Protokół autoimmunologiczny to rodzaj diety jaką powinny prowadzić osoby chore na choroby autoimmunologiczne.

Do przykładowych chorób autoimmunologicznych zaliczyć można m.in.: toczeń, twardzinę, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, chorobę Leśniowskiego- Crohna, Hashimoto, chorobę Gravesa- Basedowa, stwardnienie rozsiane, łuszczycę, łysienie plackowate, bielactwo, cukrzycę typu 1.

Objawy poszczególnych chorób są różne jednak mają jeden wspólny mianownik: przemęczenie. W wielu przypadkach pacjent posiadający chorobę autoimmunologiczną choruje na kilka chorób z tej kategorii. Przykładem są pacjenci chorujący na chorobę Addisona połączona z cukrzycą typu 1, natomiast pacjenci ze stwardniejącym zapaleniem dróg żółciowych z reguły chorują także na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy chorobę Crohna.

Ja choruję na chorobę Hashimoto, protokół autoimmunologiczny wprowadziłam do swojej diety niedawno i mocno jestem ciekawa efektów. Pierwsze tygodnie były dla mnie bardzo złe, tj. bolała mnie głowa, odczuwałam kłucia w sercu, najpierw byłam bardzo pobudzona, później odczuwałam zmęczenie.

Wiele teorii głosi, że choroby autoimmunologiczne mocno pobudzane są poprzez jelita, a dokładnie nieszczelne jelita. Jelita rozszczelnanie są przede wszystkim przez gluten, niestety zboża zostały bardzo mocno zmodyfikowane, co wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Kolejnym kluczowym składnikiem negatywnie wpływającym na jelita jest nabiał- on również powinien zostać wykluczony.

Badania dowodzą, że dieta eliminująca nabiał i gluten zimniejsza nieszczelność jelit oraz stan zapalny w organizmie . Nabiał i gluten wykluczyłam już pół roku wcześniej zanim wprowadziłam protokół autoimmunologiczny. Faktycznie po miesiącu bez glutenu i nabiału musiałam zejść z leków z euthyroxu 88 na euthyrox 75.

Wiele osób lecząc się z chorób autoimmunologicznych eliminuje z diety tylko te dwie kategorie produktów (nabiał i gluten).  Protokół autoimmunologiczny jednak zakłada, że z diety wyeliminować powinniśmy także: strączki, warzywa piankowe (ziemniaki, papryka, pomidor) wszelkie kasze i ryże, orzechy i pestki oraz słodziki i cukier.  Dieta wówczas oparta jest głównie na:

  • warzywach korzeniowych: batat ( słodki ziemniak), marchew, seler, brukiew, pasternak;
  • warzywach zielonych: wszelkie sałaty, kapusty, kalafior, brokuł, szpinak;
  • wszelkich owocach;
  • tłuszczach zwierzęcych oraz roślinnych ( jedynie oliwa z oliwek, olej kokosowy);
  • mięsie.

Z tego powodu, że wyeliminowane są pestki i orzechy oraz rośliny psiankowe, trzeba zwrócić uwagę na przyprawy, ponieważ nie powinniśmy spożywać: kakao, pieprzu, papryki, kardamonu etc. Jest to dość ciężka zmiana, gdyż na początku diety brakuje pieprzu w potrawach oraz np. ostrej papryki- wszystko jest dość jałowe ponieważ stosujemy tylko zioła i odrobinę soli.

Dlaczego stosujemy, aż tak restrykcyjną dietę? Ponieważ niektóre składniki pokarmowe reagują krzyżowo z glutenem nadal negatywnie wpływając na jelita. Dlatego jeżeli dieta wykluczająca nabiał i gluten nie przynosi odpowiednich efektów, możemy dietę zaostrzyć do protokołu autoimmunologicznego dalej obserwując swój organizm.

Dietę powinniśmy stosować przez minimum 3 miesiące do dwóch lat, po tym okresie czasu stopniowo możemy wprowadzać nowe produkty, np. orzechy, strączki etc.

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z tej diety? Chorujesz na jakąś chorobę autoimmunologiczną? Podziel się swoja historią, ja czy inni użytkownicy z pewnością podpowiemy Ci z jakiej metody jeszcze warto skorzystać, jakie modyfikacje w stylu życia wprowadzić.

A tutaj znajdziesz całą moją historię zmagania się z chorobą Hashimoto, gdzie odnoszę się do kilku testowanych przez siebie sposobów leczenia chorób autoimmunologicznych.

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę