Łupież to w istocie nieestetyczna przypadłość, która w zasadzie może spotkać każdego. Powszechnie łupieżem nazywa się każde łuszczenie się naskórka skóry owłosionej głowy, a za powstanie tej dolegliwości odpowiedzialny jest drożdżak Malassezia. Jego rozwojowi sprzyja stres, niewłaściwa dieta, preparaty do stylizacji włosów czy chlorowana woda.
Niezwykle popularnym środkiem w procesie zwalczania łupieżu jest pokrzywa zwyczajna – cenna roślina zielarska bardzo często wykorzystywana w fitoterapii.
Już Hipokrates głosił, że pokrzywa ma korzystny wpływ na ludzki organizm. Dziś wiele badań klinicznych potwierdza tę tezę. Parzące liście pokrzywy to znakomite źródło składników mineralnych, głównie wapnia, magnezu, żelaza, krzemu, witamin C, K1 i B2. Do tego dochodzi kwas pantotenowy, który jest odpowiedzialny m.in. za metabolizm białek, cukrów i tłuszczów. Pokrzywa polecana jest na reumatyzm, zapalenie stawów, artretyzm, anemię i stany zapalne gruczołu krokowego. Ponadto minimalizuje rozkwit alergii i rozszerzanie naczyń krwionośnych.
Co więcej, ekstrakty z liści i korzeni pokrzywy od wieków stosowane są w celu wzmocnienia cebulek włosowych oraz w terapii łupieżu i łojotoku skóry. Wyciągi te skutecznie likwidują łupież, bowiem obniżają aktywność gruczołów łojowych i działają odżywczo na skórę. W kontekście dolegliwości skóry głowy, wykorzystuje się je również jako antidotum na wypadanie włosów i środek zaradczy na przetłuszczanie się skóry głowy. Pokrzywa zwyczajna to również ratunek na włosy pozbawione blasku, ponieważ nadaje im puszystość i połysk.
Jak wynika z artykułu naukowego autorstwa M. Pieszak i P. Ł. Mikołajczak pn. „Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.)”, dotychczas przeprowadzone badania biochemiczne potwierdzają obecność związków biologicznie aktywnych w pokrzywie zwyczajnej (w jej zielu, korzeniach oraz liściach), niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak podają inne powszechnie dostępne źródła literatury naukowej, związki zawarte w pokrzywie przyczyniają się również do leczenia łupieżu.
Suplementacja pokrzywy może odbywać się w formie płukanki do włosów. Zaleca się użycie kilku łyżeczek suszonej pokrzywy lub 2 torebek herbatki ekspresowej zawierającej w składzie pokrzywę w celu zalania ich wrzątkiem i zaparzania pod przykryciem przez pół godziny. Po wystudzeniu powinno się przepłukać naparem umyte włosy. W taki sposób należy postępować po każdym myciu głowy przez co najmniej 2 miesiące.
Należy zaznaczyć, że pokrzywa musi być sucha. Nie można przygotowywać płukanki ze świeżych pokrzyw, ponieważ może to skutkować zabarwieniem włosów na zielono. W trakcie kuracji pokrzywą należy unikać farbowania włosów i silnie działających kosmetyków, które mogą niepotrzebnie podrażnić skórę głowy. Pamiętajmy również, że płukanka nie nadaje się dla osób posiadających włosy w kolorze blond.
Inny sposób walki z łupieżem to olej pokrzywowy. Jego uzyskanie polega na zalaniu świeżej lub suchej pokrzywy ciepłym olejem winogronowym, ewentualnie oliwą z pierwszego tłoczenia, w proporcji 1:3 i odstawieniu na 2 tygodnie. Po przecedzeniu olej należy stosować jako wcierkę w skórę zainfekowaną suchym łupieżem. Olej pokrzywowy z powodzeniem może zastąpić mleczka kosmetyczne i kremy z uwagi na unikalne właściwości natłuszczające, odżywcze, przeciwzapalne, oczyszczające i regenerujące.
Kiedy nie mamy pod ręką wszystkich składników, bądź nie dysponujemy czasem, możemy zaopatrzyć się w szampon przeciwłupieżowy zawierający ekstrakt z pokrzywy. Znajdziemy go w każdej drogerii. Na rynku są dostępne również szampony ekologiczne niezawierające żadnych chemicznych substancji.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
- osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
- opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.
Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.
Miejsce na twoją reklamę
Discussion (0)
There are no comments for this doc yet.