby fizyczne są uzewnętrznionym urazem psychicznym.

Jak przekłada się to na problem paradontozy? Według Totalnej Biologii odpowiedzi należy szukać w przeszłości. Mamy do czynienia z konfliktem utraty poczucia własnej wartości. Jedną z możliwych opcji powstania go jest rodzina, w której chory dorastał. Jeśli ani ojciec, ani matka nie potrafili komunikować się ze sobą wzajemnie, dziecko także nie nabyło tej umiejętności. Nauczyło się jednak, że niezależnie od tego, co powie, nie zostanie wysłuchane. W ten sposób narodziło się poczucie bycia bezwartościowym, słabszym, gorszym.

Zęby w świecie przyrody służą do radzenia sobie z pokarmem, ale także do obrony, czy ataku. Przy paradontozie mamy do czynienia z komunikatem „nie mogę ugryźć”. To także skutek utraty pewności siebie. Brak możliwości obrony daje poczucie bycia słabszym od innych. Problemy z dziąsłami w psychosomatyce kojarzone są z brakiem zaufania do siebie. Ciężko jednak ufać sobie, gdy wydaje się, iż nie jesteśmy w stanie obronić się przed otaczającym światem.

Każdy powinien indywidualnie rozumieć genezę swoich problemów. Pomóc mogą w tym pytania:

– Czy w mojej rodzinie każdy miał prawo głosu?

– Jak wyglądały moje relacje z rodzicami?

– Czy jestem w stanie szczerze mówić o tym, co myślę?

– W jaki sposób wyrażam moje niezadowolenie w stosunku do innych?

– Na ile oceniam moją pewność siebie?

– Czy kocham i szanuje siebie takim, jakim jestem?

– Czy czuję się bezpiecznie w moim środowisku?

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę