Parent: Łupież

Napisane przez () , dnia

 

Olejek herbaciany to nic innego jak olejek eteryczny z drzewa Melaleuca alternifolia występującego w Australii. Olejek pozyskuje się z liści i drobnych gałązek tego drzewa i co ciekawe, nie ma on nic wspólnego z herbatą. Autorem tej nazwy jest Kapitana Cook, który na wzór Aborygenów, używał jego liści do parzenia koktajlu – zamiennika herbaty.

Początkowo liście drzewa Melaleuca alternifolia traktowane były (również przez rdzennych mieszkańców Australii) głównie jako środek do dezynfekcji i leczenia ran. W okresie II Wojny Światowej olejek herbaciany stanowił nawet wyposażenie apteczki żołnierzy. Aktualnie roślina ta jest uprawiana masowo przez wzgląd na olejek eteryczny pozyskiwany w procesie destylacji z tego surowca, który jest źródłem ponad 90 związków aktywnych.

Olejek cechuje świeża, niesamowicie ziołowa woń oraz bezbarwny lub jasnożółty kolor. Jako jedyny z całej palety olejków eterycznych nie wymaga rozcieńczenia, jednakże dla bezpieczeństwa (szczególnie z zamiarem nakładania go na twarz) warto to uczynić.

Olejek z drzewa herbacianego aplikowany zewnętrznie to bardzo skuteczna pielęgnacja skóry głowy, ciała i twarzy. Medycyna udowodniła, że działa antyseptycznie, dezynfekująco, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, bakteriobójczo i grzybobójczo. Jest świetny w zwalczaniu opryszczki, przeziębienia, zapaleniu zatok i dziąseł. Łagodzi bóle reumatyczne, mięśni i stawów. Lista zastosowań tego olejku eterycznego w zasadzie się nie kończy – to panaceum na większość schorzeń.

Olejek herbaciany został ponadto uznany przez specjalistów w dziedziny farmakognozji za przydatny w zwalczaniu łupieżu. W porównaniu z kluczowymi składnikami najczęściej kupowanych przeciwłupieżowych preparatów np. ketokonazolem czy octopiroxem, olejek z tej rośliny wykazuje działanie wolniejsze, lecz bardziej długotrwałe i efektywne. Właściwości te zostały potwierdzone badaniami klinicznymi.

Jak czytamy w artykule pt. „Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I Skład olejku i jego właściwości biologiczne” opublikowanym w czasopiśmie Borgis – Postępy fitoterapii, naukowcy Riley, Nenoff i Hammer przebadali swego czasu działanie olejku z drzewa herbacianego na kilkadziesiąt szczepów grzybów Malassezia furfur pochodzących ze skóry zmienionej w wyniku łojotokowego zapalenia skóry i łupieżu pstrego. Wzrost drożdżaka odpowiedzialnego za rozwój wymienionych chorób (w tym łupieżu) hamowany był przez olejek w granicach stężeń 0,1-5 mg/ml, natomiast stężenie grzybobójcze olejku wynosiło 10 mg/ml.

Wyniki analiz potwierdzają jednoznacznie tezę o pozytywnym działaniu olejku herbacianego w kontakcie z źródłem tej choroby, toteż jak najbardziej warto go włączyć do codziennej terapii przeciwłupieżowej.

Przy wyborze olejku kierujmy się jego składem – najlepiej wybrać olejek herbaciany bez dodatków. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że producenci oferują mieszanki oleju z drzewa herbacianego z i innymi substancjami, np. olejem mineralnym, które mają zastosowanie raczej w kominkach do aromaterapii. Są one dużo tańsze i większe pojemnościowo.

Gdy zaopatrzymy się już w produkt, można zastosować kurację antyłupieżową. W zależności od upodobań, może ona polegać na dodawaniu przy każdym myciu głowy do szamponu parę kropli olejku lub nacieraniu skóry głowy roztworem około 10 kropelek olejku na 100 ml wody (lub oliwy z oliwek) i spłukaniu po 30 minutach. Możemy wzbogacać nim również odżywki do włosów lub kupić maseczki czy żele zawierające już olejek. Wybór zależy od nas.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę